Милица Мирчева спечели полумаратона на Пловдив с 1:14:24

Седмото издание на маратон на Пловдив се проведе само на дистанция 21.1 км на 30 октомври в идеални метереологични условия. Тази година пълната маратонска дистанция не можа да бъде реализирана поради улични ремонти във втория по големина български град.

Така на дистанция полумаратон (21.0975 км) се събраха всички регистрирани участници и завършиха 867 бегачи от няколко държави.

Националната рекордьорка на 10 000 м, полумаратон и маратон – Милица Мирчева (Атлет – Мездра) победи убедително при жените с време 1:14:24, като само седем мъже бяха по-бързи от нея. Нейна подгласничка стана балканската шампионка на маратон Маринела Нинева (Локомотив – Дряново) – 1:17:34, а трета завърши Симона Неделчева (Бегач – София) – 1:20:21.

Милица спечели 1500 лв за победата си, а Нинева 1000 лв от различните бонуси на състезанието. Неделчева пък си тръгна от Пловдив с 600 лв.

При мъжете тройката бе окупирана от африкански бегачи. Редуан Ноиуни (Мароко), който е победител в Софийския маратон през 2020-а, финишира първи с 1:06:04 пред сънародниката си Хаджадж Ел Джибли – 1:07:28 и Исмаил Сенанджи (Уганда) – 1:10:21.

Най-бързите българи бяха Иван Попов – 1:10:32, Ивайло Вълев – 1:11:53 и Мирослав Спасов – 1:13:15. Месец преди да навърши 48 години ветеранът Росен Лилов е седми в общото класиране и четвърти от българите с 1:13:53.