Китайка измъчи Швьонтек в Сан Диего

Водачката в световната ранглиста по тенис Ига Швьонтек (Полша) се класира за четвъртфиналите на турнира на твърда настилка в Сан Диего (САЩ) с награден фонд 757900 долара.

Швьонтек надделя над китайката Цинвън Чжън с 6:4, 4:6, 6:1 след 2:20 часа. Полякинята взе първия сет с единствен пробив в деветия гейм, а в същия гейм на втората част тя пропусна пет брейкбола и след това 28-ата в света Чжън спечели за първи път подаването й, за да изравни. В третия сет Швьонтек доминираше и със серия от пет поредни гейма стигна до успеха.

Така тя записа 61-ва победа през сезона и се класира за 12-ия си четвъртфинал през годината, с което е лидерка в Тура и по двата показателя.

"Цинвън има по-различен стил на игра. Тя удря форхенд с много топспин и топката отскача доста високо. Затова и днес ми трябваше време, за да се адаптирам. Като цяло всеки първи мач в турнир е труден, защото трябва да свикнеш с условията", коментира полякинята.

Следващата съперничка на Швьонтек ще бъде поставената под номер 8 представителка на домакините Коко Гоф в повторение на финала на "Ролан Гарос".

Полякинята вече записа победи в три мача срещу Гоф без загубен сет през сезона, а през 2022 година на американска земя тя вече спечели титлите в Индиън Уелс, Маями и на Откритото първенство на САЩ, като постигна 21 победи в 22 мача.

Гоф имаше тежък физически мач от втория кръг срещу канадката Бианка Андрееску, който измъкна с 6:4, 4:6, 6:3 след два часа и половина. Американката беше в сложна ситуация при 0:2 и 15:40 при собствен сервис в решаващия трети сет, но успя да реализира обрат срещу шампионката от Откритото първенство на САЩ за 2019 година Андрееску.

Друга представителска на домакините Медисън Кийс също продължава напред. Тя елиминира осмата поставена Даря Касаткина (Русия) с 6:4, 6:3 и записа победа  номер 250 в кариерата си в Тура. Американката очаква на четвъртфиналите сънародничката си Джесика Пегула, четвърта в схемата.

Поставената под номер 3 Арина Сабаленка от Беларус също достигна четвъртфиналите след успех над победителката от Откритото първенство на САЩ за 2017 година Слоун Стивънс. Представителката на домакините Стивънс, която се включи с "уайлрд кард", започна много убедително, но след 2:2 във втория сет Сабаленка взе 10 от следващите 13 гейма и реализира обрат. Така  за място на полуфиналите тя ще играе срещу хърватската квалификантка Дона Векич, от която има четири загуби в пет мача.

Втората в схемата Паула Бадоса (Испания) нямаще особени проблеми срещу квалификантката Луиза Кирико (САЩ) и за 53 минути стигна до успеха с 6:0, 6:3. Бадоса ще играе на четвъртфиналите срещу финалистката от Откритото първенство на Австралия Даниел Колинс (САЩ).