Рецитал на Мбапе и Меси смълча “Велодром“ и увеличи аванса на ПСЖ в Лига 1

Пари Сен Жермен победи с убедителното 3:0 като гост Марсилия на “Стад Велодром“ в голямото дерби от 25-тия кръг на Лига 1. Истински рецитал изнесоха големите звезди на парижани Килиан Мбапе и Лео Меси, като французинът се разписа на два пъти (25‘, 55‘), а капитанът на Аржентина вкара в 29-ата минута. Меси се отличи и с две асистенции, а съответно и Мбапе асистира за гола на аржентинеца. С двете си попадения френският суперталант се изравни с Единсон Кавани като най-добър реализатор в историята на парижани с 200 гола. В 13-ата минута пък Преснел Кимпембе от ПСЖ напусна терена принудително със съмнения за тежка контузия.

С категоричния си успех в “Льо Класик“ днес ПСЖ увеличи разликата на върха в класирането пред днешния си съперник на 8 точки, като записа втора поредна победа в Лига 1. Марсилия пък остава на втора позиция, с две точки повече от   преследвачите Монако и Ланс.

Наставникът на марсилци Игор Тудор не можеше да използва контузените Самуел Жиго и Амине Арит, а Шансел Мбемба бе наказан. Хърватският треньор бе избрал формация 3-4-2-1 за тима си, като на върха на атаката действаше Алексис Санчес, който бе подпомаган от Матео Гендузи и Руслан Малиновский.

ПСЖ се  бе измъкнал от срамна загуба срещу Лил в предишния кръг, след като допусна обрат от 2:0 на 2:3 на “Парк де Пренс“, но голове на Мбапе и Меси в последната секунда изковаха победата за тима на Кристоф Галтие. Третата голяма звезда Неймар обаче се контузи по време на мача и  пропусна дербито с Марсилия днес. Ашраф Хакими и Ренато Санчес също не взеха участие в двубоя.

И Кристоф Галтие бе избрал схема с трима защитници, като Серхио Рамос, Маркиньос и Кимпембе действаха пред Донарума. В средата на терена по фланговете бяха Норди Мукиеле и Нуно Мендеш, а в центъра играеха Витиня, Марко Верати и Фабиан Руис. Атаката на ПСЖ  водеха големите звезди на отбора Килиан Мбапе и Лео Меси.

Двата отбора започнаха динамично, като през първите минути на мача бяха изпълнени серия от корнери и пред двете врати. Още 5-ата минута дойде първото по-опасно положение за ПСЖ. Килиан Мбапе центрира и Фабиан Руис нанесе удар, който макар и да не беше добър, затрудни Пау Лопес, който изби в корнер.  Три минути по-късно Марсилия отвърна, като опасен удар на Гендузи бе блокиран. Марсилия поде опасна атака в следващите минути, при която Преснел Кимпембе получи контузия и се строполи на терена, като бе изнесен на носилка и заменен принудително от Данило Перейра. Последваха още добри минути за домакините, като удари на Верету и Нуно Тавареш създадоха суматоха пред вратата на Донарума.

В 25-ата минута дойде часът на Килиан Мбапе. ПСЖ стартира контраатака, като Лео Меси напредна и подаде към френската суперзвезда, който с лекота надбяга защитата на Марсилия и отбеляза за 0:1. Само четири минути по-късно двамата гениални футболисти нанесоха втори удар на домакините. Този път Мбапе бе в ролята на асистент, като центрира добре в наказателното поле за Меси, който с лекота се разписа за 0:2.

Двата гола очевидно шокираха домакините, които не знаеха как да се противопоставят на съперника си. В следващите минути дойдоха серия от пропуски. В 33-ата минута Нуно Мендеш направи чудесен пробив и подаде на Меси, който отблизо стреля в аут. Шест минути по-късно аржентинецът подаде добре на Мбапе, но той не овладя добре и Пау Лопес улови. Секунди по-късно Маркиньос се озова сам срещу вратаря на Марсилия, но стреля в аут. Домакините опитаха да отговорят с далечен шут на Нуно Тавареш, който бе неточен. В края на полувремето Алексис Санчес стреля от пряк свободен удар, но Донарума изби в корнер.

Втората част започна с нов пропуск за ПСЖ. В 52-рата минута Витиня центрира добре на главата на Мбапе, но французинът пропусна чистата ситуация. Минута по-късно неразчетено излизане на Донарума даде шанс на Марсилия да намали резултата, но Алексис Санчес не уцели вратата с далечния си шут. В 55-ата минута всякаква интрига в двубоя приключи, като отново главни участници бяха Меси и Мбапе. Аржентинецът копна добре топката и намери френския суперталант, който с воле с левия крак отново не остави шансове на Пау Лопес – 0:3. С двата си гола днес Мбапе се изравни с Единсон Кавани като най-добър реализатор в историята на Пари Сен Жермен с 200 гола.

В следващите минути Мбапе опита да оформи хеттрика си, като отправи далечен удар, но стражът на Марсилия се намеси. В 65-ата минута дойде най-чистото положение за домакините през втората част, като Алексис Санчес с гласа, но Донарума се намеси с вещина. Три минути по-късно далечен шут на Нуно Тавареш също тества италианския страж, който улови. До края на мача нямаше кой знае какви положения, като срещата откровено се доиграваше.  Единственото по-интересно беше в последната минута, когато резервата Витор Оливейра от домакините направи голям пропуск, след като стреля опасно, но Донарума се намеси страхотно и запази мрежата си суха.

МАРСИЛИЯ: Пау Лопес; Байерди, Байи, Коласинак; Юндер, Ронжие, Верету, Нуно Тавареш; Гендузи, Малиновский; Алексис

ПСЖ: Донарума; Рамос, Маркиньос, Кимпембе; Мукиеле, Витиня, Верати, Руис, Нуно Мендеш; Меси, Мбапе

Снимки: Imago