Лудогорец посяга към титлата в здрава битка с ЦСКА - София - на живо със съставите на двата тима и очакванията на Георги Илиев и Нико Петров

Матей Казийски и Тренто не спряха Перуджа за първата им световна клубна титла

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Итас (Тренто) не успяха да спрат Сър Сейфти Суса (Перуджа) по пътя им към спечелване на историческата първа титла от Световното клубно първенство за мъже. Казийски и компания отстъпиха на "червените дяволи" с 1:3 (25:20, 23:25, 25:27, 19:25) в големия финал на клубния Мондиал, игран тази вечер в зала "Жинасио Полиеспортиво Дивино Ферейра Брага" в Бетим (Бразилия).

По този начин Перуджа, който е пълен дебютант на Световното клубно първенство и участва с "уайлд кард", спечели титлата за първи път в историята си. Също така играчите на Андреа Анастази продължават да са непобедени от началото на този сезон във всички турнири, в които участват, като са с 20 победи от 20 мача до момента.

От друга страна това е първи загубен финал за Тренто, които имат 5 титли от клубния Мондиал във своята витрина - 2009, 2010, 2011, 2012 и 2018-а година. Трентинци имат и три бронзови медала - 2013, 2016 и 2021 година.

По-рано тази вечер пък домакините на турнира и шампиони от миналата година от Сада (Крузейро) завоюваха бронзовите отличия, след като се наложиха над другия бразилски тим Итамбе (Минас) също с 3:1 (29:31, 26:24, 25:21, 25:19) в малкия финал.

Началото на първия гейм беше малко по-добро за Тренто, които поведоха с 5:2 след атака и ас на Алесандро Микиелето. Разликата дори нарасна до 9:4 след атака в аут на полския национал Камил Семенюк от Перуджа и отличен ас на Матей Казийски, което накара треньорът на "червените дяволи" Андреа Анастази да вземе тайм-аут. Въпреки това, преднината на трентинци стана 12:5 след ас на Даниеле Лавиа и страхотна блокада на Микиелето. Двата тима продължиха равностойно до 16:9 след аут на Камил Рихлицки и второ прекъсване за Анастази. Тренто запази предимството си до 20:13 след страхотен блок на Марко Подрасчанин. Перуджа успя да намали изоставането си до 16:20 при сервис на влезлия като резерва Олег Плотнитский. Все пак, Казийски и компания спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:20 след силна контра на българската звезда.

След равностойното начало на втората част Перуджа дръпна с 6:3 след блок-аут и отлична блокада на Олег Плотнитский. Въпреки тайм-аута за Анджело Лоренцети и Тренто, разликата набъбна до 9:3 след ас на Роберто Русо, аут на Сречко Лисинац от трентинци и контра на Плотнитский. Двата тима продължиха равностойно до 16:10, след което "жълто-сините" намалиха до 16:13 при сервис на Лисинац. Перуджа успя да си върне преднината при 21:16 след отлична атака на кубинската звезда Вилфредо Леон и контра на Плотнитский. Тренто за пореден път стопи пасива си до 20:22 след атака-пайп на Алесандро Микиелето и успешна контра на резервата Донован Джаворонок. В крайна сметка Перуджа спечели гейма с 25:23 след сервис в аут на Матей Казийски.

Третия гейм идентично на първия тръгна добре за Тренто, които поведоха с 6:3 след серия от сервиси на Алесандро Микиелето. Въпреки усилията на Перуджа да стигне до равенство, трентини запазиха преднината си до 15:12 след мощен ас на Микиелето. Разликата леко нарасна до 18:14 след страхотен блок на Марко Подрасчанин. "Червените дяволи" веднага стопиха пасива си до 17:18 след силна атака на резервата Хайме Хесус Ерера, страхотен блок на Флавио Жуалберто и ас на Олег Плотнитский. След тайм-аута за Анджело Лоренцети последваха нова атака на Ерера и 18:18. Двата тима продължиха да играят равностойно и да се борят за всяка топка до 25:25, след което Перуджа измъкна гейма с 27:25 след грешка от сервис на Матей Казийски и блокада на Флавио.

Перуджа стартира силно и в четвъртата част като бързо поведе с 3:0 след атаки на Хайме Хесус Ерера и Олег Плотнитский. Тренто реагира веднага като изравни при 3:3 след атака на Алесандро Микиелето, грешка на "червените дяволи" и ас на разпределителя Рикардо Сбертоли. Перуджа отново дръпна при 6:4 след два бомбени аса на Плотнитский. Преднината за играчите на Андреа Анастази стана 8:5 след аут на Микиелето. Разликата продължи да расте до 11:6 след двойна блокада на Вилфредо Леон и Роберто Русо. Предимството на Перуджа нарасна до 16:9 след контра блок-аут на Плотнитский. Трентинци върнаха няколко точки и намалиха изоставането си до 14:17 след нова серия от силни сервиси на Микиелето, включително и мощен ас. Перуджа си върна преднината си при 23:17 след три поредни бомбени аса на Вилфредо Леон, след което спечели спокойно гейма с 25:19 след нов блок на Флавио Жуалберто, а с това мача с 3:1 и световната клубна титла за първи път в историята си.

Матей Казийски игра стабилно за Тренто и стана втори по резултатност с 16 точки (1 блок, 2 аса и 52% успеваемост в атака). Алесандро Микиелето добави още 19 точки (2 блока, 4 аса и 45% успеваемост в атака), но и това не беше достатъчно за успеха.

За тима на Перуджа Вилфредо Леон реализира 17 точки (1 блок, 3 аса и 72% успеваемост в атака) за победата. Влезлият като резерва още в първия гейм Олег Плотнитский добави още 15 точки (3 блока, 4 аса, 36% успеваемост в атака и 21% перфектно посрещане) за успеха.

СЪР СЕЙФТИ СУСА (ПЕРУДЖА, ИТАЛИЯ) - ИТАС (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 3:1 (20:25, 25:23, 27:25, 25:19)

ПЕРУДЖА: Симоне Джанели 4, Камил Рихлицки 6, Вилфредо Леон 17, Камил Семенюк 1, Флавио Жуалберто 6, Роберто Русо 9 - Масимо Колачи-либеро (Олег Плотнитский 15, Жулио Сезар, Хайме Хесус Ерера 9, Алесандро Пичинели-либеро)

Старши треньор: АНДРЕА АНАСТАЗИ

ТРЕНТО: Рикардо Сбертоли 1, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 16, Алесандро Микиелето 19, Даниеле Лавиа 8, Марко Подрасчанин 9, Сречко Лисинац 2 - Габриеле Лауренцано-либеро (Донован Джаворонок 3)

Старши треньор: АНДЖЕЛО ЛОРЕНЦЕТИ.