След здрава битка Григор Димитров преклони глава пред световния №4 Циципас

След мъжка игра и здрава битка Григор Димитров загуби от световния №4 Стефанов Циципас с 6:4, 2:6, 6:7(4) във втората среща между отборите на България и Гърция от група А на новия турнир по тенис за смесени състави "Юнайтед къп" в Пърт, Австралия. Така южните ни съседи си осигуриха преднина от 2-0, след като в първия мач на сингъл за деня между вторите ракети при жените Изабелла Шиникова отстъпи с 6:3, 4:6, 1:6 пред Деспина Папамихаил.

Физически проблеми попречиха на Изабелла Шиникова за победа на "Юнайтед Къп"

Двубоят между Димитров и Циципас предложи истински спектакъл за зрителите по трибуните, които в продължение на 2 часа и 10 минути се наслаждаваха на тенис от изключително висока класа. А играещият капитан на България може само да съжалява за това поражение, тъй като бе много близо до победата, след като спечели първия сет, а във третия бе на две точки от успеха. В крайна сметка той отстъпи в решаващия тайбрек и Гърция ликува.

Мачът започна равностойно и вървеше гейм за гейм до 10-ия, в който Циципас сервира. Димитров притисна съперника си до стената, повеждайки с 0-40, но гръкът съумя да спаси трите му поредни сетбола и да изравни 40-40. Последва дълго разиграване от основната линия, в което и двамата демонстрираха прекрасен тенис. Стефанос обаче не успя да издържи на бясното темпо, наложено от Григор, и изпрати топката в аут, с което българинът затвори първата част с 6:4.

Вторият сет започна с лесен сервис гейм за българина, но в третия разколебаване в играта му позволи на Циципас да стигне до три поредни шанса за пробив. Григор отрази два от тях, но при третия съперникът му наложи волята си и осъществи първия си пробив в мача. След това гръкът спечели подаването на 0, а в петия гейм осъществи нов пробив и дръпна с 4:1. В шестия гейм Димитров имаше шанс да върне единия пробив след няколко непредизвикани грешки от страна на Циципас, довели резултата до 15:40. Григор обаче не успя да се възползва и логичното се случи - съперникът му спечели втория сет с 6:2 и се върна в мача.

В началото на решаващия трети сет и двамата тенисисти стигнаха до точки за пробив, но не ги осъществиха. Първо Григор изостана с 15-40, но се спаси, а във втория гейм същото стори и Стефанос. В петия Григор Димитров демонстрира отливен сервис и спечели подаването си на 0, а същото се повтори и в седмия. В 8-ия гейм българинът стигна до два брейкбола след два поредни сгрешени бекхенда от Циципас. В този момент обаче безотказно заработи първият сервис на гръцкия тенисист, който спечели четири поредни точки и се спаси - 4:4. Още един спечелен сервис гейм на нула постигна Григор в 11-ия гейм, в който той демонстрира много агресивна и прецизна игра както от основната линия, така и на мрежата, за да поведе с 6:5. В 12-ия той поведе с 30-15 при сервис на Циципас и беше на две точки от победата, но световният №4 съумя да обърне нещата в своя полза и се добра до тайбрек.

В неговото начало Стефанос осъществи минипробив, а след това спечели още две точки, повеждайки с 3:0 преди българинът да запише своята първа точка. Циципас обаче продължи да сервира великолепно, което му осигури и крайния успех в този изключително интересен и динамичен сблъсък.

Срещата България - Гърция продължава с мача Виктория Томова (№90) - Мария Сакари (№6 в света), който започва в петък сутринта (30 декември), в 04:00 часа българско време. Следващият двубой е между 196-ия в ранглистата Димитър Кузманов и Михаил Перволакис (№504).  Ако резултатът стане 2:2 победи, ще се играе решаващ мач на смесени двойки.