“Черната котка” на Милан съкруши надеждите на “росонерите” за топ 4

Милан преживя поредното голямо разочарования в последните си няколко мача. “Росонерите” отстъпиха с 0:2 при визитата си на Специя от 35-ия кръг на Серия "А" след попадения на Пжемислав Вишневски (75’) и Салваторе Еспозито (85’). Така “орлетата” записаха трети успех над миланския гранд от общо шест мача между двата тима в италианския елит. Тази победа е много важна за “бианконерите” в борбата им за оставане в Калчото, а загубата на “Дявола” драстично намали шансовете му за завършване в топ 4.

Притиснат от кадрови проблеми и предстоящия реванш с Интер в Шампионската лига, Стефано Пиоли предприе няколко промени в стартовия си състав след първия двубой с “нерадзурите” отпреди няколко дни. Така капитанът Давиде Калабрия беше заместен от Пиер Калюлю, а лентата отиде на ръката на Тео Ернандес. В средата на терена липсваше контузеният Раде Крунич, което даде шанс за изява на Томазо Побега. Заради отсъствието на оперирания Исмаел Бенасер, Браим Диас беше преместен като плеймейкър и така титуляр по десния фланг беше Алексис Салемакерс. Рафаел Леао беше запазен за следващия мач, така че като ляво крило действаше Дивок Ориги. Оливие Жиру започна на пейката, което означаваше, че централен нападател беше Анте Ребич. Домакините пък бяха подредени в 3-5-2 с Мбала Нзола и капитанът Емануел Джеси в атака.

Гостите можеха да поведат в резултата още в 8-ата минута, но тогава единият страничен стълб спря далечен шут по земя на Сандро Тонали. В 16-ата минута “орлетата” поискаха дузпа за игра с ръка на Побега, но бърза проверка с ВАР показа, че няма основания за подобно решение. Секунди по-късно Нзола опита шут, който мина покрай вратата. Салемакерс отговори с воле, което също се оказа неточно. В 24-тата минута Ернандес отправи снаряд, който обаче беше отразен от Бартломей Драговски за корнер. Няколко минути по-късно Келвин Амиан стреля с глава, като прати топката над вратата. В 36-ата минута Побега пробва изстрел от разстояние, който беше спрян от противниковия вратар.

В 56-ата минута Мехди Бурабия стреля от дистанция, но не намери целта. При ответната атака Диас отправи удар от малък ъгъл, като топката се спря в близката греда. Малко след това Побега нанесе удар с глава при центриране от корнер, но не успя да насочи топката достатъчно добре. В 68-ата минута Нзола имаше добра възможност да открие резултата, но Майк Менян изби удара му. Секунди по-късно вратарят се намеси и при опасно отиграване на Албин Екдал. В 75-ата минута при центриране от корнер Амиан стреля с глава и така нацели единия страничен стълб. Топката се отби в резервата Фоде Бало-Туре и отиде в обсега на Вишневски, който я прати в мрежата за 1:0. За ужас на своя опонент "бианконерите" стигнаха и до второ попадение. То дойде в 85-ата минута, когато Еспозито изпълни перфектен пряк свободен удар, с което оформи крайния резултат.

Така Милан пропусна възможността да се доближи до третия в класирането Лацио (65 т.) и вместо това остана на петото място с 61 точки, като четвъртият Интер (63 т.) може да се отдалечи от градския съперник при добър резултат срещу Сасуоло. Междувременно, Специя остава в зоната на изпадащите и по-точно на 18-ото място, но поне събра 30 пункта и се изравни със 17-ия Верона преди мача му с Торино.

СПЕЦИЯ - МИЛАН 2:0

1:0 Вишневски (75')

2:0 Еспозито (85')

Специя: Драговски, Амиан, Ампаду, Вишневски, Николау, Екдал, Бурабия, Еспозито, Реца, Нзола, Джеси

Милан: Менян, Калюлю, Кяер, Томори, Ернандес, Тонали, Побега, Салемакерс, Диас, Ориги, Ребич

Снимки: Imago