Манчестър Сити взе победата на “Крейвън Котидж” и оглави класирането в Премиър лийг

Манчестър Сити победи с 2:1 Фулъм като гост на “Крейвън Котидж” в мач от 34-тия кръг на Премиър лийг и с успеха си оглави класирането с една точка пред Арсенал, като "гражданите" записаха осма поредна победа в първенството. Още в 3-тата минута Ерлинг Холанд откри резултата за гостите от дузпа, но Карлос Винисиус изравни в дванадесет минути по-късно. В 36-ата минута Хулиан Алварес върна преднината на Манчестър Сити със страхотно попадение, което се оказа и последното в мача. "Гражданите" продължиха феноменалната си форма в първенството, като в последните си единадесет мача тимът на Гуардиола има цели десет победи и само едно равенство, като последната им загуба е едва от 5 февруари, когато отстъпиха на Тотнъм с 0:1.

Фулъм пък продължава да не се намира в особено добра форма, като в последните си 9 мача в Премиър лийг има едва две победи и тимът остава точно в средата на таблицата и няма особени шансове за излаз в Европа, но е и абсолютно спокоен за мястото си в елита.

Мениджърът на “котиджърс” Марко Силва имаше известни кадрови проблеми, като контузени бяха Вилиан и Левин Курзава, а нападателят Александър Митрович все още изтърпяваше дългото си наказание заради проявите си по време на мача от ФА Къп срещу Манчестър Юнайтед. Фулъм разчиташе в предни позиции на Карлос Винисиус, а зад него ще действат Хари Уилсън, Андреас Перейра и Боби Рийд.

Пеп Гуардиола бе решил да остави извън групата Кевин Де Бройне, който не бе на 100% възстановен, като освен това защитникът Нейтън Аке бе контузен. Испанският мениджър направи няколко промени в състава си в сравнение с победата над Арсенал през седмицата. Бернардо Силва и Кевин Де Бройне отстъпиха местата си на Рияд Марез и Хулиан Алварес в предни позиции за “гражданите”. Илкай Гюндоган и Джак Грийлиш допълваха халфовата линия на Сити, а пред тях бе норвежката звезда на Сити Ерлинг Холанд, който не спираше да бележи и преди мача имаше 33 попадения на сметката си в Премиър лийг, с които подобри рекорда на Мохамед Салах за най-много голове в един сезон. Джон Стоунс и Родриго пък ще играят като опорни халфове пред тримата в защита Уокър, Диаш и Аканжи.

Още с първата си атака в мача, гостите получиха дузпа. Хулиан Алварес получи топката в наказателното поле на Фулъм и Тим Риъм фаулира аржентинеца. Ерлинг Холанд нямаше никакви проблеми от бялата точка и Манчестър Сити поведе рано в резултата с 0:1, като норвежецът реализира 34-тия си гол в шампионата и подобри собствения си рекорд. "Гражданите" продължиха да упражняват тотален контрол и доминация, като разиграваха уверено топката. В 14-тата минута Холанд подаде добър пас на Джак Грийлиш, който стреля в ръцете на Бернд Лено.

С първата си по-добра атака обаче Фулъм изравни. Андреас Перейра центрира добре към Хари Уилсън, който свали чудесно топката на Карлос Винисиус и бразилецът се разписа след хубав удар с левия крак за 1:1. Последва опасна атака на Манчестър Сити, при която защитникът Тим Риъм успя да избие, но бе застъпен по ръката от Хулиан Алварес. Американският бранител на Фулъм получи контузия и бе принудително заменен от Иса Диоп в 22-рата минута.

Манчестър Сити продължи да атакува, като първо Ерлинг Холанд навлезе опасно, но в крайна сметка не можа да завърши. В 27-тата минута пък норвежецът отново намери Джак Грийлиш, който стреля опасно, стражът на Фулъм Лено обаче успя със сетни усилия да избие, а топката срещна напречната греда на домакините. Седем минути по-късно Сити направи нова атака, като отново Грийлиш стреля, но германският вратар на "котиджърс" нямаше проблеми и улови топката. Логично натискът на гостите в крайна сметка даде резултат. След бърза контраатака  в 36-ата Хулиан Алварес отбеляза много красив гол след страхотен далечен изстрел и Сити отново поведе в резултата  - 1:2!

По-добрата игра на тима на Гуардола продължи и след като си върнаха водачеството в мача. В 41-вата минута Рияд Марез подаде добре към Илкай Гюндоган, който стреля от удобно положение, но Лено успя да избие. Фулъм опита да отговори в продължението на първата част, но опасен удар на Кени Тете бе блокиран, с което завърши и първото полувреме.

Втората част започна с нова възможност за Манчестър Сити, след като Джак Грийлиш проби и подаде на Ерлинг Холанд, който стреля, но Бернд Лено успя да избие в корнер. Пет минути по-късно Хулиан Алварес се озова в добра позиция и отправи шут, но брилянтният немски страж на Фулъм отново спаси. В 54-тата минута Андреас Перейра от домакините се контузи след тежък сблъсък с противников футболист и бе изнесен на носилка, като това бе втората принудителна смяна за "котиджърс". Десетина минути по-късно Едерсон за малко да направи огромна грешка, когато излезе неразчетено, сблъска се с Рубен Диаш и едва не получи гол, но в крайна сметка се разтегна и успя да избие топката.

В 68-ата минута пък домакините имаха претенции за дузпа за нарушение срещу Боби Рийд, които не бяха уважени от главния съдия Саймън Хупър. Страстите се разгорещиха след като Кени Тете и Джак Грийлиш се сдърпаха и едва не стигнаха до бой, като в крайна сметка и двамата получиха жълти картони. Осем минути по-късно пък Боби Рийд опита опасен далечен шут, но бе неточен. Домакините опитаха да окажат натиск, но така и не съумяха да създадат особени проблеми на Едерсон. До края на срещата Манчестър Сити затвори мача и не позволи повече опасности пред вратата си, с което си гарантира поредния успех в първенството и вече е начело на класирането.

ФУЛЪМ (4-2-3-1): Лено; Тете, Адарабиойо, Риъм, Робинсън; Х. Рийд, Палиня; Уилсън, Перейра, Б. Рийд; Винисиус

МАНЧЕСТЪР СИТИ (3-2-4-1): Едерсон; Уокър, Диаш, Аканжи; Стоунс, Родриго; Марез, Алварес, Гюндоган, Грийлиш; Холанд

Снимки: Gettyimages