Монако задълбочи кризата в ПСЖ, Донарума спаси парижани от разгром

Монако е поредният отбор, който се възползва от неубедителното представяне на Пари Сен Жермен през последните седмици. Тимът на Филип Клеман спечели с 3:1 домакинството си на шампиона. Всички голове паднаха през първото полувреме. Александър Головин откри резултата още в четвъртата минута, а Висам Бен Йедер удвои в 18-ата. 16-годишният Уорън Заир-Емери се разписа в 39-ата минута, но ново попадение на Бен Йедер в самия край на първото полувреме върна аванса от два гола на домакините.

Този успех доближи Монако на 7 точки от лидера, но парижани продължават да имат солиден аванс на върха. Формата на тима обаче е притеснителна, след като преди няколко дни тимът отпадна от Купата на Франция след загуба от Марсилия, а следващата седмица му предстои първия мач срещу Байерн от осминафиналите на Шампионската лига. Днес ПСЖ записа четвърта загуба от началото на годината.

Кристоф Галтие не можеше да разчита на контузените Килиан Мбапе, Лионел Меси, Ренато Санчес и Марко Верати. По-рано днес пък се разбра, че част от футболистите са със стомашно неразположение. Това наложи още промени в състава. Ашраф Хакими, Серхио Рамос и Нуно Мендеш започнаха мача на резервната скамейка, а Фабиан Руис остана извън групата. Тимоте Пембеле бе част от защитата, както и 17-годишният Ел Шадел Битшуабу, който имаше сериозни проблеми и бе заменен от Рамос на почивката. В халфовата линия пък титуляр беше Заир-Емери, който наскоро стана най-младият футболист, играл в официален мач за Пари Сен Жермен.

Преди началото на мача футболистите почетоха с минута мълчание жертвите на земетресението в Турция и Сирия. След това на терена се появи легендата Еманюел Пти, който даде символичен старт на двубоя. Кариерата на световния шампион от 1998 г. започва именно от Монако. Гост на мача бе и друга легенда на клуба - Давид Трезеге.

Промените в защитата на ПСЖ се отразиха още в началото. Отбраната не се ориентира добре след центриране, удар на Бен Йедер бе блокиран, но топката се озова в Головин, който от близко разстояние я прати в мрежата. След попадението домакините предоставиха инициативата на тима на Галтие за известен период. Парижани обаче не успяваха да създадат опасности в предни позиции, а в 14-ата минута можеха да получат втори гол. Отличен пробив на Кайо Енрике завърши с центриране, Агилар стреля с глава, но Донарума се намеси, а Диата не бе точен при добавката.

Грешка в отбраната на парижани доведе до второ попадение в 18-ата минута. 17-годишният Битшиабу задържа прекалено дълго топката и пред наказателното поле тя му бе отнета от Диата, който я отклони към Бен Йедер. Капитанът на монегаските се възползва и с удар по диагонала удвои преднината на домакините.

Малко по-късно Донарума предотврати трето попадение в мрежата си. Отлична комбинация завърши с удар на Агилер, спасен отлично от италианския вратар. ПСЖ пък с известна доза късмет можеше да се върне в мача. След рикошет топката стигна до Маркиньос в наказателното поле, но бразилецът не успя да стреля.

ПСЖ успя да се върне в мача в 39-ата минута, когато организира отлична комбинация, минала през Солер и Бернат, който изведе на празна врата Заир-Емери. 16-годишният талант, който в началото на месеца стана най-младият голмайстор в историята на клуба, отбеляза втория си гол за клуба.

Преимуществото на Монако обаче продължи, а проблемите на гостите в защита не спираха. В 41-ата минута Головин пропусна голяма възможност да се разпише, след като излезе сам срещу Донарума след подаване на Бен Йедер. Руснакът се справи с Маркиньос, но не успя да преодолее вратаря. Отбраната на парижани нямаше подобен късмет в добавеното време на първата част. Тогава тя изпусна Бен Йедер и капитанът на домакините направи резултата 3:1.

На почивката Галтие замени Битшуабу, който бе трагичен през първата част, и пусна Серхио Рамос. Ситуацията на терена след почивката не се промени много. Монегаските продължиха да бъдат по-добрият отбор, като разликата беше, че действаха по-търпеливо на фона на аванса, който имаха. В 61-ата минута Донарума, който направи доста спасявания, отрази удар отлизо на Бен Йедер, но нападателят бе в засада и евентуално попадение нямаше да бъде признато.

ПСЖ нямаше идеи как да се върне в мача и сякаш рано се примири с поражението. Единствената добра новина за Галтие бе добрата форма на Донарума. Италианецът показа отличен рефлекс и в 75-ата минута, когато Рамос отклони топката опасно към собствената си врата след центриране на Головин. Вратарят се справи и с удар на влезлия като резерва Емболо. Такуми Минамино, който също се появи като резерва, също не успя да преодолее Донарума в самия край на срещата.

МОНАКО - ПСЖ 3:1
1:0 - Головин (4)
2:0 - Бен Йедер (18)
2:1 - Заир-Емери (39)
3:1 - Бен Йедер (45+2)

Снимки: Imago