Берое показа зъби и сломи съпротивата на ЦСКА, “червените” се закопаха в края

ОтбОтборът на Берое сложи край на лошата си серия от четири поредни загуби в НБЛ. Възпитаниците на Бойко Миленков се завърнаха на правилния път в мъжкия елит, след като спечелиха домакинството си на ЦСКА с крайното 85:81 (19:21, 27:24, 11:19, 28:17) в последен мач от седмия кръг на шампионата. Двубоят бе равностоен през почти цялото му време, но в последните секунди “армейците” допуснаха две поредни детински грешки, заради които не успяха да стигнат до шанс да изравнят резултата.

Това е трета победа за старозагорци през настоящия сезон, като отборът се намира на шестото място във временното класиране с баланс от 3-4. За ЦСКА пък загубата е трета поредна и “червените” са на деветата позиция с актив от 2-4. Преди това тимът на Росен Барчовски загубиха от Рилски спортист и Левски.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Американското дуо на ЦСКА - Джордан Калахан и Райли Оуенс, постави начало на гонитбата тази вечер. Двамата станаха автори на първите пет точки в актива на "армейците", а веднага след това Алекс Симеонов отбеляза тройка, за да могат "червените" да запишат серия от 0:8 за само 90 секунди игрово време. Домакините се събудиха от нулевото начало с три бързи точки, дело на Робърт Георгиев от наказателната линия и на Александър Тодорович за 3:8. В защита обаче нещата не бяха никак добри за отбора на Берое, чиято дефанзивна линия се "чупеше" от един заслон.

Оуенс отново се озова сам на тройката и реализира за втори път от тази зона, за да направи аванса на ЦСКА двуцифрен при 3:13. Старозагорци отговориха на минисерията на своя съперник и чрез Георгиев и Тарекей Идоджи смъкнаха разликата до четири точки при 9:13. Възходът за "зелените" продължи със страхотна тройка с фаул на Дарин Иванов, само че гардът не успя да изравни резултата - серия от 9:0 за Берое при 12:13 в полза на ЦСКА.

Вече нямаше помен от лошия старт на момчетата на Бойко Миленков, които значително подобриха защитата си, а същевремнно увеличиха серията си до 14:0, за да излязат напред при 17:13 в резултата. Мачът продължаваше да бъде равностоен, след като Алекс Симеонов и Андрей Иванов възстановиха паритета при 17:17. До края на първата четвърт феновете в залата станаха свидетели на зрелищна забивка на Идоджи, но все пак ЦСКА бе отборът с крехката преднина - 19:21 в полза на завърналите се в елита "армейци".

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Вторият период стартира на доста по-високи обороти, но и с доста по-ниска резултатност. Този път нито един от двата тима не можа да се измъкне с преднина в резултата, като Берое осъществи нов обрат при 24:23 с тройка на Дариъс Хол. Последва ново неуспешно нападение за ЦСКА, а Александър Тодорович добави още две точки към актива на домакините, което предизвика таймаут от страна на Росен Барчовски - 26:23. Прекъсването не подейства никак тонизиращо на "червените", които понесоха тройка от резервата Корнелиъс Хъдсън за 29:23 в полза на Берое. Старозагорци продължаваха да маршируват уверено в частта, като след нов кош на Тодорович и тройка на Иванов авансът им скочи до девет точки при 34:25.

Чужденците в състава на гостите отново се опитаха да вдъхнат самочувствие на отбора си и чрез успешни изяви на Райли Оуенс и Зейн Ноулс дистанцията между двата тима падна до само три точки при 36:33. С течение на времето се стигна и до нова смяна на водачеството, след като Зейн Ноулс бе точен за 39:40 при оставащи около 2:30 минути до края на първото полувреме. Малко след това Дарин Иванов се превърна във втория баскетболист на Берое с двуцифрен брой точки, благодарение на третата си тройка в мача, чрез която старозагорци отново се озоваха с аванс при 44:40. ЦСКА скъси дефицита си до само една точка на голямата почивка, като първото полувреме завърши при 46:45 в полза на домакините от Берое.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

ЦСКА стартира второто полувреме без Алекс Симеонов на полето, като неговото място бе заето от Андрей Иванов. Именно бившият център на Ямбол провокира поредния обрат в мача с тройка за 50:52, преди Корнелиъс Хъдсън да възстанови равенството с хубава стрелба за 52:52. Зейн Ноулс отново се отличи с добра изява в подкошието на съперника, но след това Хъдсън и компания нанесоха нова минисерия, благодарение на която се озоваха напред с три точки при 57:54.

Така или иначе обаче старозагорци също не можаха да си осигурят по-сериозен аванс, като вместо това ЦСКА достигна до обрат при 57:61 след кошове на Виктор Гергов и Зейн Ноулс. Юношата на "армейците" помогна на своя тим да изтръгне най-големия си аванс от първата четвърт насам, след като гардът наниза тройка, за да фиксира крайното 57:64 в полза на "червените" преди старта на последната част.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Възпитаниците на Росен Барчовски проявиха липса на концентрация в първите минути от последната част, поради която позволиха на опонента да смъкне разликата до само три точки при 61:64. Александър Тодорович и отлично играещият през второто полувреме Корнелиъс Хъдсън спомогнаха за това Берое да се доближи на две точки разлика от ЦСКА към средата на финалната четвърт - 65:67. Два точно изпълнени наказателни удара от страна на Зейн Ноулс и кош на бърза атака на Райли Оуенс вдигнаха преднината на "червените" до шест точки при 65:71 веднага след това. Две невероятни тройки за отбора на Берое - по една на Дарин Иванов и Корнелиъс Хъдсън, върнаха паритета в резултата и вдигнаха публиката на крака - 71:71 с оставащи около пет минути до финалната сирена.

Последва таймаут за Барчовски, след която неговите състезатели пропиляха две нападения, а Александър Тодорович не им прости от далечно разстояние за 74:71 в полза на Берое. ЦСКА отговори на предизвикателството с тройка от Райли Оуенс, след което Тарекей Идоджи отново донесе преднина на заралии с добавка за 76:74 и оставащи 2:20 на часовника. Джордан Калахан отново върна равенството с два фаула за 76:76, след което Дариъс Хол отбеляза през двама под коша на ЦСКА, за да донесе двуточкова преднина на домакините при 78:76 със 120 секунди до края. След това Алекс Симеонов бе фаулиран, но отбеляза само един от двата си опита, а при ответната атака Хол отново грабна вниманието с мощна забивка за 80:77.

Ключови два фаула на Зейн Ноулс позволиха на "армейците" да се доберат на само точка зад съперника си, но след това Корнелиъс Хъдсън стори същото от другата страна и оформи резултат 82:79 с 42 оставащи секунди. Стигна се до хаос под коша на Берое, от който печеливш остана отборът на ЦСКА, възстановил едноточковата си преднина след нови два важни коша от линията на Ноулс за 82:81. Робърт Георгиев също се отличи с два успешни опита от другата страна, а след това Райли Оуенс допусна грешка в нападение и подари шанса на домакините да затворят мача в своя полза. Тарекей Идоджи обаче пропусна двата си наказателни, след което гостите допуснаха нова грешка и този път Корнелиъс Хъдсън оформи крайното 85:81 в полза на Берое.

Корнелиъс Хъдсън даде тон за победата на Берое с 20 точки и 6 борби от пейката. Александър Тодорович се отличи с 18 точки и 5 овладени топки, Дарин Иванов отбеляза 16, Дариъс Хол добави 13 точки и 8 борби, а Тарекей Идоджи се отчете с дабъл-дабъл от 11 точки и 12 борби.

Зейн Ноулс приключи с 24 точки и 10 борби за отбора на ЦСКА. Райли Оуенс наниза още 22 точки, а Андрей Иванов реализира 11 точки и хвана 11 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БЕРОЕ: Дарин Иванов 16, Дариъс Хол 13, Робърт Георгиев 7, Александър Тодорович 18, Тарекей Идоджи 11 (Корнелиъс Хъдсън 20, Михаил Комбаков, Мартин Стефанов, Ерик Димитров)

ЦСКА: Джордан Калахан 9, Райли Оуенс 22, Дамян Минков 2, Алекс Симеонов 8, Зейн Ноулс 24 (Андрей Иванов 11, Виктор Гергов 5, Мартин Сотиров)