Шумен се пребори с Черно море, въпреки че пропиля двуцифрена преднина

Тимът на Шумен се поздрави с първата си победа в НБЛ от ноември насам. Възпитаниците на старши треньора Янко Янков издържаха и запазиха преднината си срещу Черно море Тича до финалната сирена, прозвучала при 82:78 (26:21, 19:16, 24:24, 13:17) в полза на домакините в “Арена Шумен”. Срещата бе част от 14-ия кръг на мъжкия баскетболен елит.

Така отборът на Шумен постига третия си успех през настоящия сезон, но въпреки това шуменци все още заемат последната 11-а позиция във временното класиране. Така или иначе обаче успехът е ключов за тях в битката им за осмото място, тъй като на 10-ото място е самият Черно море с актив от 4-8. Академик и Ямбол пък са съответно осми и девети с по 4-9.

Шумен първи успя да си спечели преднина в мача, след като реализира серия от 11 поредни точки в първата четвърт, благодарение на която домакините поведоха при 26:19. Именно тази серия позволи на момчетата на Янков да наберат скорост и да вдигнат аванса си до двуцифрените размери във втория период, когато дистанцията скочи до 15 при 37:22. Черно море успя да намали щетите до края на първото полувреме и да съкрати пасива си до 8 точки при 45:37, но баскетболистите на Шумен не позволиха да се стигне до обрат след 15-минутната почивка и успешно задържаха същата преднина при 69:61 преди старта на финалната четвърт.

Тя обаче се превърна в много интересна, тъй като “моряците” показаха характер и свалиха пасива си до само точка при 71:70. Важни кошове на крилото на домакините Георги Кендеров отблъснаха съперника, но все пак варненци имаха възможност да изравнят резултата в края. Лъчезар Тошков обаче пропусна два от трите си наказателни изстрела при 80:77, а след това Кендеров не сбърка нито веднъж от другата страна, за да материализира успеха на своя тим - 82:78.

Кендеров изигра поредния си впечатляващ мач за Шумен, след като завърши с 23 точки и 8 борби. Джавонте Елис се разписа с 21 точки и 6 овладени топки, Николай Георгиев вкара 11 с 6 борби, а Ореолуапо Идоу прибави 10 точки.

Аверил Ъгба пък изригна с 31 точки и 19 борби за коефициент на полезно действие от 49 за Черно море. Лъчезар Тошков допринесе с още 22 точки.