Брайтън за първи път в историята си ще играе в Европа

Брайтън си гарантира участие в евротурнирите за първи път в историята си, след като победи с 3:1 Саутхамптън на „Амекс Стейдиъм“. След този успех „чайките“ не могат да бъдат изместени от шестото място, защото имат много по-добра голова разлика от Астън Вила, който е седми. Хипотетично Брайтън има шанс да измести дори Ливърпул от петата позиция. В момента тимът на Роберто Де Дзерби е на пет точки от мърсисайдци, но има мач по-малко от „червените“. Това обаче едва ли ще стане, тъй като в последния кръг Ливърпул гостува именно на Саутхамптън, който със сигурност ще завърши на последното място в крайното класиране. Иначе днес младият Евън Фъргюсън (29', 40') реализира два гола за победата на Брайтън, а Паскал Грос (69') добави още едно попадение. Мохамед Елиунуси (58') реализира почетното попадение за „светците“.

В състава на Брайтън имаше пет промени в сравнение с двубоя с Нюкасъл. Леви Колуил, Джоел Велтман, Алексис Мак Алистър и Хилио Енсисо се завърнаха сред титулярите. Евън Фъргюсън бе предпочетен за върха на атаката вместо Дани Уелбек, който остана на пейката.

Джеймс Брий, Джо Арибо и Мохамед Елиунуси стартираха за Саутхамптън.

„Чайките“ очаквано имаха доста сериозно преимущество през първата част. Митома пропусна две чудесни възможности, като във втората ситуация ударът на японеца срещна гредата. В 29-ата минута обаче Брайтън заслужено поведе. Кайседо изнесе топката с лекота през центъра, след което пусна към Мак Алистър, който продължи надясно към Фъргюсън. Младият нападател стреля по земя, а Маккарти не се намеси добре и позволи топката да премине под плонжа му за 1:0. В 41-вата минута 18-годишният Фъргюсън се разписа за втори път. Митома проби много добре отляво, след което по превъзходен начин намери в наказателното поле Фъргюсън, който стреля от движение за 2:0. В добавеното време Митома пропусна трета възможност.

Саутхамптън също имаше две добри възможности през първата част, но Алкарас и Уолкот ги пропуснаха.

В 58-ата минута „светците“ намалиха с гол на Елиунуси, който засече центриране от корнер на Уорд-Праус. Само четири минути след това гостите помислиха, че са изравнили резултата, след като Уолкот без изведен от Уорд-Праус и прати топката във вратата, но това попадение бе отменено след намесата на ВАР заради засада.

В 69-ата минута Паскал Грос успокои Брайтън с удар с левия крак до близката греда.

Снимки: Imago