Жиру отново влезе в ролята на герой за Милан

Шампионът Милан постигна драматичен домакински успех с 2:1 над Специя в късния двубой от съботната програма на 13-ия кръг в Серия "А". Капитанът Тео Ернандес (21') откри резултата в полза на “росонерите”, а преотсъпеният от тях Даниел Малдини (59') изравни за “орлетата”. Малко преди края на мача обаче резервата Оливие Жиру (89') донесе успеха на “Дявола”, но заради своята радост той си изкара втори жълт картон и беше изгонен от игра. Преди неговия гол друга резерва - Сандро Тонали, също вкара красиво попадение за тима, но то беше отменено от ВАР. За гостите в 68-ата минута на терена се появи родният национал Петко Христов.

Стефано Пиоли предприе четири промени след погрома с 4:0 над РБ Залцбург в Шампионската лига. Единствената от тях в защита беше свързана с появата на Матео Габия на мястото на Симон Кяер. Раде Крунич беше издърпан по-назад в халфовата линия за сметка на Тонали и така плеймейкър този път беше Браим Диас. Отдясно нападаше Жуниор Месиас, а не Анте Ребич, докато на върха на атаката беше Дивок Ориги, предпочетен пред Жиру. Така лявото крило Рафаел Леао беше единственият атакуващ играч, който запази титулярната си позиция.

Лука Готи подреди своя състав в 3-5-2. Сред тримата бранители обаче не беше Христов, който беше оставен на пейката за началото на срещата. Капитан на тима в този мач беше бившият халф на Локомотив (Пловдив), Черно море и Левски Мехди Бурабия. Нападателният тандем беше оформен от голмайстора Мбала Нзола и преотстъпения от “росонерите” Малдини.

Още преди да е изминала и една минута Ориги пробва акробатичен удар, който се оказа неточен. В шестата минута Диас нанесе разчароващ далечен удар. В деветата минута Якуб Кивиор стреля от пряк свободен удар и така прати топката в обятията на Чиприан Татарушану. Малко след това Матия Калдара отклони топката при корнер, но вратарят успя да я избие. "Росонерите" отговориха с опасен пробив на Леао, но последвалият удар по земя на Ориги беше отразен от Бартломей Драговски. В 16-ата минута домакините се разминаха с това да открият резултата. Тогава изстрел на Крунич срещна напречната греда, а секунди по-късно вратарят с крак изби удар на Диас с глава. Две минути по-късно на Драговски му се наложи да се намеси и при далечен шут на Месиас. При последвалия корнер стражът улови слаб удар с глава на Ориги.

В 21-вата минута чудесно центриране на Исмаел Бенасер намери в наказателното поле Ернандес, който си овладя топката на гърди и с воле я прати в мрежата за 1:0. Последва петминутно преглеждане на ситуацията с ВАР, но в крайна сметка решението беше, че няма засада и голът остана. В 32-рата минута домакинската защита изпусна Калдара при корнер, но Татарушану спаси удара му с глава. В 39-ата минута Бенасер и Ернандес комбинираха с надеждата за ново попадение, но този път Драговски успя да се справи с удара на френския национал. В 43-тата минута Нзола преодоля излезлия извън наказателното си поле Татарушану, но последвалият му изстрел беше далеч от вратата. Малко след това Ориги отправи поредния си несполучлив удар. В добавеното време “Дявола” беше много близо до втори гол, но не успя да стигне до него. Тогава шут на Леао претърпя рикошет и след това срещна гредата, а добавката на Крунич беше спасена от Драговски. В секундите преди почивката Нзола направи нов пропуск.

Втората част започна с техничен удар на Месиас, който не беше проблем за Драговски. Малко след това вратарят спаси и поредния удар на Ориги в мача. В 57-ата минута Албин Екдал стреля с глава, но го направи неточно. Две минути по-късно Малдини отне топката от Месиас и с майсторски удар изравни резултата. Така той вкара първия гол на представител на своето семейство срещу "росонерите", както и първо попадение за тима си във визита през сезона. В 63-рата минута Месиас се опита да си изпроси дузпа, но вместо това беше санкциониран с жълт картон за симулация. В 65-ата минута резервата Тонали вкара страхотен гол с далечен шут. Последва обаче намеса на ВАР и попадението беше отменено заради фал на Фикайо Томори срещу Нзола за начало на головата атака. Веднага след това на терена се появи Христов.

В 79-ата минута резервата Даниеле Верде опита да изненада Татарушану с прехвърлящ удар, но не сполучи. В 82-рата минута се стигна до разправия между играчи на двата отбора. След нейния край Микаел Фабри показа жълти картони на Нзола, Жиру и Ернандес, заради което защитникът ще пропусне мача с Кремонезе в следващия кръг. Малко след това Татарушану улови топката след далечен изстрел на Верде. В 87-ата минута появилият се от пейката Шарле Де Кетеларе стреля от чудесна позиция, но си спечели само корнер. Две минути по-късно Тонали центрира към Жиру, който със странична ножица отбеляза победния гол за своя тим. В своята радост обаче нападателят си съблече фланелката, което означаваше втори жълт и червен картон, както и наказание за двубоя с Кремонезе. Малко преди края на срещата Тонали проведе самостоятелна контраатака, но Драговски улови удара му по земя, с което не допусна трети гол във вратата си.

Така Милан си отмъсти за домакинската загуба от този съперник през януари и в същото време се върна на втората позиция в класирането, като със своя актив от 29 точки задмина Аталанта. Лидерът Наполи обаче има преднина от цели 6 пункта. Специя пък остана точно над зоната на изпадащите на 17-ото място с едва 9 точки след седмата си поредна загуба като гост през кампанията.

МИЛАН - СПЕЦИЯ 2:1

1:0 Ернандес (21')

1:1 Малдини (59')

2:1 Жиру (89')

Милан: Татарушану, Калюлю, Габия, Томори, Ернандес, Крунич, Бенасер, Месиас, Диас, Леао, Ориги

Специя: Драговски, Ампаду, Калдара, Кивиор, Холм, Бурабиа, Екдал, Агудело, Амиан, Малдини, Нзола

Снимки: Imago