Сериозна борба за "Атлетка на Европа" за 2022 г.

Европейската атлетика обяви финалистките за “Атлетка на Европа” за 2022 година. Победителката ще бъде обявена на 22 октомври на Гала вечер в Талин (Естония). Миналата година това признание заслужи Сифан Хасан, която спечели три олимпийски медала в Токио - златните на 5000 и 10 000 метра и бронзов на 1500 м.

Тази година трите финалистки, които ще си оспорват наградата, са Фемке Бол (Нидерландия), Ярослава Магучих (Украйна) и Нафисату Тиам (Белгия).

Бол спечели седем медала от големите шампионати през 2022 г., включително и исторически требъл на Европейското първенство в Мюнхен.

Там тя стана първият атлет в историята (мъже и жени) с европейски титли на 400 м и 400 м/пр. 22-годишната Бол изведе и женската щафета на Нидерландия до злато на 4 по 400 м с 3:20.87 минути. Бол постави и 6 национални рекорда през годината.

Тя спечели 10 от своите 11 състезания на 400 м/пр през сезона, като беше победена единствено от Сидни Маклафлин, която спечели световната титла в Юджийн със световен рекорд от 50.68 секунди. Бол постигна и върхов резултат в света за всички времена на 300 м/пр - 36.86 сек в Острава.

Магучих също направи забележителна година въпреки нахлуването на Русия в Украйна. През зимата тя спечели световната титла в зала в Белград в скока на височина, а през лятото добави и европейско злато. На Световното на открито в Юджийн 21-годишната украинка остана със сребърен медал.

На Диамантената лига в Брюксел Магучих преодоля 2.05 м и след това постави летвата на 2.10 м в опит да подобри световния рекорд на Стефка Костадинова от 2.09 м.

Тиам също направи впечатляващ сезон. Белгийката първо спечели световната титла в седмобоя в Юджийн, а по-малко от месец след това извоюва и европейското злато в дисциплината. На планетарния фрум в САЩ тя записа втория най-силен резултат в своята кариера - 6947 точки, а европейската титла си осигури със сбор от 6628 точки.