Олимпиакос изнесе спектакъл в Истанбул, гарниран с дабъл-дабъл на Везенков

Отборът на Олимпиакос ще бъде водач в класирането на Евролигата и след края на 22-рия кръг в най-силния клубен европейски турнир. Възпитаниците на старши треньора Йоргос Барцокас постигнаха втора поредна категорична победа в дербито с Фенербахче и след като по-рано през сезона гърците победиха "фенерите" с 94:67, то днес се стигна до подобен развой на събитията - 93:73 (24:10, 27:20, 26:21, 16:22) в полза на Александър Везенков и компания в "Юлкер Спортс Арена" в Истанбул.

Самият Везенков се отчете с поредния си "добър ден в офиса" и регистрира шестия си дабъл-дабъл през сезона. Спортист №1 на България за изминалата година завърши срещата с 12 точки и 12 борби, към които добави още 2 асистенции и 1 открадната топка. При стрелбата си българският национал бе 4/10 от зоната за две точки и 1/4 от тройката. Той овладя 8 от борбите си още през първата четвърт, в която Олимпиакос постави основите на разрухата си в турския мегаполис.

Така гръцкият гранд се установява еднолично на първото място в таблицата на Евролигата с баланс от 15 победи и 7 загуби, като разполага с мач повече от основния си преследвач в лицето на Реал Мадрид (14-7), който утре приема Панатинайкос. Фенербахче остава на третата позиция с актив от 13 успеха и 9 поражения.

Въпреки предварителните очаквания за супердерби, то до такова не се стигна в нито един момент от срещата. Баскетболистите на Олимпиакос бързо намериха ритъма си при стрелбата от далечно разстояние и през почти целия мач поддържаха процент от около 55-60% при катапултите си зад дъгата. Тимът на Фенербахче пък действаше твърде разпиляно в офанзивен план и не успяваше да стига до лесни точки в нападение, като още в средата на втората четвърт интригата започваше да се изпарява при резултат 46:16 в полза на гостите от Пирея. Една от звездите на "фенерите" - Скоти Уилбекин, пък бе дисквалифициран през първото полувреме, но въпреки това отборът заигра доста по-ефективно в офанзивен план след неговото изгонване и благодарение на избухване от страна на Марко Гудурич разликата спадна до "едва" 21 точки на полувремето при 51:30.

След почивката "червено-белите" продължаваха да нижат тройка след тройка, като дистанцията варираше между 25 и 29 точки. Чак на старта на последния период капитанът на домакините Мелих Махмутоглу успя да съхрани надеждите на домакините за късен щурм, след като бе в основата на серия от 2:15 в полза на Фенербахче, но след това Везенков и компания довършиха съперника си за крайното 93:73.

Костас Папаниколау бе най-резултатен за Олимпиакос с 21 точки. Айзея Кенън реализира още 20 точки при 6/9 стрелба от тройката, Шакийл МакКисик наниза 12 точки, а Янулис Ларенцакис отбеляза 11.

Марко Гудурич приключи с 24 точки за силно разочаровалия тим на Фенербахче. Мелих Махмутоглу добави 14 точки от пейката, а Девин Букър и Костас Адетокунбо вкараха по 10 точки.