Балкан удържа Черноморец в свирепо дерби от НБЛ

Отборът на Балкан фиксира третата си последователна победа през настоящия сезон в НБЛ. Възпитаниците на старши треньора Тони Дечев постигнаха ценен успех при домакинството си на Черноморец с краен резултат 83:78 (23:24, 24:14, 12:19, 24:21) в своята зала “Арена Ботевград”.

По този начин ботевградчани се изкачват до петото място с баланс от 3 победи и 2 загуби, докато “акулите” са трети с актив от 3 успеха и 4 поражения.

В редиците на "зелените" за двубоя се завърнаха Христо Захариев и Константин Тошков, докато за Черноморец на линия не бяха Джъстин Уотс и дълготрайно контузеният Симеон Лепичев. Ротацията на "акулите" беше от само шест души тази вечер, което вероятно им попречи да бъдат конкурентни на своя съперник в последните минути от редовното време.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Домакините от Ботевград записаха серия от 6:1 в откриващите фрагменти от мача, след като реализираха две тройки чрез Димитър Димитров и Мануел Суарес. Тимът на Черноморец също откри сметката си зад дистанция с кош отдалеч на Кинг Революшън, а след това центърът Макол Мойен изравни резултата при 6:6. Възходът в представянето на момчетата на Васил Евтимов в първата четвърт продължи с пет поредни точки от страна на Николай Титков, който изведе "акулите" напред при 8:11.

Срещата се развиваше до известна степен високорезултатно в следващите няколко минути, в които Черноморец задържа крехкия си аванс и поддържаше водачество при 14:16 в своя полза. Балкан не оставаше много зад своя съперник, а след тройка на Никос Дипларос домакините отново се озоваха напред в резултата при 17:16. Евтимов използва умело прекъсването си и след кратката пауза Мойен бе захранен на два пъти с топката, като по този начин преднината се завърна в ръцете на Черноморец при 17:20. Двата тима продължаваха да се хапят здраво до края на откриващата четвърт, като в крайна сметка Черноморец излезе с точка напред при 23:24.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

И на старта на втория период все още нито един от двата отбора не успя да се изплъзне напред. Черноморец поддържаше триточкова преднина при 27:30 след две минути и половина игра от началото на периода. Зрелищна забивка на Макол Мойен помогна на "акулите" да се сдобият с най-голямата си преднина в мача при 27:32. След таймаута ботевградчани затегнаха защитата си и успяха да нанесат серия от седем поредни точки на своя ръка, благодарение на която предизвикаха нова смяна на водачеството при 34:32. Николай Грозев, Мануел Суарес и Димитър Димитров бяха отличниците за Балкан в щурма им.

Втората поредна тройка на Димитров пък донесе най-сериозния аванс в двубоя за домакините при 37:32. Лидерът на гостите Георги Боянов се погрижи да спре лошата серия на своя тим, но неспортсменско нарушение от страна на Николай Титков даде възможност на Балкан да увеличи преднината си. Именно това и стана, като първо Никос Дипларос вкара двата си наказателни удара, а Димитър Димитров реализира още две точки в нападението на "зелените" за 43:36. С кош на Павлин Иванов възпитаниците на Тони Дечев си осигуриха добра преднина от девет точки на голямата почивка при 47:38.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Още на старта на третата част Мануел Суарес донесе първата двуцифрена преднина в мача в полза на Балкан при 49:38. Черноморец не успя да скъси изоставането си в първите минути от четвъртината, като вместо това тройка на Илиян Пищиков увеличи дистанцията до 12 точки при 54:42. Възпитаниците на Васил Евтимов отговориха с минисерия от пет безответни точки, преди Калвин Годфри да отбележи два наказателни удара за девет аванс в полза на ботевградчани при 56:47. Нивото на игра при гостите започна да пада, като отборът на Черноморец допускаше твърде лековати грешки в нападение.

Агресията в защита на Балкан им носеше позитиви и в нападение, като разликата отново се качи до 12-те точки при 59:47 към края на третата четвърт. "Акулите" обаче отново намериха правилния момент да ухапят своя съперник чрез две поредни тройки на Мунис Туту и Георги Боянов, като тази на американеца бе гарнирана и с точен наказателен удар - 59:54 в полза на Балкан. Момчетата на Тони Дечев така и не можаха да отбележат нито точка повече до края на третата част, като Черноморец затвори периода със серия от 0:10 и вече изоставаше само на две от опонента си преди старта на финалната четвърт при 59:57.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

След като пропусна няколко възможности да изравни резултата, отборът на Черноморец бе наказан от тройка на Павлин Иванов, който реализира за 62:57 в полза на Балкан след първите две минути игра в последната част. Трите точки обаче бяха върнати мигновено от Георги Боянов, а фантастично взаимодействие между Мунис Туту и Макол Мойен завърши с нов кош на центъра за 62:62. Христо Захариев не сбърка на два пъти от линията за домакините, но това не впечатли особено Георги Боянов, който собственоръчно изведе отбора си напред с три точки при 64:67.

Поредното сбъркано нападение на Балкан позволи на Черноморец да развие нова бърза атака и да я завърши по успешен начин чрез поднасяне на Кинг Революшън за 64:69. Тройки на Павлин Иванов и Никос Дипларос възстановиха едноточковата разлика между двата отбора при 70:71, а една атака по-късно Павлин отново избухна от любимата си зона, за да изведе домакините при 73:71. Проблемите за Черноморец се удължиха след неспорстменско нарушение на Макол Мойен, след което Никос Дипларос не сбърка от наказателната линия, а малко след това Христо Захариев също намери целта от тройката за 78:71 в полза на домакините при оставащи малко под три минути до края на редовното време.

Изумителни изяви на Мунис Туту обаче върнаха Черноморец в мача, след като гардът отбеляза два наказателни, а след това реализира тройка за 80:78 при оставащи 80 секунди до финалната сирена. Добра защита на Димитров срещу Туту обаче помогна на "зелените" да спрат съперника, а супер асистенция на Захариев към Годфри донесе четириточков аванс на Балкан при 82:78 с оставащи 51 секунди на часовника. Баскетболистите на Балкан оцеляха след това, благодарение на пропуск на Николай Титков от тройката, като при под 30 секунди до края Балканн водеше с 83:78.

Павлин Иванов завърши със 17 точки и 5 асистенции за победата на Балкан. Димитър Димитров и Мануел Суарес нанизаха по 13 точки, като чилийският център овладя и 9 борби. Никос Дипларос и Калвин Годфри допринесоха с по 12 точки, а Христо Захариев наниза още 11 точки.

Макол Мойен записа дабъл-дабъл от 21 точки и 15 борби за Черноморец. Кинг Революшън наниза 16 точки, капитанът Георги Боянов се отличи с 15 точки и 8 борби, Мунис Туту прибави 14 точки и 7 асистенции, а Николай Титков се разписа с 12 точки и 5 завършващи подавания.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

БАЛКАН: Никос Дипларос 12, Павлин Иванов 17, Христо Захариев 11, Димитър Димитров 13, Мануел Суарес 13 (Калвин Годфри 12, Илиян Пищиков 3, Николай Грозев 2, Константин Тошков)

ЧЕРНОМОРЕЦ: Николай Титков 12, Мунис Туту 14, Георги Боянов 15, Кинг Революшън 16, Макол Мойен 21 (Берк Мехмед)