Сабльорките ни седми за Световната купа в Белгия

Българският отбор на сабя в състав Олга Храмова, Йоана Илиева, Емма Нейкова и Ана Михайлова се класира на седмо място в турнира за Световната купа в Синт Никлаас (Белгия). Фехтовачките ни влязоха в състезанието под №9 и в конкуренцията на още 26 тима завършиха сред най-добрите осем на планетата.

В Белгия отборът ни започна срещу Доминиканската република за място сред най-добрите 16 и записа победа с 45:30. В следващата среща фехтовачките ни се изправиха срещу САЩ и за пореден през победиха американките с 45:34, с което си гарантираха място в топ 8. В двубоя за място на полуфиналите българките отстъпиха с 39:45 пред силния тим на Южна Корея, който по-късно триумфира в състезанието. В срещите за разпределение на местата от 5-о до 8-о отборът ни загуби от Испания с 34:45, след това победи в изключително оспорван мач Германия с 45:43 и завърши на седмо място.

Ден по-рано Йоана Илиева завърши на 19-о място в турнира на сабя. Състезателката на фехтовална академия “Васил Етрополски” влезе като поставена под №16 директно във втория ден от надпреварата сред най-добрите 64. В първата си среща Илиева победи Татяна Назлимов от САЩ с 15:13. В двубоя за място в топ 16 фехтовачката ни отстъпи пред Яги Шао от Китай с 13:15 и завърши състезанието на 19 място.

Олга Храмова, втората българка сред най-добрите 64 в Белгия, отстъпи в първата си среща от директните елиминации пред Анна Мартон от Унгария с 8:15 и се нареди на 46-о място в крайното класиране.

След представянето си в Синт Никлаас Йоана Илиева и Олга Храмова ще добавят точки за ранглистата за Световната купа. С всяко състезание двете фехтовачки подобряват играта си, а голямата им цел за годината са европейското първенство от 25 юни в Краков и световното първенство в края на юли в Милано.