Спартак (Вн) шокира Левски, "сините" забравиха какво е победа след драма на "Коритото"

Изключително драматичен сблъсък изиграха Спартак (Варна) и Левски в мач от 17-ия кръг на efbet Лига. На “Коритото” двата тима не излъчиха победител, като срещата завърши 2:2, а две от попаденията бяха истински шедьоври. Филип Кръстев отбеляза фантастичен гол в 25-ата минута, след като мина на парад през половината защита на "соколите". Ивайло Климентов изравни с нов гол красавец след бомбен шут от над 20 метра в 48-ата минута. Кръстев веднага върна преднината на столичани в 50-ата минута. Бившият играч на Левски Пламен Димов пък изравни в 66-ата минута.

Това е пето поредно равенство за гранда от София, който в шест поредни мача няма победа и определено се намира в криза, тъй като преди шест срещи се бореше за челните позиции, а сега вече изостава на 11 от лидера ЦСКА-София (40), който взе всичките си мачове през този период. Левски вече е седми с 29 точки, като "сините" имат един мач по-малко, който е в Разград срещу Лудогорец.

Последният Спартак пък зарадва верните си фенове с много сърцата игра и в последните минути Здравко Димитров и компания можеха да стигнат до сензационна победа. Равенството е пето и за "соколите", които с актив от 8 точки са на последната 16-а позиция.

Няколко хиляди зрители по трибуните на "Коритото" създадоха отлична атмосфера, а на терена двата тима се бореха за всяка топка. Домакините действаха повече на контраатака, но създадоха напрежение пред Андреев, докато гостите владееха повече топката, но стигнаха до гол след индивидуалната класа на национала Кръстев.

31 Спартак (Варна) - Левски

Тодор Киселичков направи две промени от равенството 2:2 със Славия. Виктор Митев и Божидар Васев замениха Велислав Боев и Денис Баланюк. Иван Дичевски бе вратар, а пред него действаха Мехмед Сабри, Никола Борисов, Пламен Димов, Емануел Моура, Митев, Румен Руменов, Ивайло Климентов, Васев, Здравко Димитров и Ивей Ромееш.

Станимир Стоилов направи няколко промени от равенството 0:0 с Черно море. Мъри първо върна схемата с четирима бранители, а 17-годишният Борислав Рупанов водеше атаката за първи път, правейки дебют в титулярния състав. Общо трима футболисти бяха заменени в стартовите 11 на "Тича". Освен младока, Филип Кръстев се завърна след травма и Андриан Краев след наказание. Те замениха Келиан ван дер Каап, Шеху и Марин Петков. Пред Андреев започнаха Петрис, Сунберг, Кордоба и Цунами, а Кръстев и Краев действаха пред тях. Георги Милано бе пратен на левия фланг, а Уелтон на десния. Роналдо действаше зад Рупанов.

Първият опасен удар бе на Румен Руменов, но Андреев плонжира и изби в 8-ата минута. Националът Кръстев се завърна с фантастичен гол в 25-ата минута, след като нахлу през центъра и със самостоятелен рейд преодоля четирима бранители преди да даде аванс на гостите, които в този мач играеха в жълто. Така столичани прекъснаха серията си от 277 минути без попадение, халфът пък се разписа за първи път от 20-и август.

Голът даде самочувствие на столичани, но домакините не се предаваха и се опитваха да се възползват от оставените пространства на контраатака. В 41-ата минута Васев стреля в аут от добра позиция, а в 45-ата минута Сабри стреля, но Андреев спаси и резултатът остана непроменен до паузата.

Втората част обаче започна страхотно за варненци, които стигнаха моментално до равенството. Това се случи в 48-ата минута, когато Кръстев наивно подаде топката на Климентов, който с бомбен шут матира Андреев.

Топката се отби в горната греда, тупна зад голлинията и се удари повторно в горната греда, преди да спре окончателно в мрежата. Това бе първи гол за варненци срещу Левски в първенството от 2007 година, а също така и дебютен гол на бившия играч на Лудогорец и ЦСКА 1948.

Левски веднага си върна преднината в 50-ата минута, след като Уелтон нахлу отляво. Той подаде към Роналдо, който върна към Кръстев и полузащитникът със силен шут вкара второто си попадение и общо четвърто във вратата на Спартак през тази кампания, като вече има пет гола и е голмайстор на своя тим в шампионата.

Домакините обаче не се предадоха и Киселичков и Стоилов направиха промени, но глупав фаул на Петрис в 65-ата минута се оказа пагубен за Левски. Бранителят без причина фаулира Димитров близо до наказателното поле. Именно крилото центрира от статичното положение, а Пламен Димов изпревари Краев и прати топката във вратата за 2:2, като взриви секторите с феновете на домакините.

Интересното е, че и за 32-годишния бранител това е първи гол за “сините” от Варна, а също така и първи в България от сезон 2018/2019 година, когато се разписа за другия тим от морската столица - Черно море.

Левски, който определено изпитваше трудности на лошия терен да играе познатия си футбол, все пак се опита да наложи натиск и в рамките на пет минути пропусна няколко положения. Първо Марин Петков центрира, но Уелтон пред голлинията не протегна крак, за да вкара. Цунами в 83-ата минута пробва рефлекса на Дичевски, а секунди по-късно центрира и удар на Сундберг бе спрян от стража на Спартак. Следващата минута нова добра намеса на Дичевски при центриране на Уелтон спря “сините”, а защитник изби в корнер опасен удар на Кръстев, който търсеше хеттрик.

Това прекърши столичани, които в останалите минути на даденото продължение от Никола Попов рискуваха повече да загубят, отколкото да спрат черната си серия.

Домакините атакуваха без много идея, но безобразните грешки в защитата на столичани създаваха възможности за “соколите”, които в 95-ата минута пропиляха страхотен шанс. Антуи навърза защитата, а Баланюк излезе сам срещу Андреев, но вместо да вкара тръгна да го финтира и столичани се спасиха. В последните секунди домакините опитаха да вкарат, но удар с глава не затрудни Андреев.

Така срещата завърши 2:2 под аплодисментите на феновете по трибуните. Естествено тези на домакините бяха много по-щастливи, докато голямата агитка на столичани отново подкрепяше своите, които за първи път под ръководството на Стоилов нямат победа в шест поредни мача.

Интересното е, че за първи път от 1973 година двата тима завършиха 2:2, а Спартак вкара два гола във вратата на Левски за първи път от 1998 година, когато тимът надви Левски с 2:1 във Варна. Тогава обаче едно от попаденията бе автогол.

Съставът на Левски ще се опита да спре черната си серия срещу противника, с който тя започна - Славия. Именно "белите" гостуват на "Герена" другия уикенд. Варненци пък гостуват на Пирин, където ще търсят четвърти пореден мач без поражение.

СПАРТАК (ВАРНА) 2:2 ЛЕВСКИ
0:1 Кръстев (25)
1:1 Климентов (48)
1:2 Кръстев (50)
2:2 Димов (66)

СПАРТАК (ВАРНА): Иван Дичевски, Мехмед Сабри, Никола Борисов, Пламен Димов, Емануел Моура, Виктор Митев, Румен Руменов, Ивайло Климентов, Божидар Васев, Здравко Димитров, Ивей Ромеш

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Жереми Петрис, Сонко Сундберг, Хосе Кордоба, Цунами, Адриан Краев, Георги Миланов, Филип Кръстев, Уелтон, Роналдо, Борислав Рупанов