"Трето полувреме" преди Румъния - Украйна

Азаренка, Андрееску, Квитова и Бенчич с успешен старт в Гуадалахара

Двукратната шампионка в турнирите от Големия шлем Виктория Азаренка (Беларус) започна с победа в последната за сезона надпревара от сериите WТА 1000 в Гуадалахара (Мексико) с награден фонд 2,527 милиона долара.

Азаренка надделя с 6:4, 6:2 над 20-годишната рускиня Елина Аванесян. Тя взе първия сет с единствен пробив в седмия гейм, а във втората част спечели четири поредни гейма, за да триумфира.

Във втория кръг тенисистката от Беларус ще срещне водачката в схемата Паула Бадоса (Испания).

Аванесян направи дебют в основната схема на състезание от WТА 1000, след като в последния момент замени като "щастлива губеща" от квалификациите отказалата се заради заболяване китайка Шуай Чжан.

Шампионката от Откритото първенство на САЩ през 2019 година Бианка Андрееску (Канада) също направи успешен старт след 6:2, 6:4 над швейцарската левичарка Джил Тайхман. Така тя очаква среща с 16-ата поставена Петра Квитова (Чехия), която елиминира Бернарда Пера (САЩ) с 6:3, 7:5. Квитова навакса пасив от 1:3 в първия сет, а във втората част реализира решаващ пробив в 11-ия гейм, след което затвори мача при собствен сервис.

Рускинята Людмила Самсонова, която от август насам спечели турнирите във Вашингтон, в Кливланд и в Токио, надделя в първия кръг над естонката Кая Канепи с 6:1, 7:5, след като навакса изоставане от 1:3 гейма във втората част, за да запише 18-а победа в последните си 21 мача. Тя очаква номер 2 в схемата Арина Сабаленка (Беларус).

Олимпийската шампионка от Токио 2020 Белинда Бенчич (Швейцария) спечели трудно срещу финалистката от Откритото първенство на САЩ през миналия сезон Лейла Фернандес (Канада) със 7:5, 6:7(1), 6:3.

Десетата поставена Бенчич можеше да стигне доста по-рано до успеха, но пропиля аванс от 4:2 гейма във втория сет, а в последвалия тайбрек пропусна още пет мачбола. В третата част тя дръпна с 5:2 и задържа аванса си, за да си осигури среща с победителката в Откритото първенство на САЩ през 2017 година Слоун Стивънс. Американката Стивънс се справи убедително с чешката квалификантка Линда Фрухвиртова с 6:0, 6:2.

Поставената под номер 15 Екатерина Александрова (Русия) отпадна след поражение от колумбийката Камила Осорио с 4:6, 6:7(8).  Двубоят започна с размяна на осем пробива, а Александрова загуби първия сет, след като така и не успя да спечели подаването си в него. Във втората част рускинята навакса изоставане от 1:4, като при 6:5 гейма дори сервираше за изравняване на резултата, но не успя. Тя пропусна два сетбола в последвалия тайбрек, който Осорио взе със серия от три поредни разигравания.

Надпреварата в Гуадалахара е последната от сериите WТА 100 преди финалния турнир на осемте най-добри през сезона във Форт Уърт (САЩ), който започна в края на октомври. В Мексико участват шест от тенисистките от топ 10, но водачката в световната ранглиста Ига Швьонтек (Полша) реши да си вземе почивка, след като през миналата седмица триумфира в Сан Диего.