Торино обезличи Милан и прекъсна впечатляващата му серия като гост

Торино записа домакински успех с 2:1 над шампиона Милан в двубой от 12-ия кръг на Серия "А". Победата на „биковете“ дойде след бързи попадения на Кофи Джиджи (35’) и Алексей Миранчук (37‘), а за „росонерите“ точен беше само Жуниор Месиас (67‘). С принос за поражението на миланския гранд беше и плахата му игра в нападение, довела до само един точен удар в мача. Това е първа шампионатна загуба за „Дявола“ на чужд терен от 20 ноември миналата година насам (12 победи и 5 равенства през този период), когато тимът отстъпи с 3:4 на „Артемио Франки“ срещу Фиорентина.

Стефано Пиоли предприе цели пет промени след погрома с 4:0 над Динамо (Загреб) в Шампионска лига. В защита единственото ново име беше това на Фикайо Томори, който замени Симон Кяер. Пред него титуляр беше Томазо Побега вместо Исмаел Бенасер. По десния фланг се появи Жуниор Месиас за сметка на Анте Ребич. Плеймейкър този път беше Браим Диас, а не Шарле Де Кетеларе, докато на върха на атаката застана Дивок Ориги на мястото на Оливие Жиру. Домакините играха в 3-4-2-1 с бившия играч на „росонерите“ Пиетро Пелегри като централен нападател.

Още в третата минута пред Рафаел Леао се откри възможност да стреля, но той прати топката високо над вратата. След още три минути португалецът пропиля второ положение, след като не отигра добре нов пас на Диас към него. Последва затишие, което беше нарушено в 19-ата минута. Тогава Пелегри опита удар, който Чиприан Татарушану изби в корнер. Секунди по-късно Пер Шуурс също стреля, но вратарят улови топката. В 33-тата минута Леао направи третия си пропуск за вечерта след поредния си разочароващ шут.

Две минути след това при центриране от пряк свободен удар Джиджи засече топката с глава и така откри резултата в полза на "биковете". Така те вкараха гол срещу този опонент за първи път от 499 игрови минути насам. Още в 37-ата минута те поведоха с 2:0. Тогава тимът се възползва от грешки в противниковата защита и Миранчук успя да удвои преднината с изстрел по земя. До почивката единствената нова възможност за гол се откри пред Пелегри, но ударът му с глава се оказа неточен.

През цялото първо полувреме "росонерите" не отправиха нито един точен удар. Така на почивката Пиоли реагира с тройна смяна, като в игра влязоха Сержиньо Дест, Де Кетеларе и Ребич, които замениха съответно Пиер Калюлю, Диас и Леао. Това оживи играта на тима, като в 50-ата минута Ребич центрира остро, но Ориги и Месиас се разминаха с топката. В 53-ата минута пък Дест пробва далечен шут, който отиде към графата "неточни". Пет минути по-късно Татарушану увисна при центриране от фал, но ударът на Алесандро Буонджорно  с глава се оказа доста разочароващ.

Така се стигна до 67-ата минута, когато гостите вкараха гол с първия си точен удар в срещата. Тогава Ваня Милинкович-Савич излезе от наказателното си поле, за да пресрещне топката. Месиас обаче я отне от притежанието на Буонджорно и веднага я прати в опразнената мрежа. От Торино поискаха отмяна на попадението заради нарушение в атака, но съдията не уважи тези претенции. Нервите на наставника им Иван Юрич не издържаха и минути по-късно той беше изгонен от скамейката с червен картон. В оставащото време гостите очаквано владееха инициативата, но по никакъв начин не застрашиха противниковата врата и така не успяха да избегнат поражението.

Тази загуба не само сложи край на поредицата на Милан от четири шампионатни победи, но и го отдалечи от лидера Наполи в класирането. „Росонерите“ се свлякоха на третата позиция с актив от 26 точки и вече изостават на цели 6 от „партенопеите“. Торино пък се движи на деветото място със 17 спечелени пункта.

ТОРИНО - МИЛАН 2:1

1:0 Джиджи (35')

2:0 Миранчук (37')

2:1 Месиас (67')

Торино: В. Милинкович-Савич, Джиджи, Шуурс, Буонджорно, Синго, Лукич, Ричи, Лазаро, Миранчук, Влашич, Пелегри

Милан: Татарушану, Калюлю, Габия, Томори, Ернандес, Тонали, Побега, Месиас, Диас, Леао, Ориги

Снимки: Gettyimages