Първи подиум при автомобилите за Мартин Стоянов

Българският картинг пилот Мартин Стоянов записа първия си подиум в състезание с автомобили - на пистата “Маникюр”, където той участва в спринтове надпревара от купата Funboost. Това е второ участие на Марти в тези състезания, но за първи кара сам.

Автомобилите в Funboost са с купе силует, теглото им е едва 550 кг., а двигателят е от мотоциклет Ямаха R1с мощност 170 конски сили. Автомобилите Mygale MySpider са с идентични характеристики и се разпределят чрез жребий сред пилотите за всека отделна сесия, така всеки пилот стартира с различна кола във всяка сесия.

В първата тренировка, която беше на мокро, Марти оглави класирането, но след това записа излитане от трасето при едно изпреварване и трябваше да спира в бокса. За 5 минути се смъкна до 5-ото място, но след като се върна на трасето успя да се изкачи до 2-ата позиция.

На полуфинала българският пилот завърши втори, като загуби време зад завъртял се негов колега докато преследваше първото място.

За финала Стоянов идвади лош късмет, тъй като му се падна автомобил с по-ниска скорост, а още в първата обиколка Марти излетя в тревата и изостана. След това обаче той успя да си пробие път напред и стигна до третото място на финала.

По-рано тази година Стоянов стигна до финала на стипендията за млади пилоти на британската компания Ginetta.