Женско първенство по футбол: НСА - Пирин

Легендата Дино Дзоф: Италианският футбол е ценен в Европа, докато в Италия мислим само за скандали

Легендарният италиански вратар Дино Дзоф се надява, че голямото дерби между Интер и Милан в полуфиналите на Шампионската лига ще даде сериозен тласък за развитие на местния футбол.

"Сблъсъкът е много важен за италианския футбол", каза 81-годишният Дзоф преди първата среща от полуфинала, който гарантира участието на един от двата гранда от Милано на финала в Шампионската лига на 10 юни в Истанбул.

Интер е последният италиански отбор, печелил трофея в най-престижния европейски клубен турнир по футбол - през 2010 година, а последният триумф на италиански тим в Лига Европа е от 1999-а, когато Парма печели състезанието под името Купата на УЕФА.

Отборът на Рома спечели турнира Лига на конференциите през миналата година, а този сезон достигна до полуфиналите в Лига Европа заедно с Ювентус, докато Фиорентина е в топ 4 на Лигата на конференциите. Това дава шанс на Италия да ликува и в трите турнира, организирани от УЕФА, за първи път от 1990 година, когато Милан спечели Шампионската лига, Ювентус победи Фиорентина в изцяло италиански финал в Купата на УЕФА, а Сампдория спечели вече несъществуващото състезание за Купата на носителите на национални купи.

Дзоф смята, че има различни сигнали, че италианският футбол отново е във възход на европейската сцена, докато на местна почва е белязан от финансови афери и скандали с расистки обиди. "Това показва, че италианският футбол, в който тук се съмняваме доста, е ценен високо в международен план. Когато отидеш в чужбина, излизаш на терена и играеш, а не мислиш за скандалите в Италия", добави бившият вратар.

Пиоли: Леао ще се опитва до последно, може въобще да не го извикам за мача

Дзоф смята, че има различни сигнали, че италианският футбол отново е във възход на европейската сцена, докато на местна почва е белязан от финансови афери и скандали с расистки обиди.

"Това показва, че италианският футбол, в който тук се съмняваме доста, е ценен високо в международен план. Когато отидеш в чужбина, излизаш на терена и играеш, а не мислиш за скандалите в Италия", добави бившият вратар.

Съставите на Милан и Интер се срещнаха в полуфиналите и през 2003 година, когато надделя Милан, а след това спечели финала срещу друг италиански тим Ювентус.

Дино Дзоф, който е носител на титлата от Световното първенство през 1982 година с Италия, смята, че на този етап Интер е лек фаворит. Първият мач между двата отбора е тази сряда, а реваншът - на 16 май.

Индзаги: Това е Дербито, трябва да играем с глава и сърце