Йоана Илиева след спечелената историческа квота за Париж

Тонали отново се превърна в герой за Милан във Верона

Италианският шампион Милан записа труден успех с 2:1 при визитата си на Верона в късния неделен двубой от 10-ия кръг на Серия "А". Двата тима си размениха ранни попадения, след като Мигел Велосо (9’) си отбеляза автогол в полза на „росонерите“, а Корай Гюнтер (19’) беше точен за „джалоблу“ с помощта на голям рикошет. Все пак победният гол беше отбелязан от Сандро Тонали (81’), който се разписа два пъти за успеха с 3:1 на „Дявола“ на същия стадион в началото на май.

Стефано Пиоли, за когото това беше мач номер 150 начело на Милан, предприе само една промяна в стартовия си състав след загубата с 0:2 от Челси в Шампионската лига. Става въпрос за Ясин Адли, който замени Исмаел Бенасер. Така той получи първия си двубой като титуляр за тима и действаше зад централния нападател, който отново беше Оливие Жиру. Дебютиралият начело на домакините Салваторе Бокети пък разположи своя отбор в 3-4-2-1 с Тома Анри на върха на атаката.

Гостите откриха резултата с първата си по-сериозна атака. В 9-ата минута Рафаел Леао проби в наказателното поле и опита пас, но топката се отклони във Велосо и влетя в собствената му мрежа. Само две минути по-късно Жиру можеше да удвои преднината, след като прехвърли Лоренцо Монтипо със своя удар, но топката мина встрани от вратата. Вместо това домакините възстановиха равенството още в 19-ата минута. Тогава Гюнтер опита слаб удар, който обаче беше отклонен от Матео Габия и така топката се оказа неспасяема за Чиприан Татарушану. Впоследствие темпото на игра спадна и единственото по-сериозно положение беше в 45-ата минута, когато Гюнтер игра с глава от чудесна позиция, но не успя да насочи топката в правилната посока. "Росонерите" пък се оттеглиха на почивката без точен удар.

Пиоли реагира с двойна смяна, пускайки в игра Дивок Ориги и Анте Ребич, заменили съответно Жиру и Браим Диас. Още в началото на втората част "мастифите" организираха опасна контраатака, но шутът на Айдин Хрущич се оказа неточен. Веднага след това Ребич отговори с удар от добра позиция, който обаче беше отразен от Монтипо. В 56-ата минута резервата Роберто Пиколи засече центриране на Велосо с глава, но напречната греда спря неговия изстрел, а добавката на Гюнтер мина малко над вратата. В 63-тата минута гостите поискаха дузпа за нарушение срещу Леао, но такава не последва. Малко по-късно Пиколи опита воле, което обаче беше уловено без проблем от Татарушану. В 76-ата минута Тео Ернандес пробва далечен шут, който беше отразен от Монтипо. Секунди след това Ребич стреля опасно с глава, но вратарят изби и този удар.

В 79-ата минута Ориги също се опита да се разпише, но безуспешно. Две минути по-късно Ребич пусна пас към Тонали, който със своя шут прокара топката между краката на вратаря за 2:1 в полза на своя тим. В 87-ата минута резервата Малик Тиау направи важна намеса и блокира шут на Фабио Депаоли. "Джалоблу" поискаха дузпа за игра с ръка, но ВАР реши, че нямат основания за това. В последната минута от редовното време Татарушану увисна при центриране и на Тиау отново му се наложи да блокира удар, но този път на резервата Милан Джурич. След това топката срещна ръката на появилия се от пейката Томазо Побега, но тя беше прилепена към тялото му. Секунди преди края на мача Тонали отново можеше да се разпише, но този път Монтипо изби шута му и резултатът остана непроменен.

Така с третата си поредна шампионатна победа Милан събра 23 точки и вече е еднолично трети в класирането след днешното реми между Лацио и Удинезе. Верона пък остава на 18-ата позиция в зоната на изпадащите с едва 5 спечелени пункта.

ВЕРОНА - МИЛАН 1:2

0:1 Велосо (9' - автогол)

1:1 Гюнтер (19')

1:2 Тонали (81')

Верона: Монтипо, Хиен, Гюнтер, Маняни, Фараони, Тамезе, Велосо, Депаоли, Хрущич, Верди, Анри

Милан: Татарушану, Калюлю, Габия, Томори, Ернандес, Крунич, Тонали, Диас, Адли, Леао, Жиру

Снимки: Gettyimages