Рилски достигна кота 100 и пречупи храбрия отбор на Берое

Отборът на Рилски спортист записа шестата си поредна победа от началото на сезона в НБЛ. Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров надделяха със 100:84 (27:17, 28:23, 18:22, 27:22) над Берое в първи мач от шестия кръг на мъжкото баскетболно първенство. По този начин самоковци се завръщат на върха в шампионата с перфектен баланс от 6-0, като зад себе си оставят Спартак Плевен, който е с 5-0 и предстои да се изправи срещу Черно море в понеделник. Берое пък е на пета позиция в таблицата с актив от 2-4.

Още в първата четвърт самоковци влязоха в ролята на лидери в резултата, като до края на мача успяха да се справят с всеки опит на съперника да стигне до обрат. За пореден път Берое показа силна игра в офанзивен план, но старозагорци допуснаха твърде много грешки в защита и позволиха на Рилски да стреля 66% от зоната за две точки и 46% от тройката, откъдето домакините реализираха цели 14 стрелби. Именно страхотната стрелба зад дъгата на баскетболистите на Удо им позволи да удържат финалния натиск на съперника, след като в края Еван Бати, Деян Карамфилов и Брендън Рандълф реализираха ключови тройки, за да отблъснат съперника си, който беше съкратил разликата до осем точки.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Гостите от Берое започнаха мача много агресивно и чрез два успешни пробива на Дариъс Хол и Дарин Иванов отборът се отскубна напред при 0:4 след първите 60 секунди игра. Рилски спортист обаче бързо върна четирите точки и изравни резултата, благодарение на кошове на Димаджио Уигинс и Брендън Рандълф. Едно нападение по-късно пък капитанът на домакините Чавдар Костов увеличи серията до 7:0 след първата си точна стрелба от далечна дистанция. Момчетата на Людмил Хаджисотиров продължаваха да се настаняват комфортно в подкошието на съперника, като Александър Янев и Димаджио Уигинс бяха отговорни за поредните точки в коша на "зелените".

Още една грешка от страна на Берое пък позволи на Рандълф да се изстреля към коша на опонента и да направи разликата деветточкова при 17:9 в полза на Рилски спортист. Берое пък все още изпитваше проблеми със стрелбата от тройката, като старозагорци пропуснаха първите си пет стрелби зад дъгата, но все пак успяха да стопят известна част от изоставането си при 20:14. Рилски обаче остана здраво стъпил на земята и не допусна допълнителни проблеми, след като Крис Минков, Димаджио Уигинс и Брендън Рандълф възстановиха аванса на своя отбор и го направиха двуцифрен при 27:17 след края на първата четвърт.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Втората част започна с тройка на Крис Минков, като по този начин Рилски бе 100%-ов от тройката и бе изпуснал само четири стрелби от игра досега - 13/17. Берое обаче отново не позволи на домакините да се измъкнат твърде рано в резултата и отговориха, за да запазят разликата в рамките на осем точки при 32:24. Дистанцията между двата тима се поддържаше в тези размери известно време, преди солова акция на Брендън Рандълф и негови седем поредни точки да изстрелят Рилски напред при 42:28 в средата на втората четвърт.

Последваха две неспортсменски нарушения в двата лагера - по едно на Денислав Вутев и Тарекей Идоджи. Самоковци пък продължаваха да маршируват към комфортна преднина на почивката, водейки с 45:32 около три минути преди края на втория период. В първия момент, в който Берое успяваше да свали разликата под десетте точки, Рилецо отговаряше мигновено. Пет поредни точки от Крис Минков го превърнаха в третия играч с двуцифрен брой за домакините - 52:38 в полза на Рилски. Веднага след това Минков реализира 13-ата си точка, а два успешни наказателни удара на Тарекей Идоджи фиксираха крайното 55:40 след първите 20 минути игра в Самоков.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме започна на много високи обороти, като и двата отбора нямаха пропуск в откриващите си нападения в третата четвърт. Естествено, това не беше добра новина за отбора на Берое, който въпреки доброто си представяне в нападение допускаше лесни точки и не успя да стопи нито част от пасива си след първите две минути - 61:46 в полза на Рилски спортист. Чрез нова минисерия пък възпитаниците на Людмил Хаджисотиров доближиха дистанцията до 20 точки при 66:48, като освен това пропиляха няколко поредни възможности да качат разликата още повече.

Неизбежното се случи и след успешни изяви на амеликанците Димаджио Уигинс и Еван Бати преднината на Рилецо вече прескочи 20-те точки при 69:48 с оставащи три минути от третата четвърт. Старозагорци намериха сили да се върнат в играта и да намалят изоставането си до 13 точки при 69:56, но след това Рилски реагира с четири поредни точки от резервата Еван Бати, който направи резултата 73:56 към края на третия период. В крайна сметка "зелените" все още можеха да мечтаят за нещо повече от този мач, благодарение на две последователни тройки на Дариъс Хол и Александър Тодорович, благодарение на които двата тима се оттеглиха при 73:62 преди началото на последната четвърт.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период започна оптимистично за гостите, които съкратиха разликата до едноцифрените измерения след кош на Ерик Димитров. Веднага след това обаче Рилски отново заложи на стрелбата от тройката и чрез кошове от тази зона на Крис Минков и Денислав Вутев тимът отново излезе напред с 15 аванс при 79:64. И това обаче не беше достатъчно да отблъсне борбените гости, които отвърнаха на удара и отново поставиха разлика от 10 на таблото при 79:69. Упоритостта на старозагорци определно им помагаше, като при преполовяването на последната част дистанцията падна до осем точки след две поредни тройки на Дариъс Хол и Дарин Иванов, след които резултатът стана 84:76 в полза на домакините от Самоков.

И този опит на момчетата на Бойко Миленков бе париран набързо, след като Еван Бати реализира тройки №12 и №13 за домакините - 90:76 за самоковци. Доминацията от далечно разстояние на домакините продължи с още два последователни точни изстрела отдалеч, като Брендън Рандълф и Деян Карамфилов се погрижиха да осигурят недостижима преднина в полза на своя отбор при 96:78 на влизане в последните две минути от редовното време. В тях не се случи нищо забележително, като до финалната сирена Рилски достигна кота 100 и записа шести успех след 100:84.

Димаджио Уигинс завърши с 21 точки и 8 борби за победата на Рилски. Брендън Рандълф направи силна заявка за играч на кръга със своите 20 точки и 9 борби при 9/9 стрелба от игра и КПД от 32. Еван Бати и Крис Минков се включиха отлично от пейката с по 16 точки, а Александър Янев прибави още 13 точки и 5 борби.

Дариъс Хол бе най-добър за Берое с 22 точки и 10 овладени топки. Александър Тодорович приключи със 17 точки, а Дарин Иванов се отличи с 14 точки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Деян Карамфилов 3, Брендън Рандълф 20, Чавдар Костов 6, Александър Янев 13, Димаджио Уигинс 21 (Крис Минков 16, Еван Бати 16, Денислав Вутев 3, Георги Адирков 2, Васил Попов, Борислав Николов, Христо Бъчков)

БЕРОЕ: Дарин Иванов 14, Дариъс Хол 22, Корнелиъс Хъдсън 7, Ерик Димитров 5, Тарекей Идоджи 6 (Александър Тодорович 17, Мартин Стефанов 7, Робърт Георгиев 3, Калоян Колчев 3, Михаил Комбаков)