ЦСКА пребори Черноморец в дерби с много битка и малко баскетбол

Баскетболният отбор на ЦСКА показа характер и спря негативната серия от три поредни загуби в НБЛ. Възпитаниците на старши треньора Росен Барчовски пребориха Черноморец с 80:63 (18:17, 15:18, 19:9, 28:19) в двубой от осмия кръг на първенството. Двубоят не се запомни с особено качествени изяви от страна на двата отбора, които също така бяха поставени под напрежение заради неубедителното си представяне в последните седмици.

29 НБЛ: ЦСКА - Черноморец

По този начин ЦСКА се изкачва с една позиция нагоре във временното класиране, намирайки се на осмото място с баланс от 3-4. Черноморец заема шестата позиция с актив от 3-5, като “акулите” на Васил Евтимов са загубили пет от последните си шест срещи в шампионата.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

И двата отбора започнаха срещата с колебливи изяви при стрелбата си от далечно разстояние, като първите точки в двубоя бяха отбелязани от Андрей Иванов близо две минути след началото на битката - 2:0 за ЦСКА. Неволите в атака на съперниците продължи с пропусната забивка от страна на центъра на гостите Макол Мойен, но все пак неговият съотборник Георги Боянов изравни резултата с два точно изпълнени фаула. Чак на десетия опит от далечно разстояние крилото на Черноморец Кинг Революшън реализира първата тройка в мача, за да изведе бургазлии напред при 4:7.

Капитанът на домакините Венцислав Петков обаче отговори на предизвикателството и с две поредни точни стрелби зад дъгата предизвика обрат в резултата при 10:9. Влезлите от резервната скамейка на столичани Райли Оуенс и Зейн Ноулс раздвижиха офанзивния вал на отбора си, като бахамецът стана автор на четири поредни точки на своя тим, за да може ЦСКА да поведе с 14:9. Със страхотна стрелба на Николай Титков от десетия метър обаче Черноморец върна паритета при 17:17 на влизане в последната минута от първата четвърт. Петата точка на Зейн Ноулс обаче оформи крайното 18:17 в полза на "армейците" след първите 10 минути игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Вторият период стартира силно за отбора на Росен Барчовски, който достигна до най-голямата си преднина в мача при 26:19, благодарение на добри изяви от козовете Оуенс и Ноулс. Черноморец обаче отвърна на удара и чрез минисерия от четири поредни точки разликата отново падна до едно притежание разлика при 26:23. Прекъсването от Барчовски не помогна особено на отбора му, който пропиля следващите си две нападения и същевременно получи две точки на бърза атака от Георги Боянов - 26:25 в средата на втората част.

И двата отбора продължаваха да изглеждат сякаш изправени под сериозно напрежение, което предизвикваше и редица грешки в офанзивен план. Страхотно краткотрайно изригване на крилото на гостите Кинг Революшън спомогна за това тимът му да се отскубне с три точки аванс при 30:33. Тройка на Райли Оуенс възстанови равенството, но хубава комбинация между Николай Титков и Симеон Лепичев донесе две точки аванс на Черноморец на голямата почивка при 33:35.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Неточните стрелби "заваляха" и в началото на второто полувреме. Нито един от двата отбора отново не можа да намери целта в първите две минути от третата част, като резултатът остана непроменен при 33:35. Мощна забивка на лидера на гостите Георги Боянов сложи край на сушата, като веднага след това Зейн Ноулс отговори с добавка за 35:37. Интересното е, че и двата отбора стигаха до своите точки след борби в нападение, като тройка на Николай Титков и добавка на Кинг Революшън удържаха преднината на гостите до четири точки при 38:42.

Последваха много грешки и много отворени пропуски, като ЦСКА смъкна две точки от изоставането си при 40:42 в средата на третия период. Чудесен пробив и реализиран наказателен удар от Райли Оуенс обърна мача при 43:42 в полза на домакините. Серията на "армейците" достигна осем безответни точки след тройка на оказалия се сам зад дъгата Джордан Калахан, като по този начин столичани достигнаха до аванс от четири при 46:42. Алекс Симеонов и Оуенс също започнаха да реализират свободните си стрелби и по този начин "червените" се отскубнаха напред с осем разлика при 52:44.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

ЦСКА продължаваше да затяга обръча срещу своя съперник на старта на последната четвърт, когато дистанцията между двата тима бе покачена до цели 14 точки при 60:46. Черноморец обаче върна интригата с тройка на Кинг Революшън и още две точки от Георги Боянов, като преди прекъсването от домакините резултатът бе намален до 60:51. След него обаче домакините отново натиснаха газта и след два успешни фаула на Алекс Симеонов и тройка на Райли Оуенс преднината им се качи до 13 точки при 65:52 с оставащи около шест минути до финалната сирена. До края на срещата "армейците" не допуснаха никакви колебания и подходиха хладнокръвно, за да постигнат крайния успех след 80:63.

Зейн Ноулс поведе колоната за домакините с 18 точки и 7 борби. Райли Оуенс и Алекс Симеонов нанизаха по 15 точки, като вторият овладя и 12 борби, а Джордан Калахан допринесе с 14 точки и 6 асистенции.

Георги Боянов завърши с 19 точки и 12 борби за отбора на Черноморец. Кинг Революшън приключи с 12 точки и 7 овладени топки, но при 5/17 стрелба от игра.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ЦСКА: Джордан Калахан, Венцислав Петков, Мартин Сотиров, Алекс Симеонов, Андрей Иванов

ЧЕРНОМОРЕЦ: Николай Титков, Мунис Туту, Георги Боянов, Кинг Революшън, Макол Мойен

Снимки: Владимир Иванов