Монолог на Фейенорд срещу Шахтьор със седем гола в едната врата

Фейенорд размаза Шахтьор (Донецк) със 7:1 и се класира за четвъртфиналите на Лига Европа. Първата среща бе завършила 1:1, но в реванша в Ротердам нидерландците не оставиха съмнения в превъзходството си.

Лидерът в Ередивизи водеше с три гола на почивката след гол на Сантяго Гименес и два на Оркун Кьокчю. Усама Идриси отбеляза две попадения през втората част преди Алиреза Яханбакш и резервата Данило да се разпишат. Фейенорд записа 11-та победа от последните си 13 домакински срещи в евротурнирите.

Домакините стартираха на висока скорост от самото начало и още в четвъртата минута Хименес си изработи пространство за удар на границата на наказателното поле, но изстрелът бе неточен. Мексиканецът не сбърка при следващата си възможност. Той получи топката от Яханбакш и откри резултата.

Фейенорд имаше тотално преимущество и атаките следваха една след друга. Следващото попадение дойде в 24-ата минута. Украинците отново загубиха топката в тяхната половина, Кьокчю напредна и с нисък удар удвои аванса на нидерландците. След половин час игра Шахтьор можеше да се върне в мача след страхотен удар от дистанция на Судаков, но топката срещна гредата.

Гостите имаха кратък добър период, но той бе последван от дузпа за съперника, която Кьокчю реализира в 38-ата минута. Третият гол доведе до нови атаки на Фейенорд и до почивката те пропуснаха да вкарат още един гол. Домакините се реваншираха в началото на втората част, когато поведоха с 4:0. За пореден път топката бе открадната в половината на съперника, а атаката бе завършена с красив удар на Идриси.

Последва някакъв опит на украинците да стигнат до попадение и спасяване на Веленройтер след удар на Зубков. След поредица от смени в двата отбора Шахтьор допусна нов гол и негов автор отново бе Идриси, като второто му попадение бе по-красиво от първото. Фейенорд не мислеше да намалява темпото и бързо стигна до още два гола. Яханбакш се разписа в 64-ата минута, а малко по-късно и влезлият като резерва Данило Перейра се нареди сред голмайсторите.

Шахтьор се размина с изравняване на най-тежката си загуба в евротурнирите, която е от Байерн с 0:7 през сезон 2014/2015. Гостите стигнаха до почетно попадение три минути преди края, когато резервата Кевин Келси се измъкна от опита за засада при подаване на Матвиенко и преодоля вратаря.

Снимки: Imago