Куп пропуски накараха Милан да трепери до последно за първата си победа за годината

Милан пропусна куп положения и до последно трябваше да трепери за успех с 2:1 над Салернитана като гост в първия си двубой за годината. Ранни голове на Рафаел Леао (10') и Сандро Тонали (15') дадоха отличен старт на шампионите, след което се заредиха пропуск след пропуск пред вратата на противника. Отделно попадение на Браим Диас не беше зачетено заради засада, а реферът отмени червен картон за играч на Салернитана след намесата на ВАР. Така се стигна до 83-тата минута, когато Федерико Бонацоли намали и изведнъж победата на "росонерите" се оказа под въпрос. Все пак тимът на Стефано Пиоли не се огъна и удържа аванса си.

Така Милан продължава да бъде на-близо до лидера Наполи, като освен това е със само една загуба в Серия "А" от септември насам.

Дебют за домакините записа мексиканският вратар Гийермо Очоа, който беше привлечен веднага след световните финали. Той впечатли с цели девет спасявания на изстрели в очертанията на вратата му, с което запази интригата до последно. Опитният Антонио Кандрева не игра заради наказание. Бившият нападател на Милан Кшищоф Пьонтек беше титуляр за Салернитана заедно с оставилия добри впечатления в Катар сенегалец Булае Диа.

Капитанът на Милан Давиде Калабрия се завърна в стартовия състав. Сребърният медалист от Мондиал Оливие Жиру беше на върха на атаката, а зад него действаха Алексис Салемакерс, Браим Диас и Рафаел Леао.

Домакините започнаха по-активно и в продължение на няколко минути държаха съперника в неговата половина. При първата си атака обаче "Дявола" се размина със сигурен гол, след като Рафаел Леао излезе сам срещу Очоа, но вратарят спаси.

Малко след това и Жиру пропусна, след като с глава стреля над гредата от добра ситуация.

При третия си шанс гостите вече не пропуснаха и поведоха в резултата. Това се случи в 10-ата минута, когато Тонали изведе Леао зад защитата на Салернитана. Португалецът се възползва и от излизане далеч напред на Очоа, след което насочи топката в мрежата за 1:0.

Милан набързо нанесе и втори удар, след като в 15-ата Тонали покачи на 2:0. Очоа спаси първия му изстрел, но секунди след това италианският халф беше безпогрешен с шут по земя - 2:0.

Второто попадение изпрати Салернитана в нокдаун и в последвалите минути тимът с нищо не успяваше да се противопостави на шампиона. В 28-ата минута Браим Диас на два пъти шутира опасно, но този път Очоа имаше късмет.

Положенията пред вратата на домакините се редяха едно след друго. В 31-вата Оливие Жиру също не беше точен, а секунди по-късно пропуск направи и Тео Ернандес.

Салернитана успя да застраши Чиприан Татарушану чак в 45-ата минута, когато четирима играчи на тима се оказа опасно близо до вратата, но в крайна сметка на вратаря не му се наложи да се намесва.

Второто полувреме започна с две отлични възможности пред Жиру, но той пропусна и двете. В 48-ата французинът не успя да овладее добре топката сам срещу вратаря, а в следващата атака минута по-късно реши да стреля отдалеч, но Очоа отрази.

"Росонерите" се зарадваха за трето попадение 58-ата минута, но след намесата на ВАР съдията маркира засада на Браим Диас.

Футболистите на Салернитана се опитваха да направят нещо интересно, но не им се получаваше. Не се получаваха обаче и завършващите отигравания на гостите, като следващият в дългия списък с пропуски беше резервата Шарле де Кетеларе в 72-рата минута.

В 75-ата минута реферът Франческо Форнеуа вдигна директен червен картон на Домагой Брадарич от Салернитана за настъпване на Калюлю, но и този път колегите му от ВАР се намесиха, за да му подскажат, че може би е сгрешил. Главният съдия изгледа повторение на положението и прецени, че нарушението е било само за жълт картон и съответно промени решението си.

Булае Диа шутира опасно в 79-ата, но топката не попадна в целта за успокоение на гостите.

Очоа отчая "росонерите" в 82-рата, след като в рамките на секунди спаси удари на Жиру и Де Кетеларе.

При последвалата атака за Салернитана обаче домакините върнаха едното попадение чрез Бонацоли.

Този гол "отвори" срещата, като шампионите се стремяха да атакуват и да не оставят топката във владението на съперника. В 90-ата минута появилият се от пейката Сержиньо Дест пробва да отбележи атрактивно с пета с гръб към Очоа, но мексиканецът улови топката. В добавените време стражът на Салернитана направи поредното си спасяване, този път отразявайки сигурен автогол. По-късно Очоа за още един път не позволи на Де Кетеларе да му вкара.

Милан все пак запази преднината си и си тръгна с победа.

Снимки: Gettyimages