Шампионски старт за Франция, Жиру изравни рекорда на Тиери Анри

Световният шампион Франция стартира защитата на титлата си с гръмка победа срещу Австралия. "Петлите" спечелиха с 4:1, въпреки че получиха ранен гол, дело на Крейг Гуудуин в 9-ата минута. След това обаче съставът на Дидие Дешан буквално отвя съперника си. Адриен Рабио и Оливие Жиру обърнаха резултата в полза на "петлите" в рамките на 4 минути в средата на първата част, а през второто полувреме се разписаха Килиан Мбапе и отново Жиру. 36-годишният нападател вече има 51 гола за националния тим и изравни рекордьора за всички времена Тиери Анри.

В другата среща от групата Дания и Тунис не успяха да си отбележат голове. По този начин французите оглавиха класирането в групата и могат да си осигурят място на осминафиналите още след втория кръг, ако спечелят и срещу датчаните на 26 ноември. На Австралия пък предстои двубой с Тунис.

Франция започна срещу австралийците и на предишния Мондиал, като тогава много трудно се наложи с 2:1 след късен автогол на Азиз Бехич, който и днес беше в състава на "кенгурата". Преди това за французите се разписа Антоан Гризман от дузпа, а за Австралия точен беше Миле Йединак също от наказателен удар.

25 Феновете на Франция и Австралия

Селекционерът на “петлите” Дидие Дешан заложи на офанзивен стартов състав, в който едновременно бяха Оливие Жиру, Килиан Мбапе, Усман Дембеле и Антоан Гризман. Последният често помагаше в халфовата линия на Орелиан Чуамени и Адриен Рабио. На вратата застана капитанът Юго Лорис, а четиримата бранители бяхаа Бенжамен Павар, Ибрахима Конате, Дайо Упамекано и Люка Ернандес, който обаче се контузи много рано.

Осем от титулярите на Австралия играят в Европа, като сред тях най-известни са Аарън Мой и вратарят Матю Райън. В предни позиции селекционерът на "кенгурата" Греъм Арнолд гласува доверие на Крейг Гуудуин, Митчъл Дюк и Матю Леки, а до Мой в халфовата линия действаха Джексън Ървайн и Райли Макгрий.

Срещата стартира с очакван натиск на Франция и удар на Мбапе, който беше блокиран от австралийски бранител. Звездата на Пари Сен Жермен опита и пробив по аутлинията, но не успя да намери свой съотборник. "Петлите" имаха и солидно предимство в притежанието на топката в началния етап на двубоя, но бяха изненадани от перфектна контра в 9-ата минута, която завърши с гол във вратата им.

Дълъг диагонален пас стигна до Леки, който отправи перфектно ниско центриране към Гуудуин и футболистът на Аделаида Юнайтед простреля Лорис. Освен получения гол, другата лоша новина за Дешан беше контузията на Люка Ернандес. Вместо него напълно очаквано се появи брат му Тео, който трябваше да придаде повече острота на френските атаки с традиционните си набези отляво.

След гола австралийците не изпаднаха в глуха защита и на няколко пъти с лекота отнеха топката в средната зона, където Франция изглеждаше най-уязвима. В 22-ата минута поредната грешка на "петлите" даде възможност на Митчъл Дюк да шутира от далечна дистанция и той съвсем не беше далеч от попадение. Гризман се опитваше да организира играта на Франция, а Мбапе залагаше на индивидуални акции, но защитниците на Австралия бяха подготвени.

31 Франция - Австралия 4:1, група "D"

Когато изглеждаше, че световните шампиони нямат идея как да стигнат до гол, такъв падна след объркване в отбраната на Австралия. Тео Ернандес центрира, а Рабио беше забравен в близост до вратата и с глава не остави шансове на Матю Райън - 1:1. Бързо дошлото изравняване сякаш охлади ентусиазма на австралийците и мачът започна да се развива изцяло в полза на Франция.

В 32-ата минута "петлите" пресираха и отнеха топката в близост до наказателното поле. Последва пас с пета на Мбапе към Рабио, а той подаде на Жиру за неговото попадение номер 50 с екипа на националния отбор. 36-годишният нападател стана най-възрастният автор на гол за европейски тим на Световно първенство от швейцареца Жорж Бреги през 1994 година.

До края на полувремето беше цяло чудо, че французите не решиха всичко в своя полза. Играчите на Дешан атакуваха разнообразно и на висока скорост, а съперникът им изнемогваше в опитите си да ги спре. Жиру пропусна от удобна позиция след многоходова комбинация на "петлите", а шанс се откри и пред Гризман, но той стреля покрай гредата.

Секунди преди почивката Гризман се измъкна отдясно и поднесе топката на крака на Мбапе, който сътвори най-фрапиращия пропуск от началото на Мондиал 2022. Австралия отговори с греда на Ървайн при една от много малкото си атаки, след като поведе. Играчът на Санкт Паули обаче нямаше късмет и топката се отклони от левия страничен стълб.

В началото на втората част защитната линия на австралийците беше все така неориентирана и позволи на Чуамени да нанесе силен изстрел, който срещна тялото на футболист в жълто-зелено. Секунди по-късно Жиру засече с ножичен удар центриране от фланга, но не намери очертанията на вратата. Постепнно световните шампиони намалиха темпото, но увремено контролираха случващото се на терена.

Мбапе и Гризман често взаимодействаха с по едно докосване, а повечето френски атаки като по правило се развиваха отляво. В 61-ата минута Мбапе влезе на скорост в наказателното поле, но защитник на Австралия подложи крак на пътя на топката и французите спечелиха само корнер.

Гризман пропусна да вкара трети гол за "петлите", но това направи Mбапе в 68-ата минута. Огромна заслуга за попадението има Усман Дембеле, който буквално качи топката на главата на своя съотборник, а оттам тя се озова във вратата. Ситуацията за Австралия се влошаваше все повече. В 71-ата минута Мбапе проби по левия фланг и центрира към Жиру, който с глава заби топката вмрежата. Това беше попадението, с което ветеранът изравни рекорда на Тиери Анри.

В минутите до края французите се забавляваха на терена. Дешан пусна в игра Юсуф Фофана, Кингсли Коман, Жул Кунде и Маркюс Тюрам, а пред вратата на Райън имаше още няколко опасни положения, но нито едно от тях не се превърна в гол. Австралийците изобщо не поглеждаха напред и попадението на Гуудуин си остана единственият им точен удар в двубоя.

Снимки: Gettyimages