Ман Сити загря за празненствата за титлата с шеста поредна победа над Челси

Манчестър Сити подготви феновете си за момента, в който тимът на Джосеп Гуардиола вдигна шампионската титла в Премиър лийг за трети пореден сезон и за пети път в последните шест години, с победа с 1:0 над Челси. Хулиан Алварес вкара единственото попадение още в 12-ата минута и донесе шести пореден успех на „гражданите“ над лондончани. Четири от тях бяха постигнати само през този сезон. Иначе това бе 12-а последователна победа за шампионите в Премиър лийг и общо 17-а поредна такава на „Етихад“. Още вчера тимът на Джосеп Гуардиола официално спечели титлата, след като Арсенал загуби от Нотингам Форест и остана на четири точки от шампионите, при положение че „артилеристите“ имат само още един мач до края на сезона. След днешния резултат разликата вече е седем точки, а Сити има още два двубоя в първенството до края на сезона. В добавка отборът стигна до финала в Шампионската лига и финала за Купата на Англия, което означава, че „гражданите“ са само на два мача от исторически за клуба требъл.

Дербито с Челси бе последният домакински сблъсък за Манчестър Сити през този сезон, така че отборът трябваше да бъде награден именно след последния съдийски сигнал на тази среща. След това „небесносините“ имат гостувания на Брайтън и Брентфорд.

61 Манчестър Сити победи Челси и вдигна титлата в Премиър лийг

Джосеп Гуардиола  направи цели девет промени в сравнение с реванша с Реал Мадрид. Единствено Кайл Уокър и Мануел Аканжи запазиха местата си в стартовия състав. Шанс получиха играчи като Щефан Ортега, Калвин Филипс, Серхио Гомес и Коул Палмър. Най-големите звезди на „гражданите“ останаха на пейката за началото.

Франк Лампард предприе пет корекции от равенството с Нотингам Форест. Кепа Арисабалага, Уесли Фофана, Сесар Аспиликуета, Рубен Лофтъс-Чийк и Кай Хавертц стартираха за сметка на Менди, Бадиашил, Ковачич, Мадуеке и Феликс.

Играчите на Челси спазиха традицията и преди началото на двубоя направиха шампионски шпалир на „гражданите“.

Въпреки че бяха в доста експериментален състав, домакините започнаха с желание и със силна игра. Още в третата минута Палмър проби до аутлинията, след което центрира. Хол изчисти първоначално, топката стигна до Филипс, чийто удар обаче рикошира в Стърлинг. Минута след това шут на Гомес профуча встрани от целта. В 12-ата минута логичното се случи. Филипс отне от Фофана и намери Палмър, който изведе много добре Алварес. Аржентинецът си пое с първото докосване топката, а с второто я прати във вратата на Кепа.

В следващите минути домакините пропуснаха още няколко добри възможности да увеличат преднината си. Алварес, Марез, Палмър и Фоудън обаче не успяха да извлекат максимума.

След 30-ата минута домакините позагубиха концентрация, като същевременно лондончани се активизираха и стигнаха до две много чисти ситуации, в които можеха да изравнят резултата. Първо Хавертц изведе Стърлинг зад гърба на Аканжи и пред бившия играч на Сити остана само Ортега. Вратарят обаче излезе добре и успя с максимално разтягане да избие с крак. Две минути след това Галахър засече с глава чудесно центриране на Хол, но топката срещната гредата.

В добавеното време на първата част Хавертц изпълни пряк свободен удар и след рикошет в стената топката стигна до Стърлинг. Рико Люис обаче успя бързо да реагира и да изчисти в корнер.

В първите минути на второто полувреме Ортега трябваше да прави още две спасявания след удари на Хол и Чалоба. В 58-ата двата отбора създадоха по една ситуация в рамките на секунди. Първо удар на Калвин Филипс с глава срещна гредата, а след това Хол проби и стреля силно, но Ортега отново изби с една ръка.

В 65-ата минута Стърлинг преодоля Ортега и насочи топката към вратата, но Джон Стоунс изчисти от голлинията. Тук и страничният рефер вдигна флага си за засада, но ситуацията бе много тънка, така че не бе ясно дали ВАР ще потвърди това негово решение, ако имаше попадение. В 69-ата Марез прати топката във вратата на Кепа, но попадението правилно бе отменено заради явно нарушение на Алварес срещу Фофана преди това. Минути по-късно самият Алварес вкара отблизо, но след намесата на ВАР и този гол бе отменен, тъй като Марез си поведе с ръка преди да подаде към аржентинеца.

В 74-тата минута в игра се появи Ерлинг Холанд. Още в първите секунди норвежецът имаше шанс за пореден гол, но стреля встрани. До края домакините чакаха момента, в който ще вдигнат трофея. Буквално в последната секунда пък Фоудън, притиснат от Аслиликуета, за малко не прати топката в собствената си врата.

След последният съдийски сигнал феновете на Сити нахлуха на терена на "Етихад". Това позабави церемонията по награждаването.

Около половин час след последния съдийски сигнал всичко бе готово. Първо на терена излязоха служители на клуба, които също като играчите и щаба, бяха облечени със специални фланелки, на гърба на които бе изписано „Шампиони“. След това излязоха и Джосеп Гуардиола и футболистите.

Снимки: Gettyimages