33 години по-късно: Наполи отново е шампион!

Наполи е шампион на Италия за трети път в историята си! Отборът на Лучано Спалети направи 1:1 при гостуването си на Удинезе и пет кръга преди края на сезона е недостижим на върха. "Партенопеите" имат 80 точки, а вторият в класирането Лацио е с 64.

Санди Ловрич даде аванс на домакините в 13-ата минута, но Виктор Осимен изравни в 52-ата за Наполи. Това се оказа и шампионският гол за тима от Неапол, който през целия сезон доминираше над конкурентите си в Серия "А". Титлата е първа за Наполи от 33 години, когато отборът беше воден от легендата Диего Марадона.

През уикенда неаполитанци пропуснаха възможността да триумфират на собствен терен, като направиха 1:1 със Салернитана. Снощи пък Лацио победи Сасуоло (2:0) и отново отложи празника в Неапол поне с 24 часа. Над 10 000 фенове на Наполи подкрепиха любимците си в Удине, а поне 50 000 бяха изпълнили трибуните на "Диего Армандо Марадона", за да проследят мача на огромни екрани.

Спалети не можеше да разчита единствено на Матео Политано и Марио Руи, но и двамата пътуваха с тима до Удине. Звездите Виктор Осимен и Хвича Кварацхелия имаха подкрепата на Елиф Елмас, който замести в стартовия състав Ървинг Лосано. Тримата в средата на терена бяха Андре-Франк Замбо Ангиса, Станислав Лоботка и Танги Ндомбеле, а на резервната скамейка остана Пьотър Жиелински.

Наставникът на Удинезе Андреа Сотил имаше доста кадрови проблеми. Аут за срещата днес бяха Жерард Деулофеу, Айзък Съксес, Енцо Ебосе, Симоне Пафунди и Бето. Атаката водеше Илия Несторовски, а зад него действаше Роберто Перейра. По двата фланга започнаха Дестини Удоджи и Кингсли Ехизибуе.

Удинезе няма победа над Наполи у дома от 2016 година и загуби 12 от последните 13 шампионатни мача помежду им, като в най-скорошните 6 инкасира поне по два гола. "Фриуланите" са силен домакин и допуснаха само едно поражение на "Дачия Арена" от средата на януари, но пък Наполи е най-силният гост в Серия "А" и спечели всяка от последните си 8 визити, а в 7 от тях не допусна гол.

Срещата започна с очакван натиск на Наполи, но Удинезе се защитаваше добре. На няколко пъти футболистите на гостите опитваха удари от далечна дистанция, но без успех. В 13-ата минута продължителна атака на домакините сякаш приспа отбраната на Наполи. Удоджи комбинира с Ловрич в наказателното поле, а словенецът имаше достатъчно време да се прицели и с много премерен удар да прати топката под гредата за 1:0.

В средата на полувремето Кварацхелия преодоля Родриго Бекао и сякаш беше фаулиран на границата на наказателното поле. От Наполи веднага поискаха дузпа, но ситуацията беше преразгледана с помощта на ВАР, след което съдията Росарио Абисо даде знак играта да продължи.

В 31-ата минута отново Ловрич шутира опасно, но Алекс Мерет спаси. Секунди по-късно Виктор осимен беше близо до изравняването. Нигериецът отправи хубав удар с глава, но топката мина малко над напречната греда. Наполи имаше тероториално надмощие в оставащите минути от първата част, но повечето центрирания към Осимен не достигнаха до него.

Спалети не направи смени на почивката, а второто полувреме стартира с неточен удар на Уолъс от Удинезе. В 52-ата минута корнер пред вратата на домакините предизвика разбъркване, след което Марко Силвестри отрази силен удар на Кварацхелия, но топката попадна на крака на Осимен и той не сгреши - 1:1. Това беше общо 46-и гол за нигериеца в Серия "А" и той изравни постижението на Жорж Уеа за африканец с най-много попадения в италианския елит.

Наполи заигра с повече спокойствие след гола, но и Удинезе не се огъна. Домакините използваха всяка възможност да атакуват и централният защитник Бекао отправи коварен удар, излязъл в аут. В 67-ата минута Осимен за втори път прати топката в мрежата на "фриуланите", но преди това съдията беше маркирал нарушение. В 71-ата появилият се от пейката Жиелиски стреля силно, но Силвестри внимаваше.

Андреа Сотил направи 4 промени в последния четвърт час, за да освежи състава си. Пет минути преди края Лосано замени Кварацхелия, но Наполи не търсеше на всяка цена победата. "Партенопеите" спокойно дочакаха последния съдийски сигнал и заслужено ликуваха с толкова дълго чаканата титла.

Феновете на тима от Южна Италия нахлуха на терена, за да се радват заедно с футболистите. Отборът ще се прибере в Неапол утре, а в следващите дни в града предстоят огромни празненства. Сттистиците пък отчетоха, че от предишната титла на Наполи са изминали точно 12 058 дни.

Снимки: Gettyimages