Рилски спортист не успя да отвърне на силата на Шоле

Отборът на Рилски спортист инкасира трето поражение в груповата фаза на ФИБА Къп. Носителите на Купата и Суперкупата на България не успяха да се противопоставят на един от най-силните френски отбори през настоящия сезон - Шоле, и отстъпиха с крайното 65:83 (13:18, 13:18, 18:22, 21:25) в зала “Арена Самоков”.

Така шансовете на сребърните медалисти в НБЛ за продължаване към елиминациите на втория по сила турнир на ФИБА се смалиха драстично, тъй като българският тим остава на последното място в група “E” с баланс от 0-3. Шоле излиза временно на първата позиция с актив от 2-1, докато Мехелен е втори с 2-0, а Орадя е с 1-1. Именно двата тима излизат един срещу друг утре, когато ще стане ясна картинката след края на първите три кръга в групата.

Реално, самоковци отсъпваха с толкова много на своя съперник през първото полувреме, като основната причина за създалия се двуцифрен аванс на почивката бе липсата на точен мерник от страна на домакините, които започнаха мача със стрелба 1/11 от тройката. По-опитният и класен отбор в лицето на Шоле, в който се състезават бившият избор №17 в Драфта на НБА Джъстин Патън и бившият френски национал Ким Тили, се възползва от пропуските на опонента си и отвори преднина, която бе увеличена до близо 20 точки в третата част и задържана до финалната сирена.

32 Рилски спортист - Шоле

Естествено, класният тим на Шоле намери начин да се измъкне от дупката и да възстанови контрол над двубоя, най-вече заради наличието на американските си попълнения - серия от шест безответни точки за гостите и резултат 9:12 в тяхна полза. Като цяло и двата отбора не впечатляваха с особено високи проценти при стрелбата, само че понатрупалите се безуспешни опити на Рилски спортист от тройката започваха да оказват своето влияние и не чак толкова по-добрият отбор на Шоле изведнъж дръпна с аванс от пет точки при 11:16 към края на първата четвърт. До този момент българският състав беше 1/11 от далечно разстояние, при това повечето стрелби от тази зона бяха отворени. В крайна сметка първата четвърт приключи при резултат 13:18 в полза на представителя на Франция.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

С пет поредни точки на бившия френски национал Ким Тили гостите успяха да увеличат аванса си в подножието на двуцифрените размери при 15:23. Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров се предпазиха от по-лошо стечение на обстоятелствата, след като благодарение на изцяло индивидуалните изяви на гарда Брендън Рандълф домакините намалиха пасива си до четири точки при 19:23. За съжаление обаче българският тим не можа да се залепи плътно до своя опонент, като вместо това отборът на Шоле се възползва от пропукването в защитата на Рилски и отново се изстреля напред с осем точки при 19:27 в средата на втората част.

Таймаутът също не помогна на момчетата на Удо, които вече се намираха с двуцифрен пасив зад своя съперник, след като тройка на Гейлор Курие намери целта за 19:30. Тройка с табло на Александър Янев съкрати щетите за Рилецо, като след това отново той бе точен след залъгващо движение, за да направи резултата 24:32 в полза на Шоле при оставащи две минути до края на първото полувреме. Лошата вест за треньорския щаб на домакините бе третото лично нарушение на Янев, който бе заменен веднагически от Еван Бати. До края на полувремето тимът на Шоле успя да си върне двуцифрената преднина и да поведе с 26:36 на голямата почивка.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Домакините решиха да заложат на Еван Бати вместо Александър Янев в стартовата си петица за третата четвърт, имайки предвид факта, че ветеранът имаше три фаула на сметката си до момента. По-класният отбор на Шоле обаче наказваше българския тим не само от близко, но и от далечно разстояние, като Джъстин Патън и Терънс Кемпбъл изведоха гостите напред с 14 точки при 27:41. Все пак тимът на Людмил Хаджисотиров не се предаваше и продължаваше да гони французите, а събуждането у Димаджио Уигинс и Еван Бати се забелязваше и разликата спадна до осем точки при 37:45 след добавка на втория. Взетото прекъсване от щаба на гостите обаче им помогна да възстановят не само концентрацията си, но и двуцифрения си актив в мача, след като бившият избор в Драфта на НБА Джъстин Патън и компания направиха резултата 39:51 в полза на своя тим.

За съжаление завърналият се на терена Александър Янев направи четвърто лично нарушение, а тимът на Шоле вече започваше да се измъква с твърде голяма разлика напред в резултата. Френският тим достигна до най-голямата си преднина в мача при 41:58, благодарение на силна серия в комбинация с твърде прибързани стрелби от страна на състезателите на Рилски спортист. Все пак четвъртината завърши с успешна стрелба от тройката на Еван Бати, като при коша имаше и сериозни съмнения за фаул, който обаче не бе свирен от съдийското трио - 44:58 в полза на Шоле преди старта на финалния период.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Носителите на Купата и Суперкупата на България не намира начин да изпълнят план минимум и да стопят известна част от пасива си в началото на последната четвърт, като напротив - Шоле отново имаше за какво да е радостен, тъй като активът на френският тим доближи 20-те точки при 47:65 и оставащи седем минути до финалната сирена. В крайна сметка гостите удържаха предварително изградения си аванс и заслужено триумфираха с крайното 65:83.

Бившият играч от НБА Джъстин Патън завърши с 13 точки за победата на Шоле, докато Пери Елис, Гейлър Курие и Доминик Артис нанизаха по още 11 точки.

Брендън Рандълф и Димаджио Уигинс бяха най-резултатни за Рилски спортист, като двамата реализираха по 16 точки за българския тим. Еван Бати се отличи с 12 точки, а Чавдар Костов финишира с 11 точки и 6 борби.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Рандълф 16, Деян Карамфилов 3, Чавдар Костов 11, Александър Янев 7, Димаджио Уигинс 16 (Еван Бати 12, Крис Минков, Васил Попов)

ШОЛЕ: Терънс Кембъл 5, Доминик Артис 11, Борис Диало 2, Джъстин Патън 13, Пери Елис 11 (Гейлър Курие 11, Уго Робино 9, Ким Тили 7, Нил Сако 7, Енцо Гуду-Синя 7)

Снимки: Владимир Иванов