Летящ Наполи изнесе голов спектакъл в Амстердам

Наполи продължи блестящо си представяне на всички фронтове с разгром над Аякс. Лидерът в Серия А записа седма поредна победа във всички турнири, след като спечели с 6:1 гостуването си в Амстердам. Тимът на Лучано Спалети е с пълен актив от 9 точки в група А на Шампионската лига с голова разлика 13:2. За нидерландците това бе най-тежката домакинска загуба в евротурнирите.

Аякс поведе в резултата с гол на Мохамед Кудус в деветата минута, но гостите стигнаха до пълен обрат още преди почивката. Джакопо Распадори изравни, а Джовани Ди Лоренцо даде преднина на неаполитанците. В края на първото полувреме Пьотър Жиелински увеличи аванса на гостите. В началото на втората част Распадори вкара втория си гол в мача, а в 63-ата минута Хвича Кварацхелия също се разписа. Малко преди края резервата Джовани Симеоне отбеляза шестото попадение за италианците.

Наполи, който няма загуба от април, започна на скорост и стигна до възможност още в третата минута. Ударът на Распадори обаче не затрудни вратаря на домакините. Нидерландците показаха своите качества в предни позиции и в деветата минута поведоха. Пробив на Тейлър отляво завърши с рикошет, топката се върна при него, той стреля, кълбото се отклони в крака на Кудус и се озова в мрежата.

Кварацхелия бе близо до изравняване в 16-ата минута, когато отправи прекрасен изстрел, но топката мина на сантиметри от гредата. Секунди по-късно се стигна до изравняване, след като Распадори засече на далечната греда центриране на Оливера. Пресата на гостите водеше до грешки на съперника. Два от най-атрактивно играещите отбори в Европа постоянно търсеха гола и положенията се редяха и пред двете врати. Кварацхелия пробва още два удара преди да асистири на Ди Лоренцо за следващия гол в мача. Грузинецът центрирара, а бранителят засече топката с глава.

Тимът на Спалети продължи да натиска и малко преди почивката Пасвеер отрази удар на Жиелински, а секунди след това Ангиса стреля над вратата от прекрасна позиция. Той се реваншира в края на първото полувреме, когато изведе Жиелински през центъра, а полякът направи резултата 1:3.

Надеждите на Аякс да спечели нещо от мача приключиха в самото начало на втората част. Ангиса проби и намери Распадори, който отбеляза втория си гол в мача. Наполи не намали темпото, въпреки голямата си преднина. В 63-ата минута Кварацхелия също се разписа след двойно с Распадори и двамата бяха извадени от игра веднага след това.

Италианците създадоха още положения до края, а съперникът вече се беше примирил със загубата. Капитанът на гранда от Амстердам Душан Тадич бе изгонен в 73-ата минута, когато получи втори жълт картон. Влезлият като резерва Джовани Симеоне и Ървинг Лозано отправиха удари. Две от резервите комбинираха за шестия гол за Наполи. Ндомбеле намери Симеоне и аржентинецът също се нареди сред голмайсторите.

Снимки: Gettyimages