Феликс Оже-Алиасим нанесе втора загуба на Рафаел Надал на Финалите на АТP в Торино

Канадецът Феликс Оже-Алиасим постигна първата си победа в кариерата на Финалите на АТP. В среща от втория кръг на груповата фаза 22-годишният Оже-Алиасим се наложи с 6:3, 6:4 над испанеца Рафаел Надал след час и 58 минути игра. С успеха си канадецът запази реални шансове за класиране за полуфиналите, докато надеждите на Надал да премине "Зелената група" са само теоретични. Той ще се надява по-късно днес американецът Тайлър Фриц да спечели в два сета срещу норвежеца Каспер Рууд, след което да търси нов двусетов успех над Рууд, докато Фриц ще трябва да победи в два сета и Оже-Алиасим. При всеки друг сценарий Надал е аут от турнира.

В първите минути на днешния мач Надал изглеждаше като по-опасния тенисист на корта в зала "Алпитур" в Торино. Испанецът пропусна два поредни брейкбола още в първия гейм на мача, след което пропиля още два поредни при резултат 3:3 гейма.

Тези му пропуски веднага бяха наказани от напористия Оже-Алиасим, който стигна до брейк още при първата си възможност в осмия гейм, за да поведе с 5:3. Това осигури на канадеца и спечелването на първия сет, като той използва набраната инерция и в началото на втория.

Оже-Алиасим проби за 2:1 гейма, а малко след това пропусна възможност да поведе с 4:1. Надал имаше един последен шанс да се върне в мача в шестия гейм, но съперникът му отново се измъкна чрез брилянтния си сервис. Канадецът завърши срещата с 15 аса и 71 процента вкаран първи сервис, докато показателите на Надал бяха само два аса и 59 процента вкарани първи подавания.

Освен това Оже-Алиасим пласира и 32 печеливши удара срещу 13 за носителя на 22 титли от Големия шлем, като баланс имаше единствено в броя на непредизвиканите грешки, които бяха с една повече за канадеца при 19:18.

Любопитна подробност от днешния мач е, че за Надал това бе четвърта поредна загуба в официален мач. Досега в цялата си кариера той само веднъж е изпадал в подобна негативна серия, като това се случи през 2009 година.

От 22:00 часа днес е другият мач от групата между Рууд и Фриц, които стартираха турнира с победи. Ако норвежецът спечели мача, то той ще бъде първият полуфиналист в Торино.

Наградният фонд на Финалите на АТП е 14 750 000 долара.