Милан показа зъби и нанесе сериозен удар по амбициите на Юве

Отборът на Милан показа атакуващ футбол и записа домакински успех с 2:0 над Ювентус в дербито от 9-ия кръг на Серия "А". Двете попадения бяха отбелязани от Фикайо Томори (45+1’) и Браим Диас (54’), като второто беше особено впечатляващо. С този успех италианският шампион се изравни на върха в класирането с Наполи и Аталанта, а “Старата госпожа” остана далеч от първото място.

Стефано Пиоли предприе цели четири промени в своя състав след тежката загуба с 0:3 от Челси в Шампионската лига. Пиер Калюлю беше преместен отдясно за сметка на Сержиньо Дест, така че за първи път през този сезон Матео Габия беше титуляр в центъра на отбраната. Както се очакваше, възстановеният от травмата си Тео Ернандес се завърна сред 11-те, което прати Фоде Бало-Туре обратно на пейката. Разочаровалият срещу лондончани Шарле Де Кетеларе също стартира там, като този път плеймейкър беше Диас. Голямата изненада обаче беше свързана с появата на Томазо Побега, който замени Раде Крунич. На върха на атаката за пореден път беше Оливие Жиру

Масимилиано Алегри днес е решил да заложи на формацията 4-4-2, също извършвайки четири промени след победата с 3:1 над Макаби (Хайфа) в ШЛ. В защита отсъства контузилият се Матия Де Шилио, но там се появяват капитанът Леонардо Бонучи и Алекс Сандро. Анхел Ди Мария е наказан, така че Хуан Куадрадо е придвижен напред в дясната част на халфовата линия. Мануел Локатели е заменил Леандро Паредес в средата на терена, а партньор в атака на Душан Влахович е Аркадиуш Милик.

Преди началото на мача феновете на Милан устроиха впечатляваща хореография, обхванала и четирите трибуни, като на всяка една от тях беше изобразено нещо, свързано с клуба: емблемата, Скудетото, името и датата на създаването на клуба, както и надписът “Курва Суд”, което е наименованието на най-страстните тифози на “росонерите”.

Първото по-сериозно положение в мача дойде в 9-ата минута, когато Куадрадо опита удар по земя, който мина покрай далечната греда. Три минути по-късно Милик също отправи шут, който беше уловен от Чиприан Татарушану. Малко след това Данило също пробва мерника си, като шутът му завърши в аут. Въпреки това домакините бяха тези, които за малко не откриха резултата. В 20-ата минута при центриране от корнер Калюлю отклони топката с глава, а след това Рафаел Леао игра с пета, с което прати топката в близката греда.

В 29-ата минута именно португалецът стреля от малък ъгъл и си изпроси корнер. Той обаче поиска дузпа за игра с ръка на Влахович, но бърза проверка с ВАР показа, че няма нужда от това. В 34-ата минута Леао получи възможност да нанесе далечен шут, но този път другата греда спря топката. Малко по-късно Исмаел Бенасер също стреля от дистанция, като топката прелетя над вратата.

Все пак в добавеното време “росонерите” стигнаха до гол. Тогава те получиха корнер, след като Даниеле Орсато не уважи претенциите на гостите за нарушение на Ернандес срещу Куадрадо. При въпросния корнер Жиру пробва удар, който срещна тялото на Томори. Защитникът обаче също стреля и така откри резултата в полза на своя тим.

В началото на втората част именно Ернандес беше изблъскан от Влахович, но и този път съдията даде авантаж. Това доведе до шут на Данило, който обаче беше твърде разочароващ. Така се стигна до 54-тата минута и блестящия гол на Диас. Тогава испанецът се възползва от лош пас на Влахович и спечели топката в своята половина, след което се впусна в продължителен рейд, с който подмина първо Бонучи, а след това и Милик. Накрая той нахлу в наказателното поле и отправи шут, който се оказа неспасяем за Шчесни. След попадението плеймейкърът си свали фланелката и я показа на феновете от близката трибуна.

Последваха неточни удари с глава на Жиру и резервата Крунич. В 67-ата минута Милан можеше да вкара нов гол. Тогава Ернандес беше изведен сам срещу вратаря. Левият бек избяга настрана и задържа топката, като вместо да подаде на Леао, той стреля неточно. В 71-вата минута Юве най-после стигна до голова възможност, но тогава Татарушану без проблем улови топката след удар с глава на Милик. В 78-ата минута домакините отново поискаха дузпа - този път за игра с ръка на Бремер, но реферът отново не посочи бялата точка. В 84-тата минута комбинация между Милик и Мойс Кийн доведе до шут на резервата, но добра намеса на Калюлю доведе до корнер.

В 90-ата минута Кийн опита нов изстрел, като този път Татарушану беше този, който изби в корнер. Последното голово положение се откри пред резервата Дивок Ориги, но Войчех Шчесни отрази неговия шут. Малко преди края се стигна до разправия между играчите на двата отбора, като с жълти картони бяха санкционирани Кийн, влезлият като смяна Паредес и Сандро Тонали.

Така Милан събра 20 точки, колкото имат Наполи и Аталанта. Заради головата си разлика “росонерите” са втори, като другите два тима ще играят мачовете си от кръга в неделя. Ювентус продължава да бъде със само три шампионатни успеха до момента, като неговите 13 пункта му отреждат едва осмата позиция.

МИЛАН - ЮВЕНТУС 2:0

1:0 Томори (45+1')

2:0 Диас (54')

Милан: Татарушану, Калюлю, Габия, Томори, Ернандес, Тонали, Бенасер, Побега, Диас, Леао, Жиру

Ювентус: Шчесни, Данило, Бонучи, Бремер, Сандро, Куадрадо, Локатели, Рабио, Костич, Влахович, Милик

Снимки: Imago