Онс Жабюр отпадна на четвъртфиналите на домашния си турнир в Монастир

Поставената под номер 1 в схемата Онс Жабюр сензационно отпадна на четвъртфиналите на турнира на твърда настилка в Монастир, Тунис. Представителката на домакините, която игра във финалите и на "Уимбълдън", и на Откритото първенство на САЩ тази година, отстъпи с 3:6, 6:4, 4:6 на американката Клеър Лиу. Жабюр, която е втора в световната ранглиста, влезе лошо в мача и допусна ранно изоставане от 0:3 гейма, което отвори пътя на Лиу към спечелването на първия сет.

Във втория сет пробивите изобилстваха заради сериозния брой грешки и от двете страни на мрежата. Тунизийката водеше с 3:1 и с 5:3 гейма, но позволи на Лиу да реализира пробив и да сервира за оставането в сета.

Тук обаче дойде нов пробив за Жабюр, с който тя изравни резултата в сетовете. В началото на третия сет изглеждаше така, че Жабюр най-после има контрол над мача, но изненадващо Лиу отново проби първа за 4:3. В следващите два гейма последва нова размяна на пробиви и в крайна сметка Лиу, която е номер 73 в света, записа една от най-престижните си победи.

На полуфиналите американката ще играе с победителката от мача между белгийката Елизе Мертенс и японката Моюка Учиджима.

В другия полуфинал съпернички ще бъдат французойката Ализе Корне и рускинята Вероника Кудерметова. Корне спечели със 7:5, 7:6(7) срещу словенката Тамара Зиданшек, докато Кудерметова нямаше големи затруднения с друга французойка - Диан Пари, и я победи с 6:4, 6:1.

Наградният фонд на първото издание на турнира в Монастир е 251 750 щатски долара.

Снимки: Imago