Спартак оглави елита след победа над Левски, Чернокожев наказа бившия си отбор

Спартак Плевен триумфира за втори пореден път в НБЛ. След като преди седмица възпитаниците на Тодор Тодоров победиха ЦСКА, то днес те взеха скалпа и на другия столичен отбор в мъжкия баскетболен елит - Левски. Плевенчани спечелиха двубоя със 77:65 (20:17, 15:17, 23:17, 19:14) в последна среща от втория кръг на шампионата.

Така тимът на Спартак Плевен вече е лидер във временното класиране след изиграването на първите два кръга. Амбициозният състав разполага с перфектен актив от 2-0 на сметката си, като зад него се нареждат Берое, Рилски спортист и Черноморец, които също са без загуба до момента. Левски пък е в дъното на колоната, след като и през миналата седмица загуби двубоя си срещу Рилецо в столицата.

За плевенчани предстои гостуване на Берое в Стара Загора в неделя, докато Левски ще почива, а на 30 октомври се изправя срещу шампиона Балкан в Ботевград.

Изключителен мач за домакините днес направи Цветомир Чернокожев. Тежкото крило влезе от резервната скамейка, но това не му попречи да завърши мача като най-резултатен за победителите с 18 точки и 3 борби, при това със само два пропуска от игра - 7/9, включително 4/5 от тройката.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Срещата в зала "Балканстрой" започна с бърза размяна на водачеството между двата тима, като в първите 180 секунди от битката нито един от двата отбора не успя да си изгради по-сериозен аванс в резултата. Златин Георгиев и Мартин Маринов си поделиха по една тройка, като след точните изстрели на двамата ветерани резултатът стана 7:6 в полза на Спартак. Въпреки че влязоха в ролята на аутсайдер, "сините" продължаваха да натискат и да се опитват да се отскубнат с преднина, като комбинация между Алън Арнет и Райън Райт увеличи разликата до три точки при 9:12 в полза на столичани.

В този момент 211-сантиметровата нова придобивка на Левски Джон Флорвиъс направи официалния си дебют с тима. За домакините пък Николай Маринов нямаше спиране в откриващата четвърт, като гардът вече бе отбелязал 7 от 13-те точки на плевенчани - 13:14. Самият мач протичаше с много физически сблъсъци между състезателите на двата отбора и напълно логично и двата тима влязоха в "бонус"-а до края на периода. Все пак възпитаниците на Тодор Тодоров дръпнаха с три точки аванс след края на първата четвърт, благодарение на тройка на Ивко Ивков и два успешни наказателни удара от Николай Маринов - 20:17.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Наличието на Флорвиъс на терена придаде съвсем различен облик за отбора на Левски, който се опитваше да намира гиганта в подкошието и той се отплащаше за гласуваното доверие с шест бързи точки. Спартак Плевен обаче остана лидер в двубоя, водейки с 23:21 в началото на третата четвърт. След това настана известен хаос на паркета, тъй като и домакините, и гостите извършиха доста грешки и неточности в офанзивен план. "Сините" върнаха паритета на таблото за момент след два отбелязани наказателни изстрела от Райън Райт, но след това Симеон Илиев отново изведе плевенчани напред при 25:23.

Домакините пропуснаха възможност да се измъкнат с повече от едно притежание разлика в резултата, но веднага след това Алън Арнет отново демонстрира класата си и изработи три поредни точки в актива на гостите, за да ги доближи на точка зад своя опонент при 27:26. Малко след това заваляха и успешните стрелби от далечна дистанция, като с по една такава се отличиха Цветомир Чернокожев от Спартак и Лъчезар Димитров и Алън Арнет от Левски. Така резултатът след близо 18 минути игра в Плевен сочеше тотално равенство при 32:32. Чернокожев отново вдигна публиката на крака с третата си тройка в мача срещу бившия си отбор, но хитростта на Златин Георгиев му помогна да грабне борба в нападение и да оформи крайното 35:34 след едно полувреме игра.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Второто полувреме стартира с втората тройка в мача на гарда на Левски Лъчезар Димитров, който върна преднината в актива на гостите при 35:37. Последва още една смяна на водачеството при 38:37, само че след това звездата на "сините" Алън Арнет започна наказателна акция и реализира седем последователни точки за своя тим, за да го изведе напред с най-голямата му преднина до този момент - шест точки при 38:44. Американецът пък вече имаше 18 точки на сметката си и бе най-резултатен в двубоя до момента.

Плевенчани намериха стрелбата си от тройката в най-важния момент, и то от човек без нито една точка досега - Николай Стоянов, който вкара първите си три точки зад дъгата. Отборът на Левски обаче удържаше преднината и водеше с 43:46 при преполовяването на третата четвърт. Тройка на Ивко Ивков обаче възстанови равенството на таблото, а след това плевенчани се възползваха от грешка на съперника, за да може Ивков отново да отбележи, този път на два пъти от наказателната линия - 49:47 в полза на спартаклии.

Серията от безответни точки за домакините не продължи дълго, тъй като Джон Флорвиъс отново направи разликата само две при 51:49 с оставащи около две минути до края на третия период. Момчетата на Тодор Тодоров обаче категорично се намираха в устрем, а след като Цветомир Чернокожев наниза две точки Мартин Маринов го последва с тройка, чрез която Спартак вдигна преднината си до седем при 56:49. В крайна сметка плевенчани разполагаха със същия аванс преди старта на последната част при 58:51.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Домакините от Плевен допуснаха разликата да се смъкне до шест точки след хубави изяви на Джон Флорвиъс, но след това те отново показаха, че са по-добре играещият отбор през днешния ден. Две поредни хубаво завършени нападения от страна на плевенчани осигури ръст на дистанцията до двуцифрените размери, след като Евгени Хаджирусев и Цветомир Чернокожев реализираха за 65:55 в полза на домакините. В следващите минути плевенчани дори увеличиха актива си до 12 точки след тройка на Станимир Маринов за 69:57. Вече липсваше свежест у редиците на гостите, а основният им реализатор Алън Арнет почти нямаше досег до топката във финалния период.

Така нападенията на "сините" ставаха все по-трудни, докато от другата страна балансираният отбор на Спартак можеше да избира на кое свое оръжие да заложи. Николай Стоянов успя да надхитри Златин Георгиев и да си изкара фаул от тройката, като крилото наниза два от тях за 71:59 при оставащи три минути до финалната сирена. Арнет напомни за себе си, но твърде късно, като чрез него Левски съкрати дистанцията до осем точки при 73:65 с оставащи 56 секунди на таблото. В крайна сметка Спартак удържа изградената си преднина и триумфира заслужено с крайното 77:65.

Освен 18-те точки на Чернокожев, с още 13 се отличи Мартин Маринов. Ивко Ивков също се включи отлично от скамейката с 12 точки за 15 минути.

Алън Арнет бе над всички за Левски с 20 точки и 6 борби в дебюта си за тима. Другият дебютант Джон Флорвиъс наниза 14 точки, а с дабъл-дабъл от 11 точки и 14 борби се отчете Златин Георгиев.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

СПАРТАК ПЛЕВЕН: Мартин Маринов 13, Николай Маринов 9, Николай Стоянов 8, Димитър Маринчешки 2, Барет Бенсън (Цветомир Чернокожев 18, Ивко Ивков 12, Евгени Хаджирусев 6, Станимир Маринов 5, Симеон Илиев 4, Иван Петров)

ЛЕВСКИ: Алън Арнет 20, Лъчезар Димитров 8, Златин Георгиев 11, Николай Михайлов 2, Райън Райт 6 (Джон Флорвиъс 14, Асен Великов 4, Момчил Кадиев, Марио Боянов, Максим Бочев)