Балкан е аут от ФИБА Къп след четворна въртележка

Шампионът на България Балкан приключи участието си в тазгодишното издание на ФИБА Къп. Баскетболистите на Тони Дечев пропиляха и третата си възможност да се класират напред, след като тази вечер загубиха гостуването си на кипърския Керавнос с 61:82 (22:18, 7:21, 17:21, 15:21) в последния си мач от група "D" на турнира. В другия двубой от групата Левице сътвори обрат срещу Опава и го надигра с 94:80.

Така ботевградчани напускат турнира след четворната въртележка, която се получи в крайното класиране. Всички четири отбори приключиха групата с баланс от по 3-3, като от нея излизат Керавнос и Левице съответно като първи и втори, а трети и четвърти остават Опава и Балкан. Керавнос завършва с точкова разлика от 478:456, след това е Левице с 474:470, Опава е с 463:475, а Балкан е на дъното с 447:461.

Както е известно, “зелените” поставиха повече от отличен старт на европейския си поход този сезон, след като триумфираха в първите си три мача от групата. След това обаче момчетата на Тони Дечев пропуснаха два шанс да продължат напред, а тази вечер всичко за тях приключи с третото им последователно поражение.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Още от първата минута отборът на Балкан насочи нападенията си през високите Димитър Димитров и Калвин Годфри, които надиграха персоналните си защитници, за да донесат първата преднина в мача на "зелените" при 2:4. Последва добра защита от страна на българския тим, а страхотна тройка на Никос Дипларос увеличи разликата до пет точки при 2:7 в полза на ботевградчани. Едно нападение по-късно гостите отново намериха целта от далечна дистанция, като този път автор на далечен шут бе Павлин Иванов, който направи резултата 2:10. Домакините от Керавнос поизравниха силите след вихреното начало за ботевградчани, но така или иначе дистанцията остана непроменена при 6:14 за момчетата на Тони Дечев.

Кипърците обаче постепенно вдигаха темпото и чрез две мълниеносни атаки, завършени от Усман Крубали и Зак Томас, сведоха дефицита си до четири при 10:14. Баскетболистите на Балкан пък продължаваха да взимат прибързани решения в нападение и този път Реми Абел наказа грешките им, за да фиксира серия от шест безответни точки за домакините - 12:14. Плеймейкърът на Балкан Никос Дипларос отговори от другата страна с кош и фаул за 12:17, за да стопира щурма на Керавнос, а след това капитанът Димитър Димитров добави още една точка в актива на българския тим за 12:18. Ботевградчани задържаха седемточков аванс до последните няколко секунди от четвъртината, но понесоха удар със сирената, след като Диондре Бърнс реализира тройка за 18:22.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

На играчите на домакините им дойде самочувствието от реализираната тройка със сирената и след само три минути игра във втората четвърт те предизвикаха смяна на водачеството. Възпитаниците на Михаил Какизу започнаха периода със серия от 8:2 и благодарение на кош на центъра Тайтъс Робинсън достигнаха до първата си преднина в мача при 26:24. Прекъсването от страна на Тони Дечев също не даде резултат в кратък период, тъй като организацията на ботевградчани в нападение продължаваше да се губи, а от другата страна Никос Стилиану увеличи разликата до четири точки при 28:24.

Пет минути след началото на втората четвърт Балкан все още нямаше нито една добра атака, но не такъв бе случаят за домакините, чиято преднина се увеличи с още четири точки за 32:24. Все пак тимът на Балкан се предпази от допълнителни удари в следващите няколко минути, в които обаче отборът продължаваше да изглежда безобразно слаб в нападение. С два фаула на Никос Дипларос разликата бе съкратена до седем точки при 33:26 към края на първото полувреме. Ботевградчани така и не успяха да свалят известна част от изоставането си, като тя даже стане двуцифрена в полза на Керавнос - 39:29 след първите 20 минути игра. Балкан закъса и с нарушенията, тъй като Димитър Димитров и Калвин Годфри имаха по три фаула след края на първото полувреме.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Логично, Годфри бе оставен на резервната скамейка за старта на второто полувреме, което започна лошо за българския тим, тъй като Керавнос увеличи разликата до 13 точки при 44:31 в своя полза. Добрите изяви на Мануел Суарес под коша вдъхваха живот на ботевградчани, които обаче нямаха отговор срещу офанзивната мощ на своя съперник. Кош и фаул на Усман Крубали вдигна преднината на кипърците до 14 точки, а след това чрез нова борба в нападение Симон Михаил бе намерен в оцветената част от паркета, за да направи резултата 49:33 в полза на домакините. Домакините продължаваха да натискат, а чрез тройка на Никос Стилиану дистанцията бе покачена до 18 точки при 54:36.

Нулевите нападения на ботевградчани очаквано не носеха нищо позитивно на тима, който вече бе назад с 21 точки след нова тройка - този път на Диондре Бърнс за 57:36. След таймаута "зелените" най-сетне показаха признаци на събуждане с хубава атака на пик-н-рол, завършена от Калвин Годфри, а след това Константин Тошков реализира от средно разстояние за 57:40. Отличното включване от пейката на гарда продължи с хубав флоутър от негова страна, като по този начин Балкан нанесе серия от шест поредни точки и запази надежди за продължаване напред - 57:42 с оставащи 90 секунди до края на третата част. Отборът на Керавнос спря щурма на съперника и разполагаше с 15-точкова преднина преди началото на финалния период - 61:46.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Още в първата минута на последната част Годфри и Димитров извършиха четвъртите си лични нарушения, но въпреки това те останаха в игра. Малко след това ротацията на ботевградчани намаля с един човек, след като американецът извърши петия си фаул, докато Керавнос водеше с 62:46. Константин Тошков обаче нямаше спиране и юношата на БУБА наниза тройка, а след това Мануел Суарес неутрализира отбелязаните две точки от домакините в предното нападение и по този начин разликата спадна до 13 точки при 64:51.

Гонитбата между двата тима бе сериозна в следващите минути, като нито Керавнос можеше да вдигне разликата до по 15 точки, нито Балкан успяваше да свали под 13 - 68:55 за домакините. В същото време в другия двубой Левице направи обрат срещу Опава, като при този вариант и четирите отбора щяха да имат по три победи и три загуби, но Балкан щеше да е аут заради по-лошата си точкова разлика. Кипърците не направиха нито една грешна стъпка до финалната сирена и съвсем заслужено постигнаха не само крайния успех, а и класирането си за следващата фаза след победа с 81:62.

Усман Крубали бе най-резултатен за Керавнос с дабъл-дабъл от 20 точки и 13 борби. Диондре Бърнс наниза 19 точки и раздаде 7 асистенции, а Реми Абел реалиизра още 16 точки.

Мануел Суарес отбеляза 16 точки за отбора на Балкан, Константин Тошков се включи силно от пейката с 11 точки, с колкото финишира и Павлин Иванов.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

КЕРАВНОС: Диондре Бърнс 19, Зак Томас 9, Никос Стилиану 7, Симон Михаил 5, Усман Крубали 20 (Реми Абел 16, Тайтъс Робинсън 4, Йоаннис Пасиали 2, Панайотис Марку, Шавас Гонатас)

БАЛКАН: Никос Дипларос 8, Павлин Иванов 11, Христо Захариев 2, Димитър Димитров 7, Калвин Годфри 4 (Мануел Суарес 16, Константин Тошков 11, Илиян Пищиков 2, Николай Грозев)