Мария Сакари си осигури място на полуфиналите на Финалния турнир на WТА

Мария Сакари си осигури за втори пореден сезон място на полуфиналите на Финалния турнир на Женската тенис асоциация  (WТА) на осемте най-добри през сезона с награден фонд 5  милиона долара.

Поставената  под номер 5 гъркиня надделя  над седмата Арина Сабаленка (Беларус) с 6:2, 6:4 за 97 минути на твърдите кортове във Форт Уърт (САЩ) и оглави класирането в група "Нанси Ричи" с две победи от два мача.

Сакари взе 9 от първите 11 гейма, но във втората  част Сабаленка успя да стигне до обрат от 0:3 до 4:3. С нова серия от три гейма гъркинята все пак стигна до успеха. Тя пристигна във Форт Уърт със само един успех над състезателка от топ 10 през сезона, а вече записа  два в първите си два  мача от турнира, след като на старта се справи с дебютантката Джесика Пегула  (САЩ) след два тайбрека.

"Ако не си достатъчно агресивен на корта, нямаш особени шансове. Ако бях по-пасивна, особено  срещу тенисистка като Сабаленка, която удря много здраво топката, просто щях да загубя. От доста време не бях записвала победи в по два сета над играчи от това ниво, така че съм доволна, чувството е ново. Мисля, че се представих впечатляващо, а усилената работа  най-после се изплаща", коментира Сакари.

В другата среща от групата втората поставена Онс Жабюр (Тунис) преодоля колебливо начало и спечели срещу третата  Пегула с  1:6, 6:3, 6:3,  за да запише първи успех в кариерата си във Финалния турнир на WТА.

"В първия сет тя игра много добре, изключително бързо. Топките бяха трудни, отскачаха много ниско. Знам, че тя  обича да използва такива удари и трябваше да намеря начин да се адаптирам и променя ритъма,  за да покажа моята игра. В първия ми мач няколко пропуснати точки ми костваха загубата. Вече разбирам, че в този турнир е важно да използваш всеки шанс ако искаш да печелиш. Срещу Джес не е лесно, но аз успях. Върнах се в играта с тази победа. Сега ми остава още един мач, който трябва също да спечеля, ако искам да продължа напред. Всеки дава 100 процента тук, така че трябва д бъда максимално концентрирана", коментира Жабюр.

Пегула допусна девета поредна загуба от състезателка от топ 5 на световната ранглиста, а с второто си поражение в надпреварата заема последното място в групата преди последния си мач срещу  Сабаленка.