Първи червен картон на Мондиал 2022 и два гола в добавеното време доставиха драматична развръзка между Иран и Уелс

Иран взе изключително драматична победа с 2:0 в двубоя си с Уелс в мач от втория кръг на груповата фаза на Световното първенство в Катар. Двата тима не изиграха много забележителен за феновете двубой, но драматични последни петнайсетина минути обърнаха представите. В тях се случи и най-интересното, след като в 87-ата минута Уейн Хенеси бе изгонен за много грубо нарушение срещу Мехди Тереми, а в добавеното време на двубоя Роозбех Чешми (90’) и Рамин Резайеан (90’) реализираха две попадения за триумфа на персийците.

26 Феновете на Уелс и Иран

В първите минути на двубоя футболистите на Карлош Кейрош започнаха по-активно и опитаха на няколко пъти да изострят събитията на терена с дълги топки към двамата централни нападатели. Първото реално положение за гол в двубоя обаче дойде от другата страна на игрлното поле точно след изминаването на десет минути от двубоя, когато Конър Робъртс центрира отдясно, но ударът на Кийфър Мур бе спасен от Хосеин Хосеини.

21 Уелс 0:2 Иран, група "В"

Персите отговориха почти моментално, след като “драконите” загубиха топката в невралгична зона в своята половина, топката бе подадена към Сердар Азмун, който се оказа в отлична позиция очи в очи с Уейн Хенеси, но вместо да стреля той намери Али Голизадех, който отбеляза. Попадението обаче бе отменено след преглед с ВАР, който показа, че е имало засада при последния пас в наказателното поле.

В 26-ата минута на двубоя Сердар Азмун притесни щаба на Иран, след като седна на тревата и се хвана за крака, но след намеса на лекарския екип продължи срещата. Минута по-късно Гарет Бейл стреля слабо след свалена от Мур топка. Те осъществиха опит за подобна комбинация на още няколко пъти, а бившето крило на Реал Мадрид и Аарън Рамзи дебнеха за възможност за удар от по-задни позиции.

Иран пропусна две страхотни положения за гол пет минути след началото на втората част, когато Аарън Рамзи загуби в средата на терена, топката бе пратена в предни позиции към Сердар Азмун, който напредна отлично, след което обаче стреля в гредата. Кълбото обаче отскочи точно на главата на Али Голизадех, той стреля, но топката отново срещна, но този път дясната греда на Хенеси. Малко след това отново той стигна до топката в пеналтерията, но този път двоен рикошет отново не позволи да се стигне до попадение.

Мениджърът на Уелс Роб Пейдж опита да освежи играта на своя тим и след около час игра на терена се появиха Даниел Джеймс и Бренан Джонсън. В следващите минути обаче Иран отново бе по-активния тим и успяваше да изглежда по-опасен в предни позиции от своя противник, а също така достигна до няколко корнера. Двайсетина минути преди края на редовното време отново Голизадех центрира опасно, но там Хенеси се намеси точно преди топката да бъде свалена към някои от техните играчи. Само две минути след това Саид Езатолахи отправи хубав изстрел от границата на наказателното поле, но отново стражът се намеси.

Най-доброто положение за “драконите” дойде в 84-ата минута, когато опит за удар от границата на пеналта спря в крака на Кийфър Мур, той намери Бен Дейвис, но ударът му бе спасен с върха на пръстите от Хосеин Хосеини. Точно в ответната атака Мехид Тереми бе изведен великолепно, но Уейн Хенеси излезе напред и го фаулира много грубо. Първоначално съдията Марио Ескобар му показа жълт картон, но след консултация с ВАР го изгони. Веднага след това Аарън Рамзи напусна, а на негово място се появи Дани Уорд.

В последвалото положение Мехди Тораби отправи поредния много опасен удар от страна на иранските играчи, но той отново не попадна в рамките на вратата. Единственото попадение в двубоя дойде секунди преди края на добавеното време, когато Джо Алън изчисти много лошо и отиде в Роозбех Чешми, който с много силен и плътен изстрел преодоля Дани Уорд за 1:0 в полза на Иран.

Секунди по-късно играчите на Карлош Кейрош сложиха точка на спора с осъществяването на отлична контраатака, която остави няколко играчи в бяло срещу само двама в червено, а Рамин Разаейен вкара елегантно за 2:0.

По този начин Иран се изравни по точки с Англия на върха в класирането в групата, но “трите лъва” играят по-късно днес със САЩ. Уелс пък е на дъното в подреждането със само една единствена точка.