Големи разлики в неделните мачове от ББЛ А група

Победи с големи разлики се получиха в повечето от неделните мачове, които се изиграха в три от регионите на ББЛ А група.

Вихър Айтос постигна четвърта поредна победа в регион Юг, след като надви убедително Пловдив Мамбас с 86:56 на негов терен в зала „Сила“. Само няколко минути игра бяха необходими на баскетболистите на Дечо Коешинов да натрупат двуцифрена разлика, а след десет минути игра водеха с 24:12. Темпото се запази и през втория период, като на почивката те дръпнаха с 44:23. Домакините продължиха да правят много пропуски и след паузата, отстъпваха сериозно в подкошието и след едва 7 отбелязани точки в третата част, след края й изоставаха с 30:72. Пловдив Мамбас все пак спечели последната четвърт, но на практика вече мачът се доиграваше.

Йордан Киров бе най-резултатен за победителите с 23 точки, като вкара и 7 тройки. Стоян Петков има 16 точки с 10 борби. Константин Коев остана на крачка от впечатляващ трипъл-дабъл със своите 15 точки, 20 борби и 8 асистенции. Симеон Апостолов има 14 точки, с 12 е Стоян Милчев. За съперника Дилян Барбов реализира 17 точки, Златомир Дончев е с 11 и 9 борби.

На Изток Шоутайм продължава без загуба, след като обърна Черно море Тича -2 с 86:71 в залата на Икономическия университет във Варна за десетата си поредна победа. Успехът не дойде никак лесно, тъй като почти през цялото първо полувреме „моряците“ имаха предимство. Те поведоха с 27:18 след десет минути игра, а на почивката авансът им бе 7 – 38:31. Ключова обаче се оказа серия от 20 поредни точки, с която Шоутайм стартира второто полувреме и преди заключителната четвърт вече водеше с 56:49. Черно море Тича -2 се доближи само на 5 в началото на последната част, но правеше куп пропуски през целия мач и позволи на опонента си отново да натрупа двуцифрена преднина и да спечели.

Красимир Димитров бе най-резултатен за победителите с 22 точки, като записа още 9 борби и 9 асистенции. Веселин Георгиев се отчете с 19 точки, Александър Иванов има 12, с 10 и 11 борби е Ростислав Алексов. За съперника по 23 точки реализираха Любомир Керемедчиев (8 борби, 8 асистенции) и Мерд Адем.

Дунав Русе спечели единствения мач в регион Център, изигран днес. В зала „Никола Петров“ тимът се наложи над домакина Локомотив Горна Оряховица с 96:58  и остава лидер във временното класиране. Баскетболистите на Руслан Русев започнаха много силно срещата и още след десет минути игра се откъснаха с 29:8. Те поддържаха разлика от около 20 точки през втория период, но на почивката съперникът им намали за 28:40. Резултатността се вдигна значително след паузата, но Дунав отново започна да увеличава аванса си и последната четвърт започна при 74:51 в негова полза. Локомотив отбеляза едва 7 точки в оставащото време и русенци направиха успеха си още по-изразителен. Победителите вкараха 13 тройки срещу едва 4, като имаха и сериозно предимство в подкошието.

Теодор Трифонов завърши с 29 точки и 12 борби за победителите, а дабъл-дабъл направи и Стоян Ганев – 23 точки и 14 борби. Иван Живков се отчете с 14 точки. За Локомотив Фурууа Брендакс има 11 точки и 8 борби, а с 10 точки и 7 борби е Тони Прокопиев.