Исмаил Сенанджи и Маринела Нинева са победители в “Ямбол Рън” 2023

Първото състезание от веригата RUN BULGARIA за 2023-а бе в лесопарк „Боровец“ в Ямбол на 19 март.

Победители в пробега с дължина 7.5 км бяха двама от най-силните бегачи в шестгодишната история на веригата Исмаил Сенанджи (Уганда) и Маринела Нинева (България).

Сенанджи имаше конкуренция в лицето на Стоян Владков, който живее и тренира във Велико Търново, и триумфира с три секунди пред съперника си с 23:24 мин срещу 23:27 мин. Третото място при мъжете бе за състезателят по модерен петобой Денис Колев, който тренира при Стоян Владков. Колев преодоля тежкото трасе за 25:08 и надбяга класни атлети в бяганията като Атанас Куцаров – 25:41 и Шабан Мустафа – 26:18. Челната шестица допълни Валентин Вълканов 26:31.

Победата на Исмаил Сенанджи бе втора в „Ямбол рън“, след като той спечели първото издание на състезанието през 2021-а. Съпругата на Исмаил Биляна също завърши състезанието за време 52:51.

Балканската шампионка на маратон Маринела Нинева показа страхотна форма в началото на сезона и взе убедително победата с 27:51. Втората позиция бе за Билсерин Сюлейман – 29:45, а трета е Памела Ени с 30:09.

Второто изпитание за бегачите бе щафета 4х1обиколка (2.5 км), а шампиони станаха „Етър“ – Велико Търново в състав Денис Колев, Моника Георгиева, Маринела Нинева и Стоян Владков. Квартетът постигна време 33:38 за победата. Останалите две места заеха „Тангра“ – Варна (Валентин Вълканов, Памела Ени, Билсерин Сюлейман и Йордан Петров) – 36:27 и „Златен шпайк“ (Деница Желязкова, Мартин Върбанов, Атанас Русенов и Маринела Цекова) - 38:26.

В двата старта в третото издание на „Ямбол рън“ стартираха 90 бягачи от България, Италия, Уганда и Русия, а наградният фонд бе 3500 лв.

Най-добрите бегачи бяха наградени от кметът на община Ямбол Валентин Ревански, зам. кметът на общината Енчо Керязов и председателят на общинския съвет Антон Шиков, който взе участие и на дългата дистанция, и на щафетите.

„Ямбол рън“ бе финалното събитие от атлетическата седмица в града, която включваше турнир за млади таланти на новата писта „А1 атлетика за младежи“, семинар и занимание по „Детска атлетика“ и масово бягане „5 км рън Ямбол“.

Снимки: Антон Узунов и Десислава Комарова