Реал Мадрид обърна Барселона във впечатляващо издание на Ел Класико

Отборът на Реал Мадрид се озова на печелившата страна в четвъртото Ел Класико през настоящия сезон в европейския баскетболен елит. Възпитаниците на Чус Матео триумфираха при домакинството си на Барселона с 91:86 (16:20, 16:19, 18:20, 23:14, 18:13) в голямото дерби на 21-вия кръг в Евролигата. По този начин "лос бланкос" изравниха баланса за сезона между двата тима до 2-2, след като преди това каталунците се намираха в серия от два поредни успеха над големия си съперник.

Сблъсъкът бе и своеобразно дерби за върха в класирането на най-силния клубен европейски турнир. С победата Реал се изкачва на първото място в таблицата с баланс от 14 победи и 7 загуби, докато Барса остава на четвъртата позиция с актив от 13 успеха и 8 поражения.

Макар и да се превърна в крайния победител, тимът на Реал Мадрид изоставаше в резултата в първите 36 минути от редовното време. Тогава ветеранът Серхио Люл избухна с ключови стрелби и изведе Реал напред при 69:67, но след това гостите от Каталуния отново посегнаха към победата със серия от шест поредни точки за 69:73. В крайна сметка мадридчани стигнаха до продължение, благодарение на труден кош на Марио Хезоня и два успешни наказателни изстрела от Серхио Люл, който собственоръчно вкара 15 точки в последната четвърт - 73:73.

В продължението щафетата в състава на Реал бе поета от най-полезния играч на Лига Ендеса за миналия сезон Джанан Муса. Босненецът реализира 9 точки в допълнителните пет минути и чрез неговите стрелби домакините си спечелиха аванс, какъвто не загубиха до финалната сирена за крайното 91:86.

Габриел Дек завърши с 23 точки и 7 борби за победата на Реал Мадрид. Серхио Люл наниза още 19, Джанан Муса добави 18 точки, а Валтер Таварес се отличи с 10 точки и 7 борби.

Никола Миротич бе най-резултатен за Барселона със 17 точки. Томаш Саторански се разписа с 12 точки и 7 асистенции, Ян Весели също реализира 12, а Кори Хигинс приключи с 10 точки.