Реал Мадрид празнува с 20-ата си Купа на краля, Родриго е големият герой

Реал Мадрид оправда очакванията преди финала за Купата на краля и триумфира с 20-ия си трофей в турнира, след като спечели с 2:1 над Осасуна в решаващия двубой на „Ла Картуха“ в Севиля. Големият герой за „лос бланкос“ в мача беше Родриго (2’, 70’), който вкара два гола за успеха на своя тим, а попадението на противника беше дело на Лукас Торо (58’).

Така „Кралския клуб“ излезе като победител от 40-ия си финал за купата на страната, а „лос рохийос“ за втори път в историята си губят финален сблъсък в турнира. По пътя си към трофея преди това мадридчани отстраниха последователно Касереньо, Виляреал, градския си съперник Атлетико Мадрид и най-големия си враг Барселона. Това е първи труимф за Реал Мадрид с Купата на краля от сезон 2013/14, когато за последно бяха на финал. По трофеи в този турнир мадридският гранд изостава само от рекордьора Барса, който е с цели 31, и Атлетик Билбао, който има 23. Това е втора купа на Испания за Карло Анчелоти начело на тима (предишната е именно през 2014 г.), като той стана първият треньор на мадридчани с това постижение от Луис Моловни насам (1974 г. и 1982 г.).

Този път Анчелоти заложи на възможно най-силния стартов състав. На вратата очаквано беше Тибо Куртоа. Централната двойка в отбрана беше съставена от Едер Милитао и Дейвид Алаба, а покрай тях играеха Даниел Карвахал и Едуардо Камавинга. В средата на терена триото беше изградено от Федерико Валверде, Орелиан Чуамени и Тони Кроос, като Лука Модрич беше възстановен от травмата си достатъчно, за да се появи като резерва от пейката. На върха на атаката беше Карим Бензема, който беше подпомаган по двата фланга от Винисиус Жуниор и Родриго. От друга страна Ягоба Арасате подреди играчите си в 4-2-3-1 с Анте Будимир като централен нападател, а другите трима в предни позиции бяха Мой Гомес, Аймар Орос и Абде.

Още не беше изминала втората минута, когато Реал поведе в резултата. Винисиус проби в наказателното поле и след като успя да опази топката, той я насочи към непокрития Родриго, който се разписа с лекота. Това е най-ранният гол за играч на мадридчани във финал на турнира от 1946 г., когато Сабино Баринага също вкарва във втората минута. В седмата минута Аридане пробва удар с глава при корнер, но така само прати топката в ръцете на Куртоа. Секунди по-късно същото се случи и с изстрел с глава на Будимир. Веднага след това дойде ред и на Орос да се пробва да преодолее вратаря с глава, но и той не сполучи. В 15-ата минута Лукас Торо също нанесе удар с глава, но за разлика от предишните опити на съотборниците му, той го направи неточно.

36 Финалът за Купата на краля в снимки

В 21-вата минута най-после мадридчани потърсиха втори гол, но далечният шут на Валверде излетя в аут. Следващият удар с глава на Осасуна не закъсня, като топката мина покрай вратата след отиграването на Будимир. В 25-ата минута Бензема най-после получи възможност да удвои преднината на своя тим, но Серхио Ерера отрази опасния му удар. Само минута по-късно Абде сe пребори с Милитао за топката и с нея прехвърли Куртоа, но Карвахал дотича и успя да изчисти топката по пътя ѝ в посока към вратата.

В 32-рата минута "лос бланкос" получиха възможността да изпълнят пряк свободен удар, от който Алаба стреля по чудесен начин и видя как топката разтресе напречната греда. Три минути по-късно Винисиус пробва техничен удар, който мина малко над вратата. В 39-ата минута Камавинга също се отчете с пропуск. Три минути по-късно Винисиус се скара с противниковия капитан Давид Гарсия, заради това, че бранителят го погали подигравателно по главата след единоборство помежду им.

Първата голова възможност за втората част се откри пред Бензема, но шутът му се оказа много разочароващ. Малко след своя съотборник Винисиус също се опита да се разпише, но неговият удар също беше несполучлив. Така се стигна до 58-ата минута, когато Торо изравни със страхотен далечен изстрел. Любопитното е, че в юношеските си години халфът премина през академията на Реал Мадрид. Четири минути по-късно Валверде се постара да върне преднината на "Кралския клуб", но волето му мина встрани от вратата.

"Лос бланкос" обаче не се предадоха и сравнително бързо си върнаха преднината, и то с гол, подобен на първия им такъв. Това стана в 70-ата минута, когато Винисиус за пореден път проби в наказателното поле и потърси свой съотборник в неговия център. Вместо това топката беше лошо изчистена от противников играч. Това даде шанс на Кроос да стреля, като ударът му беше блокиран от Аридане и така се превърна в асистенция за Родриго, който отбеляза второто си попадение във финала. Така бразилецът стана първият футболист на "лос меренгес" с два гола в решаващия мач за този трофей от Хуан Гомес през 1980 г. насам. В оставащите минути Алаба и резервата Антонио Рюдигер не успяха да направят победата на "Кралския клуб" по-убедителна. В крайна сметка именно отборът на Реал Мадрид беше този, който вдигна Купата на краля за сезон 2022/23.

РЕАЛ МАДРИД - ОСАСУНА 2:1

1:0 Родриго (2')

1:1 Торо (58')

2:1 Родриго (70')

Реал Мадрид: Куртоа, Карвахал, Милитао, Алаба, Камавинга, Валверде, Чуамени, Кроос, Родриго, Бензема, Винисиус

Осасуна: Eрера, Пеня, Аридане, Гарсия, Крус, Торо, Монкайола, Гомес, Орос, Абде, Будимир

Снимки: Gettyimages