Елена Рибакина е на финал в Маями и на крачка от "Слънчев дубъл"

Шампионката от "Уимбълдън" Елена Рибакина (Казахстан) се класира за финала на турнира по тенис на твърда настилка от сериите УТА 1000 в Маями с награден фонд 8,8 милиона долара.

Поставената под номер 10 Рибакина победи третата в схемата Джесика Пегула (САЩ) със 7:6(3), 6:4, за да запише 13-и пореден успех.

В първия сет двете си размениха по три пробива, но в тайбрека Рибакина доминираше и след 7:3 повече в резултата. Във втората част тя преодоля пасив от 0:3, спечели шест от следващите седем гейма и стигна до крайната победа.

23-годишната тенисистка, която представя Казахстан, има 21 победи в 25 мача от началото на годината, включително финал на Откритото първенство на Австралия през януари и титла в Индиън Уелс миналата седмица. Тя е само на един успех от това да стане едва петата състезателка, печелила трофеите при жените в Индиън Уелс и Маями в един и същи сезон. Водачката в световната ранглиста Ига Швьонтек го направи преди година, но тя се оттегли от Маями поради нараняване на реброто.

Срещу Пегула Рибакина записа 11 аса и стана първата жена, с поне 10 аса в пет мача в един и същи турнир след Серина Уилямс на "Уимбълдън" през 2016 година.

На финала родената в Москва тенисистка ще играе с победителката от мача между номер 15 Петра Квитова (Чехия) или Сорана Кърстя (Румъния). В отложения с ден четвъртфинал Квитова елиминира Екатерина Александрова (Русия) с 6:4, 3:6, 6:3 и тази вечер ще излезе срещу румънката.

33-годишната Квитова е на една победа от своя 41-и финал на сингъл в турнир на WТА, където ще търси своята 30-а титла.