Рилски спортист ще защитава Суперкупата срещу зажаднелия за нов триумф Балкан

Отборите на Балкан и Рилски спортист се изправят един срещу друг в директен спор за първия трофей в българския баскетбол през новия сезон 2022/23 - Суперкупата на България. Двата тима излизат на паркета в зала "Арена Ботевград" тази вечер от 19:00 часа, за да определят носителя на трофея за тази година. Двубоят за Суперкупата ще служи и като прелюдие на новата кампания в НБЛ, чийто официален старт ще бъде поставен в събота.

Досега в историята на провеждането на турнира Рилски спортист е триумфирал с трофея веднъж, като това се случи през миналия сезон, когато самоковци преодоляха съпротивата на Левски. Балкан пък никога досега не е печелил златото от този турнир, но сега "зелените" ще имат възможността да го направят пред своя публика и да завоюват втори пореден трофей след шампионската титла през миналия сезон.

През миналата седмица отборът на Балкан взе участие на ежегодния приятелски турнир в чест на клубната легенда Георги Христов, където обаче ботевградчани не показаха най-доброто от себе си и останаха на трето място в крайното класиране. Възпитаниците на Тони Дечев първо загубиха от северномакедонския Пелистер със 71:76, а след това едва успяха да измъкнат успех със 78:76 над късата ротация на Черноморец и в крайна сметка да се поздравят с третото място на турнира.

Предизвикателството за Рилски спортист в последните няколко дни бе на съвсем различно ниво, като носителите на Купата и Суперкупата имаха тежката задача да си осигурят място в груповата фаза на ФИБА Къп. С много воля и малко късмет баскетболистите на Людмил Хаджисотиров изпълниха целта си и се класираха за редовния сезон на турнира, влизайки като един от трите "щастливи губещи" от квалификациите. Рилецо направи изключително представяне срещу новосформирания богаташки клуб Уулвс, побеждавайки го с 15 точки разлика, а след това не бяха далеч от това да обърнат и Апоел Хайфа от двуцифрен пасив, но и въпреки загубата се класираха за групите на втората по сила надпревара на Международната централа.

Награждават шампионите с Балкан на мача за Суперкупата на България

Именно Балкан и Рилски сложиха край на миналия сезон с дуела си за златните медали в НБЛ, които отидоха в ръцете на ботевградчани след победа с 3-1 успеха на финала на първенството.