Наполи ликува след футболен "Везувий" срещу Ювентус и е на крачка от Скудетото

Отборите на Ювентус и Наполи изигираха един от най-силните мачове през сезона в Серия "А" и след изключително драматичен мач с два отменени гола на "бианконерите" неаполитанците стигнаха до победа с минималното 1:0 като гост в дербито на 31-ия кръг на италианския шампионат. Единственото попадение в срещата отбеляза Джакомо Распадори (90' + 3').

Това бе първи мач за Ювентус след като по-рано тази седмица бяха възстановени отнетите им 15 точки заради наложеното наказание в началото на астрономическата година. "Бианконерите" обаче трябва да треперят за мястото си в топ 4, защото Милан скъси разликата до тях само на три точки, а Рома утре тепърва ще играе мача си от кръга срещу Аталанта и може да се изравни по точки с тях. Наполи пък се реваншира на своите фенове за посредственото си представяне през месец април, в който двукратно катастрофира срещу Милан и може да спечели титлата още в следващия кръг стига да вземе мача си със Салернитана, а Лацио да загуби точки срещу Интер.

Масимилиано Aлери подреди Ювентус в схема 3-5-2 в началото, след което премина в 4-4-2. В отбрана Данило, Ругани и Гати противодействаха на мощната неаполитанска офанзива, а в центъра на терена Локатели и Рабио спираха в зародиш амбициите на противника. На върха пък действаше дуото на Соуле и Милик  което

Наполи и Лучано Спачети отговариха на предизвикателството, стартирайки в схема 4-3-3. В отбрана тежестта за поредна вечер изнесоха Ди Лоренцо и Оливера. В халфовата линия пък “сините” разчитаха на Лоботка, а на върха смъртоносното трио Лосано - Осимен - Кварацхелия многократно затрудняваха Шчесни.

Двата отбора започнаха срещата ентусиазирано и на високи обороти. До първата голова ситуация се стигна в 4-ата минута, когато Локатели от Ювентус изпробва мерника си от дистанция, но ударът му мина в ляво от вратата.

Наполи отговори на предизвикателството на домакините още в ответната атака. Осимен получи добро подаване в наказателното поле на Ювентус, но не успя да овладее добре топката и защититник изчисти, за да предотврати опасността

Нов момент на напрежение пред вратата на Алекс Мерет дойде в 11-ата минута, когато първо Куадрадо стреля силно, но стража на Наполи се справи, а след това Локатели центрира коварно в наказателното поле, където обаче отбраната на неаполитанците беше безгрешна и изчисти.

Пет минути по-късно Аркадиуш Милик опита да отбележи, скачайки около точката за изпълнение на дузпа и насочи топката надолу към центъра на вратата, но Алекс Мерет успя да спаси и запази мрежата си суха.

Чак около 20-ата минута Наполи погледна отново към вратата на Шчесни. Хвича Кварацхелия спечели топката в близост до точката на дузпата, за да стреля с глава под напречната греда, а впоследствие не успя да добави коженото кълбо в мрежата, защото стражът на "бианконерите" го улови и запази притежанието му.

След това неаполитанците опитаха отново да измислят нещо чрез Ндомбеле, но топката му бе отнета и изчистена в корнер, при чието изпълнение обаче не се стигна до нищо опасно.

След подчертано интензивната игра през първия половин час от мча двата отбора преминаха към физически единоборства и все по-рядко стигаха до удари.  При един такъв сблъсък пострада Кварацхелия, който обаче получи бърза медицинска помощ и се върна мигновенно в игра.

В 37-ата минута най-накрая играта оптново живна и Лозано стреля от границата на наказателното поле, но ударът не се превърна в сериозна заплаха за вратаря, след като беше блокиран от защитник.

Ювентус усети, че губи инициативата и все повече се затваря в половината си, което доведе до логично изнервяне в техните редици и това се отрази на поведението на играчите, когато в 40-ата минута Рабио влезе грубо при едно единоборство и получи заслужено жълт картон.

В добавеното време Наполи потърси отново гола, когато Лоботка опита да освободи Хвича Кварацхелия с извеждаща топка, но усилието му беше осуетено от един от защитниците и запази нулевото равенство преди двата отбора да се оттеглят на почивката.

Двата отбора показаха, че са презаредили на почивката и още преди изминаването на 120 секунди от подновяването на играта Ювентус стигна до ъглов удар. получи хитра извеждаща топка, която щеше да го остави в обещаваща позиция, но един от защитниците беше нащрек за опасността. При последвалия корнер, изпълнен от Мирети обаче не се стигна до нищо опасно.

Десет минути след почивката Наполи също стигна до интересно положение пред вратата на съперника. Кварацхелия излъга защитник на Ювентус, освободи си пространство и стреля от границата на наказателното поле, но ударът му мина високо над напречната греда.

За съжаление, този път силите на футболистите се изчерпаха далеч по-рано и само четвърт час след подновяването на играта единоборствата се завърнаха пред чистите положения.

Умората обаче позволи и отварянето на повече пространства в двете половини заради пропукването на отбраните. Така само в рамките на 60 секунди видяхме интересни положение както пред вратата на Мерет, така и пред тази на Шчесни.

Първо Анхел ди Мария се изстреля по фланга и центрира в наказателното поле, но лично стражът на гостите се намеси и спря опасноста. После той хвърли топката напред и "сините" от Неапол бързо се организираха, за да се озоват пред вратата на домакините от Торино. Осимен си освободи пространство в наказателното поле и шутира, но топката срещна тяло на защитник и напусна терена в корнер, при чието изпълнение отбраната на "бианконерите" не срещна нови затруднения.

Това даде импулс в играта на Наполи и гостите изпуснаха две страхотни положения в рамките на няколко секунди. Осимен получи невероятно подаване в наказателното поле, стреля, но рикушет в зашитник на Ювентус и след това гредата спасиха Шчесни от попадение във вратата му. След това при изпълнението на корнера имаше нови главоболия за отбраната на "бианконерите" след като Желински засече топката, но стражът на домакините беше на мястото си и запази мрежата си сугха отново.

Страхотна драма се разигра в заключителните 10 минути от редовното време. Наполи притина Ювентус в собствената им половина и отвори големи пространства в половината. "Бианконерите", които събраха сили по време на натиска на неаполитанците демонстрираха изключителна свежест и организираха мълнианосна контратака. Анхел ди Мария проби в наказателното поле, залъга няколко бранители на "сините" и шутира от границата на пеналтерията, оставайки безпомощен Мерет. След намеса на системата VAR обаче попадението бе отменено.

Драмата стана пълна продължението на мача, когато съдията не зачете нов гол на домакините, а буквално в ответното нападение неаполитанците стигнаха до попадение. Елиф Елмас разсече половината на домакините и изпрати прецизно центриране в наказателното поле на "бианконерите". Там Джакомо Распадори стигна до топката и направи безпомощен Шчесни, отбелязвайки първото и единствено попадение в мача.

След това Ювентус се хвърли в атака и опита да изравни, но ударите на Киеза и Ди Мария не сполучиха и Наполи се поздрави с победата.

Така Ювентус записа трета поредна загуна в Серия "А", което не се беше случвало от 2011 г. насам. Наполи пък ликува, но демонстрира отново, че е разколебан в завършващата фаза, защото отборът отбеляза едва три гола в последните си четири мача, като в два от тях дори не се разписа.