Манчестър Юнайтед шокира Манчестър Сити след пълен обрат за четири минути

Манчестър Юнайтед надделя с 2:1 в градското дерби срещу Манчестър Сити в мач от 20-ия кръг на Премиър лийг. “Червените дяволи” постигнаха това чрез пълен обрат само в разстояние на няколко минути на срещата чрез голове на Бруно Фернандеш (78’) и Маркъс Рашфорд (82’), след като Джак Грийлиш бе открил след час игра. Попадението на Рашфорд бе и негово седмо в седми пореден двубой на “Олд Трафорд”. С този триумф домакините прекъснаха и серията на градския съперник от три поредни победи с този сблъсък.

Двата тима започнаха търпеливо и повече внимаваха да не допускат грешки. Гостите задържаха повече топката, но не успяваха да създадат нещо по-интересно около наказателното поле. Първата реална опасност в срещата дойде на сметката на домакините в 10-ата минута, когато “гражданите” сгрешиха при изнасянето, а топката бе пратена от Ериксен към Бруно Фернандеш, който влезе в пеналта, но стреля покрай вратата.

Домакините отново успяха да осъществят добра контраатака в 14-ата минута, когато отново португалският плеймейкър бе в основата, успявайки да достави добър диагонален пас на Марсиал, но последвалият опит за намиране на Ериксен около точката за дузпа не сполучи.

В 23-ата минута Бернардо Силва центрира добре към Рияд Марез, Маласия не успя да изчисти добре, а кълбото се озова в Ерлинг Холанд в наказателното поле, но там в краката му се хвърлиха Фред и Каземиро, като блокираха опитът му. Само няколко минути след това отново “гражданите” осъществиха много опасна контраатака, но последното подаване на Кевин Де Бройне към Марз не се получи и остротата се притъпи.

Домакините отново получиха отлична възможност да открият резултата в 32-ата минута, когато отлична бърза атака и пас вляво доведоха до груба грешка при излизането на Едерсон, който се размина с топката, Рашфорд пое и влезе в наказателното поле, но стреля слабо и право в тялото на бранител в синьо.

Гостите отговориха почти веднага със запазената марка от диагонално подаване на Де Бройне, което отиваше право на главата на Фил Фодън в наказателното поле, но там Уан-Бисака успя да го изпревари при играта с глава.

В 38-ата минута отново Маркъс Рашфорд се оказа в отлична позиция на левия фланг и проби на скорост, като остави зад гърба си Кайл Уокър, но в последната секунда си поведе дълга топката и стреля със сетни усилия в тялото на Едерсон.

Вероятно най-доброто положение за Манчестър Сити дойде в добавеното време на първата част, когато Кайл Уокър бе оставен необезпокояван да стреля от около 25 метра, но топката бе много остра и премина покрай лявата греда на Де Хеа.

На почивката Ерик тен Хаг предприе една промяна на почивката, изваждайки Антони Марсиал и пускайки на терена бразилският национал Антони. От другата страна пък Джосеп Гуардиола, за когото това бе рекорден мач номер 500 на най-високо ниво като наставник, не предприе промени на почивката. Шампионите започнаха втората част с още по-голямо владеене на топката. Те успяваха в сравнително ранни етапи да прилагат висока преса и да отнемат рано топката от домакините. Именно играчите на “гражданите” направиха много добра атака в 53-ата минута, когато отново Кевин Де Бройне бе оставен да центрира спокойно в наказателното поле, но там ударът на Бернардо Силва се оказа слаб и бе изчистен от Рафаел Варан.

Засилващият се натиск на Манчестър Сити даде резултат веднага след изминаването на час игра, когато отново Кевин Де Бройне отново успя да влезе в наказателното поле и центрира успоредно на голлинията, където появилият се само няколко минути по-рано Джак Грийлиш успя с глава да отбележи за 0:1.

В следващите минути играчите на Манчестър Юнайтед успяха отново да изнесат играта в малко по-предни позиции, но и се увеличиха физическите сблъсъци и това намали драстично интензивността на случващото се на терена.

В 80-ата минута Каземиро изпрати добра топка в предни позиции към Рашфорд, но Бруно Фернандеш го изпревари и прати топката в мрежата за 1:1. Нападателят бе в засада, но португалският плеймейкър не бе в такава и в крайна сметка попадението бе зачетено. Това, естествено, доведе до много спорове край тъчлинията, но в крайна сметка след консултации между съдийската тройка Стюарт Атуел зачете попадениет.

Само две минути след това отново португалският плеймейкър получи в центъра на терена, пусна бърз пас към Алехандро Гарначо, а крилото успя с отличен успореден пас само на метър пред голлинията и там от близко разстояние Рашфорд нямаше проблем да завърши пълния обрат за своя тим за 2:1 само в рамките на няколко минути. Това бе и рекордно седми гол за нападателя в седми пореден мач на “Олд Трафорд”.

“Гражданите” отново взеха топката в своите крака в следващите минути и отново пренесоха случващото се пред и в пеналта на домакините. В 85-ата минута те претендираха за дузпа при опит на Холанд за изстрел, когато той срещна крака на Каземиро, който се вклини между него и топката, но сигнал за такава не последва въпреки протестите.

С тази победа Манчестър Юнайтед се изкачи на третото място в класирането с 38 точки, като “червените дяволи” вече са само на една от Манчестър Сити.

Снимки: Gettyimages