Мисълта за Реал не повлия на Манчестър Сити, Гюндоган и Холанд не дават шанс на съперниците

Манчестър Сити постигна 11-а поредна победа в Премиър лийг, след като надделя с 3:0 над Евертън като гост. Така шампионите направиха още една голяма крачка към защитата на титлата си, тъй като в момента имат четири точки преднина пред Арсенал. Илкай Гюндоган вкара два гола във втори пореден мач на своя отбор в първенството, а между тях асистира на Ерлинг Холанд за 52-рото му попадение от началото на сезона. Сити има нужда от само една победа в оставащите си три мача във Висшата лига, за да си гарантира и на теория първото място. Освен това „гражданите“ продължат да се борят за требъл. Евертън пък все още трепери за мястото си елита, тъй като „карамелите“ са само на точка над опасната зона.

В състава на Евертън имаше само една промяна в сравнение със споменатия двубой с „чайките“ - Мейсън Холгейт стартира вместо Миколенко.

Джосеп Гуардиола  направи четири промени в сравнение с равенството с Реал Мадрид през седмицата. Фил Фоудън, Рияд Марез, Аймерик Лапорт и Хулиан Алварес стартираха за сметка на Грийлиш, Де Бройне, Силва и Стоунс. Голмайсторът на отбора Ерлинг Холанд обаче бе титуляр и водеше атаката на „гражданите“.

Първите 30-ина минути на „Гудисън“ бяха доста скучни, като „гражданите“ владееха топката в над 70% от времето, но не създаваха чисти ситуации пред вратата на Пикфорд. „Карамелите“ се бранеха добре и опитваха да контраатакуват и да стигат до статични положения. От подобно мърсисайдци бяха близо до това изненадващо да открият резултата в 34-тата минута. Тарковски игра с глава след центриране от корнер, с което изпрати топката към далечната греда. Там се озова Мейсън Холгейт, който обаче не успя да вземе решение как да засече по най-добрия начин и прати топката над вратата.

Три минути след това Гюндоган откри резултата след изключително изпълнение. Капитанът на Сити овладя с бедро центриране на Марез отдясно, след което от въздуха, с гръб към вратата, прати топката в ъгъла. Както често се случва, много скоро след това тимът на Гурдиола нанесе втори удар. В 39-ата минута Гюндоган центрира отляво, а Холанд се извиси и засече с глава, вкарвайки 52-рия си гол от началото на сезона.

През първата част имаше и една дискусионна ситуация, която се разигра още в 15-ата минута, когато при корнер пред вратата на домакините Лапорт посегна и удари без топка Мина, който пък преигра и се строполи на земята. В крайна сметка бранителят на Сити се размина без каквато и да било санкция.

В 51-вата минута Гюндоган сложи окончателно точка на спора, след като изпълни по перфектен начин пряк свободен удар от около 22 метра – 0:3.

В 66-ата минута Тарковски засече с глава центриране от корнер, след което Едерсон отклони топката и тя срещна напречната греда. Това обаче не бе някакъв знак за подобряване на представянето на домакините, които до края просто доиграваха мача. "Гражданите" също съхраниха сили преди важния реванш с Реал Мадрид от полуфиналите на Шампионската лига.

Снимки: Gettyimages