Безидейна България направи един куп подаръци и си тръгна с наведена глава от Португалия

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол допусна огромно разочаровение в първия си мач след ЕвроБаскет 2022. Възпитаниците на Росен Барчовски показаха много лошо лице в Коимбра и загубиха гостуването си на Португалия с крайното 78:88 (20:21, 32:23, 12:23, 14:21) в директната битка на върха в група “F” на предварителните квалификации за Европейското през 2025-а.

Така “лъвовете” изпуснаха златна възможност да окупират върха в групата и да се доближат до втората фаза на пресявките. Вместо това обаче Португалия превзема първата позиция с перфектен баланс от 3-0, докато “лъвовете” остават на второ място с 2-1. Трети е Румъния с 1-2, а Кипър е последен с 0-3. Само първият в крайното класиране печели директен билет за следващия етап на пресявките, докато останалите три тима ще играят допълнителни квалификации.

В неделя от 16:00 часа България гостува на Кипър в четвъртия си мач от групата, докато три часа по-късно Португалия приема Румъния.

Самият двубой протече равностойно през първото полувреме, като едва във втората половина на втората четвърт българският отбор се отскубна напред при 52:44. През второто полувреме обаче националите ни допуснаха твърде много грешки при организацията и взеха лоши решения в офанзивен план, най-вече заради пресиращата и агресивна защита на португалците. В защита момчетата на Барчовски също бяха много колебливи и иберийците постоянно вдигаха темпото и наказваха всяка грешна стъпка на баскетболистите ни.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Момчетата на Росен Барчовски се нуждаеха от около две минути, за да отбележат първия си кош в мача. Негов автор стана крилото Алекс Симеонов, който изравни резултата при 2:2 чрез мека стрелба от близко разстояние. Веднага след това домакините си върнаха аванса чрез тройка за 5:2, но благодарение на успешни стрелби от далечна дистанция на Иван Алипиев и Чавдар Костов тимът на България си извоюва аванс от 5:8. Наказателната акция на българския тим от тройката продължи с още две поредни точни стрелби от тази зона, след като Алекс Симеонов и Деян Карамфилов изведоха нашите момчета към преднина от седем точки при 7:14.

За съжаление, последва кратък период, в който баскетболистите ни допуснаха изненадващ спад в концентрацията си и позволиха на португалците да скъсят изоставането си до три точки при 11:14. Натурализираният американец Дейвид Кравиш побърза да остави своя отпечатък в мача и само за няколко секунди след влизането си в игра той успя да наниже четири бързи точки, чрез които "лъвовете" продължаваха да поддържат аванс при 16:20. Възпитаниците на Марио Гомеш обаче успяха да стигнат до пълен обрат до края на първата четвърт, чрез който се оттеглиха на кратка почивка при 21:20 в своя полза. Точно в последната секунда от частта обаче Кравиш извърши второто си лично нарушение.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Колебливите изяви на националите ни се трупаха една след друга на старта на втория период. Грешки в двете фази на играта и липсата на организация в офанзивен план помогнаха на португалския тим да дръпне с три точки при 21:24 след две минути игра в четвъртината. Все пак Павлин Иванов вдъхнови "лъвовете" с две поредни перфектни стрелби, а след това чудесна комбинация между Деян Карамфилов и Андрей Иванов завърши с лесни две точки от центъра. Една атака по-късно отново той се отличи с добавка, за да може България да си върне четириточковата преднина при 26:30. След прекъсването двата тима продължаваха да си разменят кошове в двете посоки, като играта се накъсваше с прекомерния брой нарушения, след като и двата тима влязоха в "бонус"-а в средата на втората четвърт.

Някои пропуски в защита от страна на българския тим позволи на съперника да стои близо в резултата, който сочеше 37:39 в полза на нашите момчета. Дойде ред и на плеймейкъра Евгени Хаджирусев да покаже на какво е способен, като гардът реализира четири поредни точки и помогна на "лъвовете" да се отскубнат напред при 38:43 към края на първото полувреме. Ветеранът Чавдар Костов пък пое щафетата след това и увеличи личната си сметка до 15 точки, след като донесе най-голямата преднина в мача в полза на България при 40:48. Междувременно Алекс Симеонов получи контузия в десния глезен. До края на втората четвърт момчетата на Росен Барчовски удържаха осемточковия си аванс при 44:52 след края на първите 20 минути в Коимбра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

След като изигра само четири минути през първото полувреме, Дейвид Кравиш се завърна на терена, заедно с Андрей Иванов на позиция четири. Невероятното представяне на Кравиш в днешния мач продължи и след голямата почивка, като центърът отново напомни за чудесната си стрелба от средно разстояние и реализира 10-ата си точка в мача при 5/5 от игра за 49:56 в полза на гостите. Българският отбор обаче отново пострада и кратка липса на самообладание и поради това иберийците скъсиха изоставането до едно притежание при 53:56 в средата на третата четвърт.

Добра стрелба на Траванте Уилямс фиксира серия от шест безответни точки в полза на Португалия, като по този начин разликата спадна до точка при 55:56. Момчетата на Марио Гомеш дори стигнаха до изравняване при 56:56, но завърналият се на терена Алекс Симеонов реализира кош и фаул, за да изведе "лъвовете" напред при 56:59. Португалците обаче стиснаха зъби и хванаха българския отбор неподготвен, като Диого Брито и компания си върнаха водачеството при 61:59.

Кошмарът продължи с още четири поредни точки за домакините, благодарение на които разликата скочи до шест точки. Отгоре на всичко веднага след това бяха свирени технически нарушения на Евгени Хаджирусев и на Росен Барчовски и за съжаление дефицитът на националите ни нарасна до осем точки при 67:59 в полза на Португалия. Важна тройка на Евгени Хаджирусев и кош на Константин Костадинов от средно възвърнаха самочувствието на българския отбор, който губеше с 67:64 преди началото на финалните десет минути.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Португалия увеличи преднината си до пет точки в началото на последната четвърт при 69:64, като единственото положително нещо за националите ни бе фактът, че те влязоха в "бонус"-а за по-малко от две минути от началото на периода. Евгени Хаджирусев пък получи травма в китката, а заменилият го Деян Карамфилов върна две точки от изоставането на тима - 71:68. Перфектният Дейвид Кравиш увеличи серията на "трикольорите" и върна паритета при 71:71, преди Траванте Уилямс да възстанови аванса на своя тим - 73:71 в средата на последния период.

Иберийците стопираха всеки опит за обрат на своя съперник, като заедно с това те също успяха да изкарат четири отборни нарушения на българския тим при 76:73 в своя полза. Още две поредни грешки от страна на баскетболистите ни и една пропусната стрелба на Карамфилов дадоха възможност на домакините да вдигнат водачеството си, като именно и това се случи - 82:73 след дълбока тройка на Рафаел Лишбоа. Лошата защита на "лъвовете" си пролича още веднъж и разликата се вдигна до двуцифрените размери, като португалците вече докосваха победата при 88:76 с оставащи само две минути до финалната сирена. До края на мача не се случи нищо интересно, като Португалия завоюва ценен успех с крайното 88:78.

Диого Брито поведе колоната за Португалия с 19 точки. Рафаел Лишбоа и Траванте Уилямс нанизаха по още 18 точки, а Мигел Кейрош се разписа с 11 точки и 6 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ПОРТУГАЛИЯ: Диого Брито 19, Траванте Уилямс 18, Диого Вентура 4, Мигел Кейрош 11, Рикардо Монтейро (Рафаел Лишбоа 18, Даниел Релвао 6, Франсиско Амаранте 5, Гонсало Делгадо 3, Жоао Герейро 2, Владислав Войцо 2, Хосе Барбоса)

БЪЛГАРИЯ: Деян Карамфилов 5, Иван Алипиев 5, Чавдар Костов 17, Алекс Симеонов 8, Емил Стоилов (Дейвид Кравиш 14, Павлин Иванов 8, Константин Костадинов 8, Евгени Хаджирусев 7, Андрей Иванов 6, Николай Стоянов)