Българите Илиян Радулов, Адрияно Дженев и Елизара Янева започнаха с победи на Откритото първенство на Австралия за юноши и девойки

Българите Илиян Радулов, Адрияно Дженев и Елизара Янева се класираха за втория кръг на Откритото първенство на Австралия за юноши и девойки. Поставеният под номер 2 в схемата при юношите Илиян Радулов елиминира участващия с "уайлд кард" Юта Томида от Япония с 4:6, 6:4, 6:2 след 107 минути игра.

17-годишният Радулов, който е шампион на България при мъжете през миналия сезон, загуби първия сет след ключов брейк в седмия гейм, а на старта на втората част той отново сдаде подаването си, но след това реализира обрат. В третия  сет българинът доминираше и със серия от четири поредни гейма поведе с 5:1, което се оказа решаващо.

Следващият съперник на българина ще бъде победителят от двубоя между Емилиен Демане (Белгия) и Тянхуей Чжан (Китай).

Дженев показа характер и победи Кайлън Байгън от САЩ с 6:3, 2:6, 7:6(10-7) за 2:22 часа.

Българинът взе ранен аванс от 3:0 гейма по пътя си към успеха в първия сет. Във втората част той изостана с 1:5 и Байгън изравни резултата. В третата решителна част нямаше пробиви и се стигна до решителен шампионски тайбрек до 10 точки. В него Дженев поведе с 9:7 точки и с първата си възможност затвори мача. Във втория кръг той ще играе срещу Зоран Лудоски от Сърбия.

Елизара Янева, която влезе в основната схема като "щастлива губеща" от квалификациите, победи друга квалификантка Елия Даниълс от Канада с 6:1, 7:5 за 66 минути. Янева спечели пет поредни гейма от 1:1 до 6:1 в първия сет. Във втората част тя взе три поредни гейма от 4:5 до 7:5. Във втория кръг Янева ще играе срещу номер 16 в схемата Хаю Конишита от Япония.

Йоана Константинова и Росица Денчева ще изиграят първите си срещи утре. Константинова ще срещне номер 13 в схемата Рана Стойбър от Великобритания, а Денчева ще се изправи срещу десетата поставена Лука Удварди от Унгария.

Треньор на българските таланти от страна на БФТенис в Мелбърн е Пресиян Коев.