Манчестър Сити пречупи раздирания от проблеми Челси и се доближи на пет точки зад Арсенал

Шампионът Манчестър Сити спечели първото от двете издания на дербито с Челси за тази седмица, след като победи с 1:0 лондончани на "Стамфорд Бридж" в ключов двубой от 19-ия кръг на Премиър лийг. След три дни двата отбора отново ще се срещнат на "Етихад", но в сблъсък от турнира за ФА Къп. С този успех "гражданите" се доближиха отново на пет точки зад лидера във временното класиране Арсенал. Победата не дойде лесно за отбора на Джосеп Гуардиола, който отстъпваше в големи периоди от първото полувреме. Удар на Чуквуемека срещна гредата, а след това също се случи и след изстрел на Аке. Сити обаче доминираше през второто полувреме, а смените на Гуардиола се оказаха решаващи. Рияд Марез донесе победата на "гражданите" в 63-тата минута след асистенция на Джак Грийлиш. И двамата влязоха от пейката. Отборът на Челси пък изигра добър мач, но големите кадрови проблеми натежаха. След всички контузии в лагера на лондончани още в първите минути на днешния мач травми получиха и Рахийм Стърлинг и Кристиан Пулишич. Така Челси остава на цели 10 точки от четвъртото място и трудно ще успее да финишира в топ 4 през този сезон.

В началото на ноември двата отбора се срещнаха и в турнира за Купата на лигата, като тогава Сити победи у дома с 2:0.

Голямата новина в състава на Челси бе, че Мейсън Маунт, който неизменно бе титуляр в мачовете от Премиър лийг при Греъм Потър, не попадна в групата за днешното дерби заради контузия. Вместо него започна Хаким Зиеш. Жоржиньо пък отстъпи мястото си на Матео Ковачич.

Джосеп Гуардиола  направи четири промени в сравнение с равенството с Евертън. Кайл Уокър, Жоао Кансело, Илкай Гюндоган и Фил Фоудън се завърнаха в титулярния състав за сметка на Рико Люис, Мануел Аканжи, Рияд Марез и Джак Грийлиш.

Още във втората минута бившият играч на Манчестър Сити Рахийм Стърлинг получи контузия в бедрото след единоборство с Джон Стоунс. Английският национал първоначално се завърна в игра, но в петата минута бе заменен от Пиер-Емерик Обамеянг.

Първата добра възможност създадоха домакините в 16-ата минута, когато Кристиан Пулишич получи от Хавертц е наказателното поле и стреля от седем метра, но точно в този момент Стоунс се хвърли на шпагат и блокира чисто удара му. В тази ситуация обаче и американецът получи контузия, така че Греъм Потър трябваше да прави втора принудителна смяна след само 20-ина минути игра. На мястото на Пулишич влезе 19-годишният Чуквуемека.

Въпреки тези проблеми Челси продължи да бъде по-активният отбор на "Стамфорд Бридж". В 25-ата минута домакините организираха добра атака. Чуквуемека стреля, но ударът му бе блокиран, след което Едерсон спаси добавката на Зиеш.

Шампионите бяха изненадващо пасивни в първия половин час и не създадоха абсолютно нищо в предни позиции, въпреки че обичайно владееха повече топката от своя съперник. След това "гражданите" се активизираха и в 38-ата минута стигнаха до първата си чиста ситуация. Гюндоган добре изведе Холанд, който тръгна на скорост, овладя добре и стреля силно, но над вратата на Арисабалага.

Челси отговори подобаващо и в 44-тата минута само късметът спаси гостите след хубав удар от границата на наказателното поле на Чуквуемека, който се включи много добре в мача. Изстрелът на бившия халф на Астън Вила обаче срещна дясната греда на вратата на Едерсон.

За началото на втората част Джосеп Гуардиола реши да направи две промени в защитната линия на Сити. Рико Люис и Мануел Аканжи замениха Кайл Уокър и Жоао Кансело. "Гражданите" започнаха доста по-силно второто полувреме. В 51-вата минута Аке засече с глава центриране на Де Бройне, но ударът му срещна гредата.

Пет минути след това Челси пък можеше да открие резултата. След корнер топката стигна до Тиаго Силва, който стреля по земя от около 12 метра, но кълбото профуча покрай гредата.

В 60-ата минута Гуардиола включи Рияд Марез и Джак Грийлиш, които замениха съответно Бернардо Силва и Фил Фоудън. Тези ротации се оказаха решаващи, защото само три минути след това Грийлиш центрира ниско към далечната греда. Кепа и Кукерейя не успяха да  пресекат подаването, което стигна до Марез. Алжирецът просто трябваше да подложи крак и да прати топката в мрежата.

В 68-ата минута Потър направи тройна смяна, в която най-емблематичният ход бе, че Обаменяг, който влезе на мястото на Стърлинг, бе изваден, след като за пореден път не оправда очакванията. Кукурейя и Зиеш също излязоха, а на местата им се появиха младите Хътчинсън, Хол и Галахър. Челси опита някакъв натиск, но нямаше сили да промени нещо с този състав. Люис Хол пропусна най-добрия шанс добавеното време, когато стреля неточно от добра позиция.

Снимки: Gettyimages